BURSZTYN poleciał w Drawsku na ponad 10 kilometrów

30 maja 2019, 10:42
Br2
Źródło zdjęcia: ilot.edu.pl

Dnia 26 maja 2019 roku na terenie poligonu przy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych „Drawsko” inżynierowie Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa przeprowadzili test lotny rakiety ILR-33 BURSZTYN. Badania miały na celu weryfikację nowych rozwiązań zastosowanych w konstrukcji rakiety, w tym konfigurację z powierzchniami sterowymi i nową strukturą układu zasilania. Testom poddano również elementy infrastruktury wspomagającej start, m.in. system śledzenia rakiety podczas lotu.

Lot zakończył się pełnym powodzeniem, uzyskano komplet danych pomiarowych. Mając na uwadze trudne warunki atmosferyczne i ograniczone wymiary pola roboczego poligonu, przeprowadzono lot na pułap 10,5 km.

Personel odpowiedzialny za kontrolę misji na bieżąco wykonywał analizy, na podstawie których dobierane były odpowiednie wartości kąta elewacji strzału, azymutu i ilości utleniacza z zachowaniem odpowiednich marginesów bezpieczeństwa. Opracowany sposób postępowania oraz algorytm decyzyjny mogą stanowić użyteczne narzędzie podwyższające bezpieczeństwo lotów rakiet w Polsce.

Niniejszy start to kolejny krok w rozwoju konstrukcji mającej przekroczyć barierę 100 km i stanowi odpowiedź na rosnące potrzeby polskiego i europejskiego sektora technologii kosmicznych.

Źródło: Sieć Badawcza Łukasiewicz  Instytut Lotnictwa

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 47
Eruca
piątek, 31 maja 2019, 07:52

ja będe budował rakiety komercyjne i będe zabierał wasze wynalazki w przestrzeń kosmiczną. Ceny będą dostosowane do warunków Polskich. Czyli drogo :) I nie będe korzystał z żadnych śmiesznych poligonów w lesie, sam sobie zbuduje infrastrukture. Będziecie też mogli korzystać za opłatą,taką jak za podwózke rakeita :) Pomorze stanie sie drugim Cape Carenaval Pozdrawiam i do zobaczenia za 2 lata.

navigator
piątek, 31 maja 2019, 00:38

Czy ktoś kiedyś zatrzyma to palenie publicznych pieniędzy. Co my tutaj badamy? Jaka technologie rozwijamy i w jakim celu? Może lepiej określić cel, przeznaczyć pieniądze i zrobić otwarty konkurs - w przeciwnym razie układ zamyka się do instytutów których głównym celem jest bezefektywne trwanie ...

asd
piątek, 31 maja 2019, 00:20

Hmm, nie mogli dogadać się z jakąś państwową spółką, która przekazałaby im technologię już istniejącą o zasięgu większym niż 10km ?

Szymon
czwartek, 30 maja 2019, 19:38

Wszystkim mającym mokre sny o bojowym zastosowaniu Bursztyna proponuję poszukać informacji, na co działa silnik tej rakiety. Z takim silnikiem nie jest możliwe wykorzystanie w walce, i nikt tego nie planuje. Celem jest kosmos i usługi w zakresie deorbitowania.

Zawisza_Zielony
czwartek, 30 maja 2019, 19:12

Zeby polecieć wyżej potrzebna jest ... KASA. Jak jej nie ma to pozostaje prowadzić próby do 10 km. Wiadomo parlament po raz kolejny znowelizował ustawę o PAK...

Tweets Space24