Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Virgin Galactic po giełdowym debiucie. “Pierwsza notowana spółka z branży”

Fot. Virgin Galactic
Fot. Virgin Galactic

Należące do brytyjskiego miliardera, Sir Richarda Bransona, przedsiębiorstwo astronautyczne Virgin Galactic dokonało skutecznej fuzji z notowaną na nowojorskim parkiecie spółką giełdową, grupą inwestycyjną Social Capital Hedosophia („SCH”). Powstały w ten sposób hybrydowy podmiot rozpoczął już swoje istnienie jako “Virgin Galactic Holdings, Inc.” – pierwsza w historii notowana na giełdzie spółka organizująca pasażerskie loty kosmiczne.

Debiut Virgin Galactic Holdings, Inc. na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych w poniedziałek 28 października rozpoczął się obiecująco, przynosząc początkowe wzrosty sięgające nawet 12,93 USD (względem otwarcia na poziomie 12,34 USD). Ostatecznie jednak spółka zakończyła dzień nieznacznie “pod kreską”, notując wartość 11,75 USD za walor.

Podmiot powstał z połączenia Virgin Galactic z firmą inwestycyjną Social Capital Hedosophia, którą kierował jeden z wcześniejszych szefów Facebooka, Chamath Palihapitiya. Fuzja z wcześniej zarejestrowaną spółką giełdową pozwoliła firmie Bransona ominąć spełnienie warunków pierwszej oferty publicznej, obejmującej złożenie obszernej dokumentacji rejestracyjnej w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych (SEC).

Od momentu powstania celem SCH było skupienie technologów, przedsiębiorców i inwestorów technologicznych wokół wspólnej wizji. To, co kiedyś było naszym dążeniem, teraz staje się zakończoną z powodzeniem misją. Cieszymy się, że zrobiliśmy tak znaczący krok milowy i z radością oczekujemy podjęcia tej współpracy, która przyniesie dalsze przekształcenia w komercyjnym przemyśle kosmicznym.

Chamath Palihapitiya, założyciel i dyrektor generalny SCH

Dotychczasowi udziałowcy Virgin Galactic weszli w posiadanie blisko 59 proc. udziałów hybrydowej spółki - Branson z 51 proc. udziałem zachował pakiet kontrolny. W zarządzie firmy znaleźli się: pełniący funkcję prezesa Palihapitiya oraz Adam Bain i James Ryans – zasiadający dotąd w Zarządzie SCH, a także Wanda Austin, Craig Kreeger, George Mattson, Evan Lovell i George Whitesides.

Spółka VG już wcześniej dała się poznać jako podmiot torujący drogę do realizacji wielu ważnych projektów kosmicznych – m.in. organizując pierwszy testowy lot pasażerski w kosmos na pokładzie komercyjnego statku – a dzisiejsze ogłoszenie jest tego potwierdzeniem. Ponieważ VG jest obecnie notowana na giełdzie, każdy może zainwestować w to wyjątkowe przedsięwzięcie, które może zrewolucjonizować rynek, tym samym stając się częścią niezwykle ekscytującej komercyjnej branży kosmicznej. Jestem dumny z tak dużej liczby depozytów wpłacanych przez klientów oraz zainteresowania, jakim się cieszymy.

George Whitesides, dyrektor generalny Virgin Galactic Holdings

W wyniku procedury fuzyjnej spółka Virgin Galactic otrzymała kwotę 450 mln USD – według zestawień na zamknięciu rynku w piątek 25 października, kapitalizacja rynkowa przedsięwzięcia wynosiła 2,3 mld USD.

image
Fot. Virgin Galactic

 

Jak wskazano w aktualnym komunikacie o finalizacji fuzji, rezerwację na lot kosmiczny VG dokonało już ponad 600 osób z 60 krajów świata. Kwota wpłaconych depozytów wynosi ok. 80 mln USD, zaś potencjalne przychody sięgają 120 mln USD. Niektórzy posiadacze biletów czekają już ponad 14 lat na swoją podróż. Oferowany lot, który pozwala pasażerom doświadczyć kilku minut nieważkości, wyceniony został na około 250 tys. USD.

Pragnę serdecznie podziękować wszystkim współinwestorom, pracownikom VG i Spaceship Company, a także partnerom biznesowym i klientom za ogromne zaangażowanie w nasze przedsięwzięcie, dzięki któremu możemy podzielić się dziś tą nowiną. Wierzę, że opracowany przez nas system lotów kosmicznych, dostęp do portu kosmicznego Spaceport America, uznana na całym świecie marka i szerokie zainteresowanie inwestorów stawiają VG na dogodnej pozycji, by wykorzystywać możliwości istniejące w obrębie szybko rozwijającego się i wartego wiele miliardów dolarów rynku komercyjnych lotów kosmicznych, a także dać szansę odbycia podróży w kosmos tysiącom nowych astronautów. Dziś zrealizowaliśmy jedną z misji i z nadzieją patrzymy na przyszłość, w której wyślemy w kosmos jeszcze większą liczbę astronautów.

Sir Richard Branson, założyciel Virgin Galactic

Jak czytamy w okolicznościowym komunikacie, "Virgin Galactic Holdings, Inc. to zintegrowana pionowo spółka, działająca w obszarze lotów kosmicznych z udziałem osób prywatnych i naukowców". Spółka wpisuje w swój zakres działalności organizację rutynowych i przystępnych cenowo komercyjnych wypraw turystyczno-badawczych w kosmos oraz zapewnianie pasażerom bezpiecznego powrotu na Ziemię. Opierając się na własnych rozwiązaniach technologicznych wielokrotnego użytku, spółka opracowuje system lotów kosmicznych, który pozwoli klientom udać się w kilkudniową podróż w przestrzeń kosmiczną, doświadczyć stanu nieważkości i podziwiać Ziemię z kosmosu. Jak zapewniono dalej w oficjalnym oświadczeniu, “projekt znajduje się na końcowym etapie rozwoju”. Komercyjne uruchomienie usługi planowane jest na 2020 rok.

Firma astronautyczna Bransona rywalizuje o udziały w rynku z konkurentami takimi jak SpaceX Elona Muska oraz Blue Origin - firmy, której założycielem jest najbogatszy człowiek świata, szef Amazon.com Jeff Bezos. Produkcja pojazdów kosmicznych Virgin Galactic realizowana jest w Mojave w Kalifornii, za pośrednictwem Spaceship Company – podmiotu zależnego specjalizującego się w rozwojowych projektach lotniczych. Ośrodkiem działań komercyjnych jest natomiast port kosmiczny Spaceport America w stanie Nowy Meksyk.

Źródło: Virgin Galactic Holdings, Inc. / Business Wire

Reklama

Komentarze

    Reklama