Reklama

POLITYKA I PRAWO KOSMICZNE

Spodziewana rekonstrukcja rządu. Kto u steru gospodarki i polityki kosmicznej?

Fot. Adam Guz / KPRM [premier.gov.pl]
Fot. Adam Guz / KPRM [premier.gov.pl]

Wobec planowanych zmian w obowiązującej strukturze rządowych resortów i ich kierownictwa, w obozie Zjednoczonej Prawicy trwają negocjacje nad kształtem i nowym podziałem ministerialnych tek. Według nieoficjalnych zapowiedzi, do jakich dotarła stacja RMF FM, rekonstrukcja ma dotyczyć również Ministerstwa Rozwoju - czyli resortu właściwego do spraw gospodarki, który jest przypisany m.in. do kierowania sprawami związanymi z przemysłem kosmicznym, nowymi technologiami i innowacyjnością, a także jako ustawowy organ nadzoru Polskiej Agencji Kosmicznej.

Najnowsze pogłoski wskazują, że resort rozwoju będzie miał nowego szefa. Pozostającą obecnie na tym stanowisku Jadwigę Emilewicz miałby zastąpić - według nieoficjalnych informacji opublikowanych przez RMF FM - Jarosław Gowin. Dawny minister nauki i szkolnictwa wyższego wróciłby zatem do pełnienia funkcji w polskim rządzie, ponownie jako wicepremier.

Wskazuje się przy tym, że ostateczne decyzje w rozpatrywanym przedmiocie mają zapaść do końca bieżącego tygodnia. W rozmowach biorą udział, poza prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, m.in. premier Mateusz Morawiecki, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro i lider Porozumienia Jarosław Gowin. Według doniesień RMF FM, główni przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy chcą zamknąć rozmowy we wtorek.

O możliwym powrocie przewodniczącego Porozumienia do pełnienia rządowych funkcji wspominano już wcześniej. Jak informowała Polska Agencja Prasowa, w poniedziałek 7 września br. inny poseł Porozumienia, Kamil Bortniczuk wskazywał, że z tego, co wie - Jarosław Gowin zdecydował, że wróci do rządu.

Gowin był wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego w okresie od listopada 2015 roku do kwietnia 2020 roku. Pod jego kierownictwem MNiSW wielokrotnie angażowało się zadaniowo w obszarze projektów kosmicznych m.in. w działania związane z finansowaniem naukowych projektów kosmicznych, także pod względem wkładu w ramach obowiązkowej i opcjonalnej składki do Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Jak informowano na przestrzeni lat ubiegłych, MNiSW przy pośrednictwie ESA wsparło m.in. w 2015 roku kwotą 800 tys. PLN wyniesienie studenckiego satelity PW-SAT2. Z kolei w roku 2016 - na okoliczność Rady Ministerialnej ESA - zadeklarowano, a następnie przekazano dodatkową kwotę 8 mln PLN wkładu z przeznaczeniem na wsparcie polskiego uczestnictwa w programach opcjonalnych obserwacji Ziemi, robotyki kosmicznej oraz programu PRODEX, w ramach którego realizowana jest budowa instrumentów dla dużej naukowej misji kosmicznej ATHENA (udział w niej biorą Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Centrum Astronomiczne M. Kopernika PAN). Powiązaną aktywność podejmowano również w relacji do przebiegu inicjatyw NCBR, m.in. w programie Szybka Ścieżka „Technologie kosmiczne”.

W kwestii dalszej rządowej aktywności minister Emilewicz, brak jest póki co spójnych i potwierdzonych informacji. Nieoficjalnie spekuluje się m.in. o scenariuszu z piastowaniem funkcji ministra w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Obecna wicepremier, pytana na antenie Radia Zet o możliwość odejścia z rządu, odpowiedziała, że o ostatecznym kształcie i doborze współpracowników zadecydują liderzy i premier Mateusz Morawiecki. "Wielokrotnie podkreślam, że krzesła ministerialne to są najgorętsze krzesła, a minister to z łaciny służący. Naszym celem jest wypełnianie solidnie swoich obowiązków" - dodała podczas audycji.

Podczas tej samej czwartkowej rozmowy Emilewicz zaprzeczyła pogłoskom, że skłania się ku ścieżce kariery w biznesie. "Nie wybieram się do biznesu. Zwłaszcza implikowanie, że wybieram się do biznesu, który koncentruje się na transformacji energetycznej w momencie, gdy pojawiają się duże poważne regulacje w zakresie OZE (...) jest insynuacją z gruntu nieuzasadnioną" - podkreśliła.

W obecnym rządzie Mateusza Morawieckiego funkcjonuje 20 ministerstw. Według informacji PAP, podczas poprzedniego spotkania w poniedziałek wstępnie została zaakceptowana przez wszystkie strony pomniejszona liczba resortów, które pozostaną po rekonstrukcji rządu. Rozmowy trwały wówczas ponad pięć godzin.

Źródło: PAP/RMF FM

Reklama

Komentarze

    Reklama