SatRevolution na MSPO 2019. Zapowiedź produkcji cięższych satelitów

30 września 2019, 21:25
20190905_163049
Fot. Space24.pl/M.Kamassa

Odbywający się na początku września tego roku Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach był dla firmy SatRevolution pierwszym dużym wydarzeniem targowym odwiedzonym od momentu wysłania na orbitę swojego satelity Światowid. Wrocławska spółka skorzystała z tej okazji, by pochwalić się zamysłem wkroczenia na rynek produkcji nieco bardziej masywnych instrumentów, z segmentu mikro-. Obecny na miejscu prezes SatRevolution, Grzegorz Zwoliński zapewnił przy tym, że niedawne wejście na orbitę otworzyło przed firmą nowe możliwości zaistnienia na międzynarodowym rynku.

Stoisko targowe firmy SatRevolution na tegorocznej edycji MSPO należało do tych, na których niełatwo było o dogodny moment do dłuższej konwersacji z przedstawicielami wystawcy. Ekspozycja wrocławskiej firmy satelitarnej była bowiem miejscem częstych wizyt i spotkań biznesowych z krajowymi oraz zagranicznymi delegacjami deklarującymi zainteresowanie prezentowaną ofertą. Absorbowały one skutecznie uwagę obecnych na stoisku gospodarzy.

Reprezentacji SatRevolution na MSPO 2019 przewodził prezes Grzegorz Zwoliński, który przyznał, że obserwowanemu zainteresowaniu ofertą firmy służy trwająca misja doświadczalnego satelity Światowid (uwolnionego w przestrzeń kosmiczną na początku lipca 2019 roku). Testowane urządzenie miało już wykonać - według deklaracji prezesa wrocławskiej spółki - blisko 20 zobrazowań powierzchni Ziemi. Fakt wyniesienia systemu na orbitę jest prezentowany w tym kontekście jako ważne rynkowe potwierdzenie zdolności produkcyjnych i operacyjnych.

Oprócz tego polskie przedsiębiorstwo chce "iść za ciosem", zwiększając zarówno wolumen dostaw dotychczas proponowanych platform i rozwiązań nanosatelitarnych (w przedziale od 1 do 10 kg masy), jak i wkraczając w segment produkcji mikrosatelitów. Docelowym obszarem zainteresowania SatRevolution jest wytwarzanie kompletnych satelitów o masie od 10 do 30 kg. Zamysł ten zwizualizowano z pomocą makiety przedstawiającej nową autorską platformę satelitarną o roboczej nazwie SR-MICROBUS.

Niemniej jednak w obowiązującej ofercie sprzedażowej, jaką SatRevolution udostępniło na MSPO 2019, znalazły się wyłącznie podzespoły i platformy z segmentu nanosatelitarnego. Na liście wycenionych produktów polskiej firmy ujęto przede wszystkim komponenty bazowe i gotowe platformy, odpowiadające układom Cubesat w przedziale 1U-3U. Oprócz tego, wśród dostępnych składników użytkowych wskazano podstawowe i zaawansowane komputery sterujące (z różnymi jednostkami obliczeniowymi), a także moduły komunikacyjne, systemy kontroli wysokości oraz układy zasilania - zasadniczo w postaci odpowiednio sformatowanych pojedynczych układów scalonych.

image
Ekspozycja firmy SatRevolution na MSPO 2019 - w centrum widoczna makieta satelity opartego na platformie SR-MICROBUS. Fot. Space24.pl/M.Kamassa

 

W formie namacalnej, na ekspozycji znalazły się aktualne flagowe wyroby spółki, oparte na platformach typu Cubesat: NanoBus 1U (znana z misji kosmicznej satelity KRAKsat) oraz NanoBus 2U (w układzie identycznym, jak wysłany niedawno na niską orbitę okołoziemską Światowid). Ponadto zaprezentowano również model rozwijanego obecnie satelity ScopeSat, jaki ma być demonstratorem technologii planowanej do wdrożenia w ramach szerokiej konstelacji obserwacji Ziemi, REC (Real-time Earth-observation Constellation).

Superkonstelacja SatRevolution ma być rozwijana stopniowo na przestrzeni kilku lat - z kamieniami milowymi zakładającymi obecnie zgromadzenie 16 satelitów ScopeSat na orbicie do 2022 roku, a dalej 66 instrumentów w rok później. Ostateczną gotowość jako REC konstelacja ma osiągnąć do 2026 roku. Jak deklarują jednak przedstawiciele firmy, założenia projektu podlegają na bieżąco ciągłej weryfikacji i aktualizacji, więc ich finalny kształt może jeszcze ulegać zmianom.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Levi
środa, 2 października 2019, 01:18

Czy Swiatowid odezwal sie? Podeslal jakas fotke? Bo ja nie znalazlem. KrakSat zmarl z glodu (zle zrobione uklady zasilania, pozycjonowanie, uklad resetu etc.) I oni sie rzucaja na wiekszy sprzet? Kto za to zaplaci?

Andrzej
sobota, 5 października 2019, 04:29

NCBiR zawsze - program Tchnologie Kosmiczne ma 300 mln złotych. Budżety tłuste. Minimum 1 lln a maksimum chyba 90 mln złotych na projekt. Regulamin i NCBiR wprowadził nową formą rozliczenia projektu - bez osiągnięcia zaplanowanych wyników/ Wystarczy wysłać do NCbIR pismo przed datą zakończenia projektu iż nie uzyska się zaplanowanych wyników. Jeżeli NCBiR uzna iż jest to prawda, a cele projektu nie zostały nawet w przybliżeniu osiągnięte, to rozlicza projekt i płaci za poniesione wszystkie kwalifikowalne koszty.

czwartek, 3 października 2019, 13:27

Państwe fundusze zapłacą, te które dały kase na budowe tych pierwszych wynalazków. Na tym to polega, ja tobie daje, dy sie baw, potem opowiemy o zabawie i wszyscy będą chcieli się bawić. Pytanie kiedy zabawa przestanie być zabawą

Tweets Space24