Kreml: będziemy ściśle monitorować działania NATO w kosmosie

22 listopada 2019, 18:29
1238487
Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej w piątek 22 listopada 2019 roku. Fot. kremlin.ru

Jak donosi rosyjska agencja informacyjna TASS, deklaracje NATO po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw sojuszniczych w Brukseli wzbudziły zaniepokojenie na Kremlu i spotkały się z oficjalnym komentarzem ze strony rosyjskiego rządu.

Jeszcze w czwartek 21 listopada oficjalne stanowisko Rosji w sprawie decyzji podjętych na niedawnym spotkaniu Rady Północnoatlantyckiej w Brukseli przedstawiła rzeczniczka rosyjskiego MSZ, Maria Zacharowa. Jak wskazała, Rosja uważnie przygląda się aktywności NATO w przestrzeni kosmicznej i wzywa państwa członkowskie Sojuszu do udziału w wysiłkach na rzecz zapobiegania wyścigowi zbrojeń w kosmosie.

W cytowanej przez agencję TASS wypowiedzi Zacharowa podkreśla, że deklaracje NATO w sprawie uznania kosmosu za przestrzeń operacji obronnych „budzą niepokój". Zarzuciła przy tym Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego nastawienie na "osiągnięcie supremacji we wszystkich sferach oddziaływania, ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami", takimi jak militaryzacja i eskalacja napięć. „Uważnie obserwujemy, co zostanie zrobione, aby wcielić w życie oświadczenia Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga - o tym, że ​​organizacja nie zamierza umieszczać broni w kosmosie” - podkreśliła rzeczniczka rosyjskiego MSZ.

Zacharowa podkreśliła przy tym, że wyścig zbrojeń w przestrzeni kosmicznej jest w stanie wywołać najbardziej negatywne skutki dla bezpieczeństwa międzynarodowego i stabilności strategicznej. „Opieramy się na założeniu, że przekształcenie przestrzeni kosmicznej w scenę konfrontacji militarnej nie spełniłoby interesów bezpieczeństwa żadnego kraju na świecie, w tym państw członkowskich NATO” - cytuje TASS.

Dzień później do najnowszych decyzji NATO nawiązał również sam Władimir Putin, podkreślając podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej swoje "poważne zaniepokojenie" domniemaną ekspansją Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) na Wschód oraz oznakami jej zainteresowania militaryzacją przestrzeni kosmicznej. Stwierdził, że w ciągu ostatnich 5 lat NATO szybko zbliża się do granic Rosji.

W tym i zarazem szerszym kontekście prezydent Rosji zapowiedział realizację od 2020 roku nowego państwowego planu rozwoju uzbrojenia, którego program zarysowany ma być w perspektywie do 2033 roku. W jego obrębie przewidywane są projekty rozwoju m.in. bezzałogowych aparatów zwiadowczych, laserowych i hipersonicznych systemów uzbrojenia oraz zrobotyzowanych układów "mogących wykonywać różnorodne zadania na polu walki". Putin dookreślił, że "chodzi o nowoczesne i perspektywiczne modele broni o wysokiej precyzji i środków obrony powietrzno-kosmicznej, a także o aktywne zastosowanie technologii sztucznej inteligencji przy konstruowaniu sprzętu wojskowego".

Wypowiedzi ze strony rosyjskich władz nawiązują do decyzji podjętych na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli w środę 20 listopada. Jens Stoltenberg przekazał po obradach, że Sojusz podjął decyzję o ogłoszeniu przestrzeni kosmicznej piątą uznaną dziedziną operacyjną. Zastrzegł przy tym, że NATO nie ma zamiaru umieszczać broni w kosmosie.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 57
Davien
czwartek, 12 grudnia 2019, 01:33

Panei antyDavien, Rosja w kosmosie obecnie może już tylko sie bac bo wyprzedzili ja juz chyba wszyscy co startowali w tym wyscigu:) A o jakiejkolwiek kontroli działań NARO moe pomarzyc bo zwyczajnie nie ma czym. Przypomne też ze w razie czego to rosyjskie "inspekcyjne" Kosmosy sa w zasięgu SM-3Bl II A czy GBI a X-37 jest dla Rosji nieosiagalny:)

Veritas
wtorek, 10 grudnia 2019, 00:20

Proponuję panie (nie - "panei") Davien porównać Kosmos-2521 i Kosmos-2523 z X-37A i X-37B. Natomiast Kosmos-2499 służył Rosjanom w 2014 roku do testowania silnika jonowego, podobnie jak w Amerykanom X-37B (OTV-4) w 2015 roku. :)

Davien
poniedziałek, 9 grudnia 2019, 12:44

A teraz panei veritas porówna pan mozliwości tego Kosmos 2519 z mozliwościami X-37B:)

Veritas
sobota, 7 grudnia 2019, 04:50

W dniu 23 czerwca 2017 roku z kosmodromu w Plesiecku (Obwód Archangielski) wystartowała rakieta nośna Sojuz-2.1v wynosząc na orbitę polarną satelitę wojskowego Kosmos-2519. Z późniejszych informacji wynika, że subsatelitami były 2 obiekty, które otrzymały oznaczenia Kosmos 2521 i 2523. W październiku 2017 roku pojawiła się oficjalna informacja, że Kosmos-2519 to platforma, od której odłączył się tzw. inspektor, czyli Kosmos-2521.. w tym samym miesiącu zarejestrowano nowy obiekt Kosmos-2523. Możliwości manewrowania wskazują na to, że wymienione obiekty mogą być wykorzystane do prowadzenia walki w przestrzeni kosmicznej..

Davien
piątek, 6 grudnia 2019, 04:07

Panei anty, start Kosmos 2499 to praiwe 6 lat temu więc jak widac to ty bredzisz na całego nie wiedzac nawet o co chodzi:) Aha dane które podałem pochodza z Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii wiec wtopiłęś podwójnie:)

Tweets Space24