Szef NASA z wizytą w SpaceX. Załogowy debiut Crew Dragona z nowym terminem

11 października 2019, 18:37
Dragon_Carousel_0001_8
Fot. SpaceX [spacex.com]

W kalifornijskiej siedzibie firmy SpaceX w Hawthorne doszło 10 października br. do spotkania administratora NASA, Jima Bridenstine'a z właścicielem firmy, Elonem Muskiem. Wizyta była związana z postępem prac (a raczej ich opóźnieniem) w programie wznowienia lotów załogowych USA na niską orbitę okołoziemską, w czym mają pomóc kapsuły pasażerskie SpaceX, Crew Dragon. Bridenstine przy tej okazji podał warunkowy termin spodziewanego debiutu pojazdu z załogą na pokładzie, deklarując możliwość lotu najwcześniej w pierwszym kwartale 2020 roku... o ile kolejne testy okażą się pomyślne.

Administrator NASA gościł w siedzibie SpaceX w Kalifornii 10 października, by spotkać się z szefem amerykańskiej firmy astronautycznej, Elonem Muskiem. Od pewnego czasu "na linii" między dwoma zainteresowanymi dochodziło na odległość do publicznej wymiany komentarzy (głównie w mediach społecznościowych) - sugerowały one narastanie napięcia w kontekście medialnej kampanii i uwagi zwracanej przez SpaceX na swój projekt Starship, pomimo jednoczesnych opóźnień notowanych w realizacji programu Crew Dragon dla NASA.

Podczas wizyty w Hawthorne, Bridenstine zapewnił jednak, że razem z Elonem Muskiem są "w silnym porozumieniu" w kwestii najwyższego priorytetu, jaki musi mieć realizacja programu wznowienia amerykańskich lotów załogowych na rodzimym sprzęcie. Podkreślił jednocześnie, że obecne opóźnienie jest poważne, idące w lata. Przypomniał też, że niebawem minie całe 10 lat od momentu przerwania misji załogowych z użyciem amerykańskiego sprzętu (zamknięcie programu wahadłowców w 2011 roku).

Obecnie projekt Crew Dragon firmy SpaceX ma być niebawem poddany ponownej weryfikacji po usunięciu przyczyn wypadku, jaki zanotowano w kwietniu 2019 roku podczas testów i awarii silników ratunkowych kapsuły. Wcześniej - w marcu br. - przeprowadzono jednak udaną pierwszą bezzałogową misję demonstracyjną statku na Międzynarodową Stację Kosmiczną (z manekinem na pokładzie). Problem wystąpił już na etapie dodatkowych testów sprowadzonego z powrotem na Ziemię pojazdu Crew Dragon. Miały one potwierdzić funkcjonalności systemów napędowych i wykryć wszelkie wady przed planowanym testowaniem mechanizmu ewakuacji w trakcie próbnego lotu.

Zgodnie z pierwotnym założeniem, NASA zakładała wysłanie dwóch astronautów w kapsule SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną jeszcze w 2019 roku. Z budżetu agencji przeznaczono ogółem na ten cel 6,8 mld USD, wliczając w to zapewnienie systemów nośnych i kapsuł załogowych w ramach dwóch osobnych ścieżek rozwojowych - zakontraktowanych z firmami SpaceX i Boeing.

Obowiązujący, zmodyfikowany harmonogram zakłada przeprowadzenie jeszcze w tym roku podstawowych testów modułu, m.in. próby na dużej wysokości i sprawdzenia systemu przerywania lotu, który ewakuuje kapsułę w razie odnotowania anomalii i problemu w działaniu rakiety podczas wynoszenia astronautów poza atmosferę. Konieczne jest też wykonanie co najmniej 10 kontrolowanych zrzutów z powietrza, by ocenić wytrzymałość kapsuły przy powrocie na Ziemię.

Biorąc to pod uwagę, Bridenstine przyznał, że najwcześniejsze możliwe loty załogowe z użyciem Crew Dragona dojdą do skutku w pierwszym kwartale 2020 roku. Warunkiem jest tutaj oczywiście udane przetestowanie wszystkich komponentów misji.

Konkurencyjny względem SpaceX Crew Dragon program Boeing Starliner również notuje znaczące opóźnienie. Według obecnego grafiku, testy systemu przerywania startu zaplanowano na 4 listopada br., natomiast bezzałogowe testy na orbicie - na 17 grudnia. Dokładna data oczekiwanego załogowego debiutu Starlinera nie jest jeszcze znana - wiadomo jednak, że można się tego spodziewać najwcześniej w 2020 roku.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
yaro
środa, 16 października 2019, 21:41

No cóż Davien pisałem Ci pół roku temu, że prywatną kapsuła załogowa wyniesie kosmonautów USA najwcześniej w pierwszej połowie 2020 roku. I co, znów okazało się, miałem rację a Twoje fantazje wylądowały w śmietniku.

