Z globalnych konstelacji obserwacji Ziemi napływają zobrazowania, na których utrwalono skalę zniszczeń zaistniałych w stolicy Libanu, Bejrucie krótko po olbrzymiej eksplozji, do jakiej doszło 4 sierpnia br. w tamtejszym portowym magazynie. Porównanie ich z obrazami sprzed katastrofy daje szerszy wgląd w to, jak bardzo dotkliwe poczyniła ona straty.
Rozmiary wtorkowej tragedii w Bejrucie widać na serii komercyjnych zobrazowań satelitarnych udostępnionych krótko po przez firmy takie jak Maxar Technologies czy Planet Labs. W obu przypadkach są to dane satelitarne z konstelacji o dużej dokładności obrazowania - rozdzielczości przestrzennej znacznie poniżej 1 m.
Materiały koncernu Maxar (z satelitów spółki zależnej, DigitalGlobe) zostały przekazane nieodpłatnie do publicznego wglądu w ramach inicjatywy Open Data Program. W zasobach obserwacyjnych firmy znajduje się m.in. konstelacja instrumentów elektrooptycznych WorldView, działających w zakresie rozdzielczości przestrzennej rzędu 25-50 cm.
W przypadku Planet Labs, do uchwycenia obrazu miejsca katastrofy w Libanie wykorzystano satelity sieci obserwacyjnej SkySat. Ich konstelacja dostarcza dane optoelektroniczne oraz sekwencje wideo o wysokiej rozdzielczości na potrzeby usług analitycznych. Firma Planet nabyła infrastrukturę SkySat wraz z wykupem spółki Terra Bella (dawniej Skybox Imaging), kalifornijskiej firmy działającej od 2009 roku i wchodzącej do 2017 roku w skład koncernu Google.
Before and after SkySat imagery shows the impact of yesterday’s explosion in Beirut.
— Planet (@planetlabs) August 5, 2020
Imagery captured on May 31, 2020 and today, August 5, 2020. pic.twitter.com/8zCLDOZn4w
Udostępnione zobrazowania dają nie tylko ogólny wgląd w skalę zaistniałej katastrofy, ale też pozwalają na dokładne szacowanie szkód i planowanie działań kryzysowych. W tym celu m.in. UE również zaangażowała swój system mapowania satelitarnego Copernicus, aby pomóc władzom Libanu w ocenie zakresu strat.
Before and after images from the #explosion that happened in #Beirut, #Lebanon on August 4, 2020. Before image from June 2020 and after image from today, August 5, 2020. More imagery showing the devastation will follow. pic.twitter.com/dfj4ItyTXL
— Maxar Technologies (@Maxar) August 5, 2020
Jak potwierdziły dotąd władze Libanu, przyczyną tragicznego w skutkach wybuchu było 2750 ton magazynowanego azotanu amonu (saletry amonowej), popularnego składnika chemicznego używanego w przemyśle do produkcji nawozów sztucznych i jako składnik górniczych materiałów wybuchowych. Według danych z 5 sierpnia, co najmniej 135 osób zginęło, a około 5000 zostało rannych; kolejne 300 000 osób zostało przesiedlonych z powodu rozmiarów szkód. W większości miasta brakuje prądu - w całym państwie ogłoszono dwutygodniowy stan wyjątkowy.
EMS monitoring of the #BeirutExplosion continues after the activation of our #RappidMapping service. We are delivering grading products to support civil protection efforts in #Lebanon.
— Copernicus EMS (@CopernicusEMS) August 5, 2020
https://t.co/znmyplJb7z | #EMSR452 pic.twitter.com/al0nJ5MqFS
Zobrazowania wykonane z rosyjskiego satelity Kanopus-V pokazało z kolei państwowe przedsiębiorstwo Roskosmos. Widać na nich zarówno stan bejruckiego portu na miesiące przed tragedią (zobrazowanie z listopada 2019 roku), jak i same skutki eksplozji bezpośrednio po jej wystąpieniu. Jak wskazano w opisie, zobrazowania powstały z użyciem satelity używanego do wykonywania panchromatycznych i wielozakresowych obrazów powierzchni Ziemi, na usługi: Roskosmos, rosyjskiego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych, Ministerstwa Zasobów Naturalnych i Ekologii Federacji Rosyjskiej, Federalnej Służby Hydrometeorologii i Monitoringu Środowiska Rosji, Rosyjskiej Akademii Nauk, a także innych agencji i klientów komercyjnych.
