POLSA zleciła analizę zdolności rozwoju i użytkowania rakiet suborbitalnych

9 września 2021, 12:29
rakieta_700x400
Ilustracja: Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa [ilot.lukasiewicz.gov.pl]

Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa, na zlecenie Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA), opracuje do końca 2021 r. studium wykonalności, którego celem będzie dostarczenie analiz związanych z budową polskich zdolności w zakresie lotów rakiet suborbitalnych. Prace będą prowadzone we współpracy z gdyńską spółką SpaceForest Sp. z o.o. oraz Akademią Leona Koźmińskiego.

Zgodnie z założeniami zamówienia, wykonawcy studium dokonają szerokiej analizy polskiego potencjału związanego z rozwojem technologii rakiet suborbitalnych. Przeprowadzone zostaną symulacje lotu, trajektorii oraz stref upadku wybranych konstrukcji. Opracowany dokument będzie uwzględniał analizę dostępnych miejsc startowych, które pozwolą polskim podmiotom na realizację lotów suborbitalnych w przyszłości.

Uwzględnione zostaną możliwości wykorzystania w tym celu zarówno polskich poligonów wojskowych, jak i poligonów zagranicznych, do których dostęp możliwy byłby w ramach współpracy międzynarodowej.

Szczególna uwaga zostanie poświęcona zagadnieniom o charakterze proceduralnym i prawnym, które warunkować będą bezpieczeństwo prowadzonych kampanii startowych. Analizy uwzględnią kwestie odpowiedzialności za nieumyślne przekroczenia obowiązujących stref upadku, ubezpieczenie kampanii startowej, a także zagadnienia związane z ochroną środowiska.

W poprzednich latach Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa, wraz z Politechniką Warszawską, opracowały już na zamówienie Polskiej Agencji Kosmicznej studium wykonalności pt. „Polska mikrorakieta nośna – perspektywa”. Dokument uznano za wartościowy punkt odniesienia dla dyskusji na temat rozwoju w Polsce mikrorakiety nośnej i szeroko rozumianych technologii rakietowych.

Źródło: Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa


Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
gs
wtorek, 14 września 2021, 11:14

Skończy się tym, że pieniądze które starczyły by na poligon, kilka rakiet i satelitów, zostaną zmarnowane na wykonanie studium wykonalności.

Realista
poniedziałek, 13 września 2021, 15:01

Przypominam sobie takie wniosek chyba z 2016 roku, wniosek jednego z ww. podmiotów do ESA - wniosek z teza ze trzeba poligon pobudować w Polsce - zatem po co badanie skoro wniosek jest znany? Wniosek przepadł tylko dlatego, ze szedł poprzez ESA i ktoś się zastanawia, ponieważ taki projekt powinien przeanalizować przede wszystkim co i gdzie jest i co jest lepiej robić (z punktu widzenie ESA lub jak kto woli logiki) i udowodnić ze tak jest taniej i lepiej. Niestety minęło 5 lat a polska administracja jak była tempa tak i taka pozostaje - właśnie sprzedawany jest POLSA projekt sprzed 5 lat, i z teza. Firmy oczywiście maja prawo lobbujować najdziwniejsze bzdury po z bzdur właśnie są największe obrywy. Budowanie rakiet sonicznych na 100km jak sposób na polski sektor kosmiczny, gratuluje odwagi:))) Mam nadzieje ze ktoś kiedy za to odpowie. Robi się dziwnie w tej POLSIE, trochę według schematu codziennie nowy przekręt ;)

Stary wyga naukowy
piątek, 10 września 2021, 00:33

Kompletna bzdura - rozdawanie publicznych pieniędzy na kolegów naukowców, przez Prezesa naukowca, który już wkrótce przestanie być Prezesem, tak aby wtedy mogli mu się za to odwdzięczyć.

AlekM
poniedziałek, 13 września 2021, 20:07

Z twoim podejściem właśnie przygotowywalibyśmy się do wdrożenia technologii lamp naftowych w miejsce ognisk.

wyżej, poważniej!
czwartek, 9 września 2021, 23:11

"Studium wykonalności zdolności"? No miejcie litość. W dodatku mowa o rakietach których konstruktorzy już dawno deklarowali wykonalność, określając osiągi kilkunastu kilometrów, celowo ograniczonymi ze względu na warunki poligonu.

Wymyślanie koła na nowo
poniedziałek, 13 września 2021, 15:09

No przecież na robieniu czegoś bez końca jest najlepszy zysk

123 abc
czwartek, 9 września 2021, 18:58

Loty suborbitalne to trochę sztuka dla sztuki. Dzisiaj potrzebna jest informacja, czy to satelita robiący zdjęcia czy to badający inne oddziaływania, lub nadający internet. TAki satelita nadający internet to potężna broń szpiegowska. Można badać strony internetowe przeglądane przez dane osoby z innych krajow, przeglądać maile i inne cuda, i jeszcze za to płacą. Oczywiście to kosztuje - trzeba wynieść satalitę/y jak Pan Musk.

Tweets Space24