Spire Global rozpoczyna współpracę z Luksemburgiem

16 listopada 2017, 11:47

Luksemburg partycypuje w kolejnej partii finansowania amerykańskiego operatora satelitarnego Spire Global. Przedsiębiorstwo otworzy w Luksemburgu własną filię i zamierza realizować tu część ze swoich aktywności. Wsparcie dla operatora ze strony Wielkiego Księstwa wpisuje się w wieloletnią politykę Luksemburga na rzecz angażowania się w przemysł innowacyjny, w tym kosmiczny.

Firma Spire Global z San Fracisco zawiaduje konstelacją orbitujących wokół Ziemi małych satelitów typu CubeSat. Na podstawie danych z tych urządzeń realizuje działalność związaną ze śledzeniem jednostek pływających i pozyskiwaniem danych meteorologicznych.

Z upływem listopada kończy się seria C pozyskiwania kapitału dla Spire. Całkowita wartość tej transzy wynosi 70 mln USD. Pewną część tej kwoty, o nieujawnionej publicznie wysokości, zdecydowało się wyłożyć Wielkie Księstwo Luksemburga, na mocy porozumienia ze Spire Global podpisanego 15 listopada 2017 r.

Pieniądze wyłoży fundusz  Luxembourg Future Fund (LFF), dedykowany działaniom na rzecz zrównoważonego rozwoju i dywersyfikacji luksemburskiej gospodarki. LFF obejmie jednocześnie pakiet udziałów w firmie Spire.

Wielkie Księstwo ma długą tradycję tworzenia innowacyjnych partnerstw z prywatnymi firmami aeronautycznymi. W 1985 r. Luksemburg stał się jednym z założycieli SES, pioniera w telekomunikacji satelitarnej, a obecnie światowego lidera w tym sektorze. Formalizując relację ze Spire, kontynuujemy naszą rządową trzydziestoletnią historię przyciągania przełomowych firm w tym sektorze.

Etienne Schneider, wicepremier i minister gospodarki Luksemburga

W zamian Spire Global utworzy na terenie Luksemburga swój europejski oddział. Filia te będzie realizować, z udziałem wysoko wykwalifikowanych pracowników ze Starego Kontynentu, zadania związane m. in. z inżynierią, analityką danych i rozwojem biznesu. Rząd Wielkiego Księstwa będzie także w przyszłości wspierał lokalny oddział Spire w podejmowanych na terenie tego kraju działaniach R&D, za pomocą grantów czy poprzez luksemburski program kosmiczny LuxIMPULSE.

Czytaj też: Luksemburg i ZEA będą współpracować w zakresie eksploracji kosmosu

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Space24