Jak państwa organizują swoje sektory kosmiczne? POLSA prezentuje opracowanie

9 czerwca 2021, 16:37
wwwrrr
Ilustracja: Polska Agencja Kosmiczna [polsa.gov.pl]

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) opublikowała zaktualizowany przegląd wybranych struktur organizacyjno-przemysłowych składających się na sektory działalności kosmicznej dwunastu konkretnych państw. Publikacja zawiera w szczególności opis sektorów państw Europy Środkowo-Wschodniej, stanowiących naturalny pierwszy szereg potencjalnych i aktualnych partnerów instytucjonalno-branżowych Polski w przedmiocie współpracy międzyrządowej i gospodarczej. Opracowanie jest dostępne do pobrania na stronie internetowej POLSA.

Celem opracowania jest przybliżenie informacji na temat rynku kosmicznego 12 państw: Austrii, Belgii, Czech, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Słowacji, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. W dużej części są to zatem państwa, z którymi Polska Agencja Kosmiczna lub ogólnie państwo polskie nawiązały partnerstwo bądź relacje współpracy na rzecz wzajemnego rozwoju swoich sektorów kosmicznych. "Obecnie najbardziej intensywną współpracę międzynarodową w obszarze space Polska realizuje z Belgią, państwami Grupy Wyszehradzkiej oraz Ukrainą" - podkreślono w komunikacie POLSA nt. raportu przygotowanego przez ekspertów agencji.

Raport „Analiza sektora kosmicznego wybranych państw” jest aktualizacją materiału z 2018 r. Rozszerzono i zaktualizowano dane dotyczące sektora kosmicznego Austrii, Belgii, Czech, Niemiec, Słowacji, Wielkiej Brytanii i Węgier. Dodatkowo dokonano analizy rynków kosmicznych Francji, Hiszpanii i Włoch – trzech z pięciu głównych graczy rynku kosmicznego w Europie. Ponadto publikacja została uzupełniona o rozdział dotyczący Stanów Zjednoczonych – globalnego lidera w kwestii eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Każdy rozdział opisuje sektor kosmiczny jednego z państw według jednolitego schematu i zawiera m.in. informacje na temat struktury sektora, polityki kosmicznej, współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i Komisją Europejską (KE) oraz pozostałej współpracy bilateralnej. W niektórych przypadkach zawarto również̇ informacje o możliwym rozwoju współpracy z Polską.

Źródło: Polska Agencja Kosmiczna

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
UfO
piątek, 11 czerwca 2021, 00:42

No po prostu super - fajnie przepisujecie dokumenty ESA :) Od wejścia Polski do ESA w 2012 do chwili obecnej nawet nie opracowano jak dzielić się dokumentami ESA z przemysłem!!! Niestety POLSA pod nowym kierownictwem chyli się ku upadkowi zaryzykuję nawet tezę, że zapisze się jako "najlepsze" - próby ustawiania wszystkiego bez żadnej transparentności, rozdawanie stołków i pieniędzy po konkretne środowiska (nawet tych którzy nie istnieją w sektorze ale bardzo chcą - nie pracą a układami). Jeśli Agencja wydaje takie pierdoloty (nikomu do niczego nie potrzebne) po 7 latach od utworzenia a nowe kierownictwo to akceptuje to po prostu jest jakaś żenada a czapa do kolejnej wymiany.

Marklar
czwartek, 10 czerwca 2021, 03:01

Wspaniałe. Jestem taki dumny z osiągnięć. Jeszcze kilkadziesiąt lat i dorobimy się prawdziwie kosmicznej biblioteki.

Sigma
piątek, 11 czerwca 2021, 14:06

Pełna zgodna, przepisanie wstępu do European Space Technology Mater Plan ESA. Gratuluję Prezesowi POLSA osiągnięcia zdolności w zakresie tłumaczenia :)

sobota, 12 czerwca 2021, 00:08

Czy dobrze rozumiem? Pracownicy PAK popełnili plagiat

Tweets Space24