GB
czwartek, 17 października 2019, 17:28

Ale wyniesie, a Roscosmos zostanie bez kasy z NASA. A kasa z NASA + zakupy rosyjskich silników przez ULA podtrzymywały przy życiu rosyjski przemysł kosmiczny i Roscosmos. Bo prywatnych klientów już w większości zabrał im SpaceX. Bez tych pieniędzy, braku wizji, oraz projektowaniu i budowie przestarzałych rakiet takich jak Angara rosyjski kosmos będzie staczał się coraz niżej.

Ukulele
czwartek, 17 października 2019, 20:36

Chiny nie śpią. Long march 5 może lecieć jeszcze przed końcem roku. Naprawdę skończcie się oglądać na Roskosmos bo znacznie mocniejszy rywal na horyzoncie. Zeszły rok należał do nich więc USA musi się ogarnąć by znowu być hegemonem kosmosu. Mają najlepsze systemy nośne wszelkie technologie a glupiej kapsuły nie wysłali z załogą

GB
czwartek, 17 października 2019, 23:39

Gdyby NASA stosowała rosyjskie standardy do budowy statków kosmicznych to by takie zalogować statki już miała.

Davien
wtorek, 15 października 2019, 13:27

No cóz panie rozbawiony patzrąc na wasze opóznienia liczone w latach i dziesięcioleciach to jak widac frustracja w Moskwie sięga zenitu ze za kilka miesięcy Roskosmos idzie na zielona trawkę:)

wtorek, 15 października 2019, 15:39

Co ma do tego Roskosmos? Starliner cały czas przesuwa termin lotu to jest jakiś dramat jak nie sabotaż. USA choruje na kompozyty tam wszystko musi być kompozytowe i wieczne udoskonalane. Tymczasem ciągle nie ma czym latać a musk robi sobie starship zamiast dokończyć co zaczął.

Davien
wtorek, 15 października 2019, 20:27

Panie ichtamniet, te kilkumiesieczne opóznienie wynikło wyłacznie z powodu tej awarii podczas testów, Usuneli to, przejdzie testy i poleci. A co do Roskosmosu to obecnie USA płaci mu po 80mln usd za jedno miejsce w Sojuzie, jak zacznie latac Dragon.... Aha jak dla was kilka miesięcy to wielkie opóznienie to jak nazwiesz wasz moduł Nauka czy 30-sto letnia epopeje Angary:)

Ukulele
wtorek, 15 października 2019, 23:20

Po co mieszasz w to roskosmos? Fakty są takie, że Starliner nic nie pokazał przez tyle lat poza jakimiś testami podzespołów. To że inni mają problemy nie tłumacz tego skandalu z cst 100. Dragon 2 przynajmniej poleciał a Boeing wyciąga hajs i nic. Porównaj to z Orionem który już tyle lat temu miał lot kosmiczny. Nie chodzi tu o samo opóźnienie a o prestiż na arenie międzynarodowej kiedy byle kto może wytykać USA że nie ma statku zalogowego którym lata. Opinia wyżej ma sporo racji a NASA niech się z Chińczykami mierzy a nie tłumaczy Roskosmosem bo to wstyd mierzyć się z przeciwnikiem niższej wagi.

Davien
środa, 16 października 2019, 11:32

Ukulele, czy mi się zdaje czy cały artykuł jest o Dragonie? A nigdzie nie pisałem o Starlinerze. Naprawdę panie ukulele gorsza wtopa niz z nieszczęsnym Convair 200 z pana strony:)

Ukulele
środa, 16 października 2019, 12:00

Nie interesuje mnie Dragon Piszę o całości tego co się teraz wyrabia A ja piszę właśnie o cst 100 a wtopa to usprawiedliwianie się wszędzie że inni mają gorzej. USA to USA latali ba księżyc a teraz jaja sobie robią. Możesz sobie pisać o wtopach ale twój post to żenadaCo ma Roskosmos do tego wszystkiego? Słabość Rosji nic nie tłumaczy.

rozbawiony wiadomo kim i czym
wtorek, 15 października 2019, 08:01

Określenie "nowy termin", to w amerykańskie terminologii kosmicznej synonim kolejnego opóźnienia... ;-)

Tweets Space24