Podziemna przystań może skrywać okręty podwodne ChRL. Ślad widziany z orbity

27 sierpnia 2020, 16:42
15c3364e65d76140070218
Fot. Ministerstwo Obrony ChRL [mod.gov.cn]

Sądząc po najnowszych zobrazowaniach satelitarnych z zasobów firmy Planet Labs, chińska baza marynarki wojennej na wyspie Hajnan może skrywać pod swoją powierzchnią rozległy system kanałów i ukrytych doków. Satelity amerykańskiego operatora wypatrzyły niedawno coś, co wygląda jak moment wpływania okrętu podwodnego do jednego z takich zakamuflowanych tuneli.

Sytuację przedstawiającą chiński okręt podwodny ustawiony w osi i bliskiej odległości względem wlotu domniemanego ukrytego kanału portowego utrwalono na zobrazowaniach satelitarnych Planet Labs z 18 sierpnia bieżącego roku. Przedstawiają one rejon bazy morskiej Yulin, będącej strategiczną placówką Marynarki Wojennej ChRL na Morzu Południowochińskim - stanowiącej zarówno punkt wypadowy w rejon spornego akwenu, jak i Tajwanu oraz zachodniego Pacyfiku.

W bazie stacjonuje od dawna bliżej nieokreślona liczba chińskich okrętów podwodnych o napędzie nuklearnym, zdolnych do odpalania ze swojego pokładu pocisków manewrujących i balistycznych. Rozpatrywana sytuacja zdaje się natomiast dotyczyć właśnie jednostki o napędzie atomowym - typ 093 (09-III), w nomenklaturze NATO oznaczonej jako klasa Shang. Rozmiar przepustu do wnętrza domniemanego podziemnego systemu oszacowano na około 16 metrów szerokości.

Okręt podwodny klasy Shang to nadal jedna z nowszych chińskich konstrukcji tego rodzaju, utrzymywana w służbie od początków XXI wieku. Mimo to, wskazane jednostki pływające są obecnie klasyfikowane przez amerykańskich specjalistów jako „wyraźnie głośniejsze” niż zmodernizowane okręty podwodne US Navy klasy Los Angeles czy Virginia. Okręty klasy Shang mają jednak na podorędziu wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych YJ-18, przez co mogą stanowić poważne zagrożenie dla sił morskich USA. Uważa się, że Chiny posiadają w tej chwili sześć takich okrętów podwodnych, z których część na pewno stacjonuje w bazie Yulin.

Pierwsze internetowe prezentacje wspomnianych zdjęć satelitarnych, sugerujących obecność na Hajnan tajnego systemu podziemnych kanałów, wiązane są z aktywnością serwisu Radio Free Asia. W dalszej kolejności rozszerzone doniesienie na ten temat przedstawiła także amerykańska stacja CNN.

Jak podkreślają amerykańscy komentatorzy, cytowani m.in. przez serwis Business Insider, zaletą podziemnego cumowania jest to, że uniemożliwia systemom teledetekcji, takim jak satelity wywiadu wizualnego lub elektronicznego, śledzenie rozmieszczenia okrętów podwodnych w celu rozpoznania ich gotowości operacyjnej i bieżącego statusu. „Tego rodzaju wskazówki są ważne dla zbierania informacji wywiadowczych przez USA i sojuszników o działaniach wrogich okrętów podwodnych, ponieważ mogą być one trudne do odnalezienia, gdy już wyjdą w morze i zanurzą się” - przyznał Bryan Clark, były oficer US Navy i ekspert ds. obronności działający obecnie w ośrodku Hudson Institute. Dodał, że położenie bazy Yulin na południowym krańcu Hajnan umożliwia okrętom ChRL dostęp do głębszych wód szybciej niż pozwalają na to inne bazy.

Jednocześnie, ze względu na wysunięty charakter bazy morskiej Yulin, jednostki nawodne i podwodne są też bardziej narażone na ataki w odkrytym doku. Stąd, ukrywanie ich w podziemnych przystaniach zapewnia pewien stopień ochrony przed zmasowanym atakiem.

W najnowszej ocenie Departamentu Obrony siły militarnej Chin stwierdza się, że „modernizacja chińskich okrętów podwodnych pozostaje priorytetem dla Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej”. Pentagon spodziewa się, że liczba okrętów podwodnych będzie nadal rosła, a chińscy obserwatorzy twierdzą, że jednostki te stają się coraz bardziej efektywne w działaniu, co czyni je rosnącym zagrożeniem dla rywali.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 47
Niuniu
piątek, 28 sierpnia 2020, 02:55

Wszystko fajnie poza lokalizacją. Z tej bazy to akurat do USA jest najdalej. Dużo logiczniej jak by zbudowali bazę dla swych atomowych okrętów na wschodnim wybrzeżu Chin. Po co im taka baza akurat tu?

Bbb
piątek, 28 sierpnia 2020, 16:30

Taką samą bazę mają na wchodnim wybrzeżu koło Qingdao. Poza tym morze południowo chińskie jest dość głębokie, a wschodnio jest płytkie, by wyjść na głębokie trzeba się przebić przez wyspy Japońskie lub Tajwan.

Honker Haker
czwartek, 27 sierpnia 2020, 23:07

ZSRR miał Balaklawę na Krymie, teraz Chińczycy też mają podziemną przystań.

Fanklub Daviena
piątek, 28 sierpnia 2020, 13:49

Jugosławia miała podziemną bazę okrętów podwodnych w Zatoce Kotorskiej.

Ss
czwartek, 27 sierpnia 2020, 19:35

My teraz powinniśmy mieć takie schrony i takie wyspy.

Michał
piątek, 28 sierpnia 2020, 14:14

budujemy pod pozorem przekopu mierzei wiślanej ;)

Qwe
piątek, 28 sierpnia 2020, 11:27

Tak, melduję że budowa jest w trakcie, jej tajna lokalizacja to wyspa na zalewie wiślanym. Pomieści cztery OP w tym ORP Kujawiak bazujący obecnie na Rybitwiej Mieliźnie w okolicach Helu. Lokalizacja jest tajna ponieważ nadrzędnym celem bazujących tam okrętów jest obrona podejści do strategicznego dla państwa portu w Elblągu.

Darwin.
piątek, 28 sierpnia 2020, 00:38

Już budujemy.Pod pozorem budowy "zakopianki" powstaje tunel do tajnej bazy pod Giewontem.

Hehe
piątek, 28 sierpnia 2020, 17:05

A stamtąd już blisko tunelkiem pod Wałbrzych :)

W klimacie
piątek, 28 sierpnia 2020, 14:24

Nepal to musi mieć bazy.

JO
piątek, 28 sierpnia 2020, 00:18

Teraz to My powinniśmy mieć przynajmniej trzy nowoczesne okręty podwodne, a nie mamy nic, i to jest smutne.

czwartek, 27 sierpnia 2020, 23:50

Tylko na jakie okręty?

Fanklub Daviena
piątek, 28 sierpnia 2020, 16:58

Amerykanskie. Po co Polin okręty jak je ma USA i Izrael? :)

...
piątek, 28 sierpnia 2020, 08:33

cholowniki

PLw
piątek, 28 sierpnia 2020, 19:07

*Holo...

Tweets Space24