Powstało Dowództwo Systemów Kosmicznych US Space Force

17 sierpnia 2021, 11:27
SCS
Fot. U.S. Space Force [spaceforce.mil]

W strukturze istniejących od grudnia 2019 roku Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych (US Space Force) ustanowiono Dowództwo Systemów Kosmicznych (Space Systems Command, SSC). Formacja powstała na bazie mającego już swoją długą historię (jeszcze w obrębie US Air Force) amerykańskiego Centrum Systemów Kosmicznych i Rakietowych (Space and Missile Systems Center). W nowej odsłonie ośrodek ma zogniskować wysiłki na rzecz pozyskiwania i rozwoju nowej generacji rozwiązań umożliwiających sprawne działanie operacyjne w przestrzeni pozaziemskiej.

Powołane 13 sierpnia br. Dowództwo Systemów Kosmicznych będzie odpowiedzialne za nabywanie, rozwijanie i wdrażanie nowych rozwiązań, włączając w to systemy nośne i satelity dla amerykańskich sił kosmicznych oraz nadzorowanie działalności naukowej i technologicznej. Siedzibą nowej komórki jest baza lotnicza El Segundo w Los Angeles.

Wraz z reorganizacją, prezydent USA Joe Biden awansował gen. Michaela Guetleina na trzygwiazdkowego generała i jednocześnie ustanowił go dowódcą SSC. Nowo powołany oficer pełnił wcześniej funkcję zastępcy dyrektora Narodowego Biura Rozpoznania (National Reconnaissance Office), agencji odpowiedzialnej za utrzymywanie konstelacji satelitów wywiadowczych. Jako zastępca pomagał w zarządzaniu misjami i personelem pracującym w NRO. Po przejściu do Dowództwa Systemów Kosmicznych na miejsce Guteleina weszła gen. Donna Shipton.

Wraz z reorganizacją Dowództwo przejmie zwierzchnictwo nad dwoma bazami sił kosmicznych: Space Launch Delta 30, zarządzającą bazą Vanderberg i Space Launch Delta 45, mającą pod swoją opieką wojskowe wyrzutnie na przylądku Cape Canaveral. Nie będzie miało to żadnego wpływu na cywilne misje, chociażby SpaceX.

Dowództwo jest drugim (spośród trzech planowanych) z utworzonych w ramach świeżych sił kosmicznych USA. Pierwszym z nich było Dowództwo Operacji Kosmicznych (Space Operations Command), powołane w 2020 roku. Ostatnią komórką, jaka może zostać utworzona, będzie Dowództwo Szkolenia i Gotowości Kosmicznej (Space Training and Readiness Command). Ma ona zajmować się szkoleniem nowych żołnierzy omawianego komponentu Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

Reklama
Reklama
Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
kierowca bombowca
piątek, 20 sierpnia 2021, 11:09

Mysle ze i nasi powinni sie zastanowic nad utworzeniem dowodztw Kosmicznego, Kolonizacji Planet i Wojen miedzygalaktycznych. Kazde takie dowodztwo to general, kapelan i jeszcze pare innych "waznych osob". Jak dla mnie super pomysl

trzcinq
czwartek, 19 sierpnia 2021, 12:07

Księżyc będzie ich następnym stanem. Muszą panować nad wszechświatem bo norod to wybrany wszak jest i ostoja demokracji z pierwsza na świecie konstytucją prawi światli i demokratyczni panowie całej galaktyki

Aster
wtorek, 17 sierpnia 2021, 20:16

W 2050 to bedzie najwazniejsza formacja US armed forcess , dlatego ze 1. zbombardowanie wroga z kosmosu jest nabezpieczniejsza opcja , 2. w kosmosie sa niewyczerpalne zasoby surowcow , i ktos musi ochraniac Amerykanskie firmy . ciekawe czy kiedykolwiek Polska bedzie posiadala Polskie sily kosmiczne , 2221 przetarg na budowe gwiezdnego niszczyciela ? , to wydaje sie zabawne teraz , ale do podrozowania miedzy planetami naszego ukladu slonecznego i do innych ukladow slonecznych bedzie potrzeba gigantycznych statkow kosmicznych , tylko pytanie czy nasze stocznie sa na to gotowe ? (troche to zabawne , ale jak bysmy teraz zainwestowali w technologie kosmiczne , to za kilka dekad to by zaprocentowalo)

Holahola
środa, 18 sierpnia 2021, 01:44

Na razie to może spróbujmy wyprodukować milion samochodów elektrycznych.

Mis kolorowy
środa, 18 sierpnia 2021, 00:40

Czy mozemy zejść na Ziemię, gdp USA jest 36 razy większe od polskiego, Niemcy maja 7 razy większe, Francja 5. Oj trochę nam trochę brakuje, za jakieś 5 lat możemy być tam gdzie teraz jest Hiszpania czy Holandia, jeśli ktoś rozbudza nadzieje się będzie inaczej to bardziej szkodzi niż pomaga. Aby zaistnieć w kosmosie to trzeba duzo, stabilnie i mądrze wydawać a to się nie dzieje, przede wszystkim mamy duże braki w wymiarze „mądrze”, dobitnym przykładem jest KPK :)

Tweets Space24