Z całego świata do Bejrutu napływają propozycje wsparcia, które - jak podkreślają media w Libanie - zaoferował nawet Izrael. UE uruchomiła unijny mechanizm ochrony ludności na wniosek władz libańskich. Obecnie na miejsce skierowanych zostało ponad 100 dobrze wyszkolonych strażaków, dysponujących pojazdami, psami i sprzętem do poszukiwań i ratownictwa. "Holandia, Grecja i Czechy potwierdziły już swój udział w tej krytycznej operacji. Francja, Polska i Niemcy również zaoferowały pomoc w ramach mechanizmu, a wsparcia może udzielić więcej państw członkowskich" - wskazał unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego, Janez Lenarczicz.
See the incredible damage from the #Beirut, #Lebanon explosion in these high-resolution #satellite images taken on August 5, 2020. Take a look at the large crater, the capsized Orient Queen and buildings with blown-out, shattered glass. pic.twitter.com/OxgzmZKNwR
— Maxar Technologies (@Maxar) August 5, 2020
Jeśli nie wiecie dlaczego przez kilka lat składowano tam zarekwirowaną saletrę amonową to odpowiedzcie sobie na pytanie czy Hezbollah wypuściłby z rąk tak cenny ładunek do zamachów bombowych np.na izraelskie czy amerykańskie placówki dyplomatyczne.A że przy okazji sprowadzili ogromne zagrożenie na mieszkańców Bejrutu to nieistotne-Iran i Hezbollah udowodnili juz nie raz że są gotowi poświęcić cały Liban w wojnie z Izraelem.
Przypadki ? Najpierw eksplozja czarnego dymu potem ta właściwa. I ploty o wysadzeniu po sąsiedzku magazynu broni i amunicji Hezbollahu. Co ciekawe Izrael po raz pierwszy w historii zaoferował swa pomoc humanitarną. Poczucie winy za niedbały wywiad przed wysadzeniem składu amunicji
I kolejna hiena z Rosji zeruje na czyjejś tragedii czyli niejaki Gnago.
Widząc te obrazy przychodzi na myśl staranie Putina o zdolność Rosji do straszniejszych zniszczeń Europy, a nawet Syrii, Libii i Wenezueli. Putin ma największy kraj na świecie, a ciągle chce więcej.
Boże Święty, kiedy ta banda ogłupiałych polaczków zrozumie że Putin nic od Europy nie chce... Kiedy ci zadufani w sobie imbecylr zrozumieją ze w Europie nie ma dla Rosji nic interesującego... Złoża naturalne? Dobre sobie, dawno zajęte przez oddziały USA, bogactwo finansowe? Sprawdź sobie PKB polski i Rosji... Technologia? Jaka technologia, chyba tylko żywienia jest na wyższym poziomie niż w Rosji... Dlaczego marnujesz cenny tlen człowieku? Dlaczego?
I znowu kolejna ruska hiena wyje o karme:)
PKB Polski i rosji? Porównując potencjały i wielkość obu krajów to rosja powinna się wstydzić.
Wstydzić czego? że nie jest obcą montownią skolonizowana przez sklepy i banki z zagranicy?
ma w domu 3 letnia lodowke Bosh montowana w Rosji
My doskonale rozumiemy jako Polacy co ten ruski kałmuk chce od Europy.
Tam potrzeba zboża bo na,strażaków za późno Moze UE POMOŻE?
Hmmm ... na czym polega zasadnicza różnica pomiędzy składowaniem niezabezpieczonej saletry amonowej w bejruckim magazynie portowym??? A dyslokacją garnizonów dysponujących składami paliwa i amunicji w centrach miejscowości położonych na granicy Okręgu Kaliningradzkiego???