Kongres 590. Podsumowanie 6. edycji i wątki z pogranicza działalności kosmicznej

9 października 2021, 12:43
Prezydent_Austrii_2
Fot. Kongres 590

Zakończyła się 6. odsłona Kongresu 590, realizowana pod hasłem „Nowe możliwości”. Wydarzenie, odbywające się pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i przy udziale Prezydenta Austrii - Alexandra Van der Bellena, przebiegało w relacji do odbywającego się równolegle Polsko-Austriackiego Forum Ekonomicznego „Green Future.” Część toczących się rozmów podejmowała też szerzej zarysowane wątki nowych technologii i działalności powiązanej z sektorem kosmicznym.

Oficjalne wystąpienia

„Austria pozostaje jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski” - stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas spotkania ze swoim austriackim gościem, prezydentem Alexandrem Van der Bellenem. „Zależy mi, aby polsko-austriacka współpraca w zakresie nowych technologii, oprócz wymiaru dwustronnego, wykorzystywała również potencjał drzemiący w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej” – dodał. Obaj prezydenci podkreślili konieczność dalszej bliskiej współpracy, szczególnie w sferze transformacji energetycznej oraz odbudowy gospodarek po pandemii Covid-19. Prezydent Austrii zwrócił również uwagę, jak ważne jest podjęcie decyzji na rzecz zrównoważonego rozwoju w obrębie UE, gdyż europejska gospodarka i przemysł potrzebują konkretnych przepisów, aby zachować konkurencyjność.

Otwierając drugi dzień konferencji, Premier Mateusz Morawiecki nazwał Kongres 590 „jednym z najważniejszych punktów na mapie gospodarczej kraju,” przede wszystkim dlatego, że nie tylko stawia pytania o przyszłość, ale stara się na nie odpowiedzieć. Wielokrotnie podkreślano dobrą kondycję polskiej gospodarki. Jacek Sasin, wiceprezes Rady Ministrów i Minister Aktywów Państwowych, stwierdził podczas swojego wystąpienia, że podczas pandemii bezpośrednio do polskich firm trafiły wielomiliardowe kwoty; nie wstrzymano przy tym inwestycji. „Była pokusa, żeby oszczędzać. Ale uznaliśmy, że to jest najkrótsza droga do katastrofy, do zduszenia wzrostu gospodarczego w przyszłości. A jeżeli ma być wzrost, to muszą być inwestycje i rzeczywiście inwestycje były rekordowe” – powiedział wicepremier Sasin.  Podtrzymał również prognozę wzrostu PKB na ten rok, który w jego ocenie powinien przekroczyć 5 procent.

Prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, eksponował rolę kierowanej przez niego instytucji w deklarowanym przezwyciężeniu pandemicznego kryzysu i działaniach mających na celu ochronę polskiej gospodarki. „NBP dobrze przygotował się do ewentualnego kryzysu i choć nie podejrzewaliśmy, że będzie to pandemia, to lekcję odrobiono znakomicie” - powiedział Glapiński. „Nasze działania pozwoliły ochronić przed bankructwem wiele polskich przedsiębiorstw. Ochroniliśmy wiele polskich rodzin” - stwierdził.

Wątki i obszary dyskusji – transformacja energetyczna, innowacyjna gospodarka

Tematem przewodnim 6. edycji Kongresu 590 były nowe możliwości, jakie stoją przed polską gospodarką, ze szczególnym uwzględnieniem tematu transformacji energetycznej i związanych z nią wyzwań. „Transformacja energetyczna jest bardzo ważna, ale żeby ją przeprowadzić potrzebujemy narzędzi. Warunkiem startowym jest stworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, ponieważ musimy mieć szanse rozwijania się i inwestowania nie gorsze niż prywatne podmioty” – powiedział Paweł Szczeszek, prezes zarządu ENEA S.A.

Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE S.A., podkreślił z kolei, że już „rok temu Grupa PGE przyjęła strategię osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, którą konsekwentnie realizuje – do 2040 roku firma zamierza zainwestować w ten obszar 75 mld złotych”. Pytany o podobne kwestie Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A., Marcin Chludziński, potwierdził plany spółki dotyczące zaangażowania w energetykę. „Mamy ogromne wyzwania związane z transformacją energetyczną. Zapotrzebowanie na miedź w Europie w kontekście transformacji energetycznej to ok. 22 mln ton, czyli mniej więcej tyle, ile wyniesie nasza produkcja przez 25 lat” – zaznaczył.

Ze swojej strony, Beata Kozłowska-Chyła, prezes zarządu PZU S.A podkreśliła, że Grupa PZU aktywnie wspiera ten proces, udzielając finansowania na farmy wiatrowe czy inwestując w obligacje ESG. „Przystąpiliśmy również niedawno do państwowego programu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej” - wskazała. Z kolei głos PKN ORLEN przedstawił w tej kwestii Karol Wolff, dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych tej spółki. „Wsparcie rozwoju OZE w energetyce wymaga dużych nakładów inwestycyjnych. Zależy nam, by energetyka był innowacyjna, stabilna i niskoemisyjna” – mówił.

Transformacja energetyczna jest także jednym z deklarowanych priorytetów władz samorządowych. Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego mówił, że Podkarpacie jest województwem innowacyjnym, a to oznacza m.in. wdrażanie nowych technologii oraz inwestowanie w zieloną energię i energię ze źródeł odnawialnych.

Tematyka stymulowania innowacyjności oraz wykorzystania nowych technologii w gospodarce stanowiła dominujący wątek w toku co najmniej kilku sesji panelowych. Dyskutowano m.in. o budowaniu nowych kompetencji zawodowych w obliczu zmian technologicznych, jak również o znaczeniu nowych technologii i innowacji w rozwoju Polski. W tych i innych rozmowach brali udział m.in. prezes firmy Creotech Instruments S.A. – dr hab. Grzegorz Brona, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz – dr Piotr Dardziński, Wiceprezes ds. Badań i Rozwoju, Centrum Łukasiewicz – Marcin Kraska, a także Dyrektor Zarządzający ds. Innowacji i Technologii w Agencji Rozwoju Przemysłu, Bartosz Sokoliński.

Ogółem 6. edycja Kongresu 590 zgromadziła 240 prelegentów, którzy wzięli udział w ponad 60 panelach. Wszystkie relacje będą dostępne do obejrzenia na kanale YouTube i na stronie Kongresu 590.

Źródło: materiały prasowe Kongresu 590

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Agent Orange
niedziela, 10 października 2021, 14:56

Polskie teleporty, polskie satelity, polskie kosmodromy... a kiedy sprawne szpitale i pogotowie?

Tweets Space24