Iran chce swojego obywatela na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

30 października 2019, 11:07
crew_farewell_100319
Załoga ISS w składzie Nick Hague (USA), Aleksiej Owczynin i wizytujący obywatel ZEA, Hazzaa Al Mansuri. Fot. NASA [blogs.nasa.gov]

“Teheran planuje rozpocząć rozmowy z Moskwą na temat możliwości wysłania Irańskiego astronauty na Międzynarodową Stację Kosmiczną” - zapowiedział szef Irańskiej Agencji Kosmicznej (ISA), Morteza Barari w wywiadzie z agencją prasową Mehr.

Informacja dotycząca chęci rozpoczęcia negocjacji z Rosją w kontekście załogowego lotu kosmicznego została podana do publicznej wiadomości już wcześniej, w wypowiedzi Ministra Informacji i Technologii Komunikacyjnych Islamskiej Republiki Iranu, Mohammada-Javad Azari Jahromi, który na początku października otwarcie zaprosił Moskwę do rozmów dotyczących wyszkolenia i wysłania Irańczyka na ISS.

Barari natomiast zaznaczył w wywiadzie, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna gościła już na swoim pokładzie naukowców z wielu krajów i ISA również chce dołożyć do tego grona swojego astronautę. Oświadczenia szefa Irańskiej Agencji Kosmicznej i Ministra Jahromi powiązać można z działaniami Rosjan na terenie Bliskiego Wschodu w zakresie współpracy na polu załogowych lotów kosmicznych.

Pod koniec września bieżącego roku na ISS wysłany został na przykład pierwszy astronauta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Hazzaa Al Mansuri, za którego szkolenie, transport oraz obsługę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odpowiedzialny był Roskosmos. Wiadomo również, że podobne propozycje płynęły z Moskwy także do Królestwa Bahrajnu, Arabii Saudyjskiej oraz Turcji.

Co jednak często pomija się, opisując współpracę w tym zakresie, to fakt, że Rosja wszystkie usługi świadczy odpłatnie, a koszty wytrenowania, wysłania i operacyjne związane z lotem astronauty na ISS często składają się na miliony dolarów.

Irańskie ambicje mogą jednak okazać się trudne do spełnienia. Problemem nie będą wcale pieniądze niezbędne do sfinansowania całego przedsięwzięcia, a tarcia polityczne i konflikty z innymi państwami partycypującymi w utrzymaniu stacji orbitalnej (zwłaszcza Stanami Zjednoczonymi). Mimo, że większość prac byłaby realizowana tylko na terenie Rosji oraz rosyjskiej części międzynarodowej Stacji Kosmicznej, to jednak z całą pewnością do części zadań niezbędne będzie wykorzystywanie sprzętu i powierzchni należącej do Stanów Zjednoczonych, Japonii lub Europejskiej Agencji Kosmicznej.

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
AB
poniedziałek, 4 listopada 2019, 18:09

A po co wysyłać polskiego obywatela na ISS? Jakie korzyści w stosunku do poniesionych kosztow miałby polski podatnik?

Roman Makowiak
piątek, 15 listopada 2019, 06:07

Od czego tego się zaczyna. Taka osoba może zainspirować tysiące młodych ludzi do nauki nauk ścisłych i da impuls do rozwoju tej branży w Polsce, a są to bardzo innowacyjne rozwiązania, które będą przydatne dla całej gospodarki. Proszę patrzeć dalekowzrocznie, pod kątem rozwoju nauki, a nie tylko przekazywanych na ten cel środków finansowych.

Witek
piątek, 1 listopada 2019, 02:10

Czy ktokolwiek ma plan jak wysłać Polaka na ISS ? Dobrze że jest Hermaszewski, bo mieli byśmy tylu astro- i kosmonautów co Nauru.

Prawdziwy patriota
niedziela, 3 listopada 2019, 11:38

Wsadzą Polaka do Dragona jako królika doświadczalnego a Polska jeszcze zapłaci 100milionów!! przypomnijcie sobie jak na konferencji przedstawiciel USA pokazywał nogą polski wykrywacz min

maku
sobota, 2 listopada 2019, 11:46

A po diabła mamy tam wysyłać Polaka? ważniejsze jest dla nas posiadanie własnych satelitów.

Tweets Space24