Rosja: Nowa strategia amerykańskiej obrony prowadzi do wyścigu zbrojeń w kosmosie

19 stycznia 2019, 09:38
Gwiezdne_wojny
Ilustracja: U.S. Air Force

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wyraziło w piątek 18 stycznia opinię, że nowa amerykańska strategia obrony przeciwrakietowej doprowadzi do niebezpiecznego wyścigu zbrojeń w przestrzeni kosmicznej.

Według rosyjskiego MSZ strategia ta jest równoznaczna z reaktywacją - z użyciem najnowocześniejszej techniki - programu "Gwiezdnych Wojen" z okresu zimnej wojny.

Uznano, że amerykańska strategia jest konfrontacyjna, de facto daje zielone światło dla stacjonowania broni w przestrzeni kosmicznej. Waszyngton wezwano do podjęcia z Rosją konstruktywnych rozmów o równowadze zbrojeń nuklearnych "zanim będzie za późno".

"Wprowadzenie w życie tych idei w sposób nieunikniony doprowadzi do rozpoczęcia wyścigu zbrojeń w przestrzeni kosmicznej, co będzie miało w najwyższym stopniu negatywne konsekwencje dla międzynarodowego bezpieczeństwa i stabilności" - napisano w oświadczeniu MSZ Rosji.

Nową strategię obrony przeciwrakietowej prezydent USA Donald Trump ogłosił w czwartek. "Nasz cel jest prosty - powiedział, prezentując w Pentagonie dokument z tą strategią. - Chodzi o to, abyśmy mogli wykryć i zniszczyć każdy pocisk wystrzelony przeciwko Stanom Zjednoczonym - w dowolnym miejscu i czasie".

"Będziemy chronić Amerykanów przed wszelkimi rodzajami ataków rakietowych - podkreślił prezydent. - W przeszłości w Stanach Zjednoczonych brakowało kompleksowej strategii obrony przeciwrakietowej, która wykraczałaby poza pociski balistyczne. Zgodnie z naszym planem to się zmieni. Zamierzamy opracować program obrony przeciwrakietowej, dzięki któremu chronione będzie każde miasto w Stanach Zjednoczonych".

W dokumencie określającym nową strategię pojawiły się m.in. zalecenia zbadania eksperymentalnych technologii, w tym perspektyw dla broni kosmicznej, która mogłaby stanowić ochronę przed pociskami balistycznymi innych krajów. Jak pisze Reuters, inicjatywa ta przypomina koncepcję "Gwiezdnych Wojen", propagowaną przez prezydenta Ronalda Reagana w latach 80.

"Wykorzystanie przestrzeni kosmicznej może być następnym etapem tworzenia systemu obrony przeciwrakietowej" - cytuje Reuters urzędnika Białego Domu, chcącego zachować anonimowość. Urzędnik podkreślił, że możliwość zastosowania obrony przeciwrakietowej w przestrzeni kosmicznej była dotychczas tylko badana i nie podjęto w tej sprawie żadnych decyzji.

W zeszłym roku prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że armia jego kraju może dysponować pociskami hipersonicznymi osiągającymi 20-krotność prędkości dźwięku. Jak pisze Reuters, amerykańscy eksperci, w tym podsekretarz stanu ds. badań i inżynierii Michael Griffin, uważają, że odpowiedzią jego kraju na tego typu zagrożenia mogłaby być sieć zaawansowanych satelitów skuteczniej wykrywających superszybkie rakiety.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 40
cha czyżby lament ?
sobota, 19 stycznia 2019, 14:00

A dzieniek niet .Ruskie Weście kredyt u chinoli

Davien
sobota, 19 stycznia 2019, 13:44

Wiesz funku, masz racje: historia się powtarza i znowu Rosja upadnie pod cieżarem zbrojeń próbujac dorównać Zachodowi :))A co do podboju to Mongołowie podbili Rosje, która była ich wasalem i musiała sie słuchać wiec cos kiepsko znasz historie:)

Albercik
sobota, 19 stycznia 2019, 13:35

Zanim USA zagroziła wycofaniem się z traktatu, "pokojowa" Rosja już zainstalowała rakiety manewrujące na okretach obchodząc traktat. Zanim w Polsce powstała baza w Redzikowie to "pokojowa" Rosja zdążyła już przećwiczyć atomowy atak na Warszawę. Zanim USA ogłosiła plan uruchomienia kosmicznego systemu ostrzegania "pokojowa" Rosja ogłosiła wprowadzenie do służby pocisków hipersonicznych. Zanim USA ogłosiła plan modernizacji starych juz pocisków strategicznych Minuteman "pokojowa" Rosja ogłosiła prace nad dronami o napędzie atomowym i z głowicami termojądrowymi. Jak ja nienawidzę tych agresywnych Yankesow!!!

gregor mc gregor
sobota, 19 stycznia 2019, 13:33

Fanklub Daviena jakoś jesteś tu osierocony w swoich wypowiedziach wychwalających rosję

MI6
sobota, 19 stycznia 2019, 13:02

Złodziej ma pretensje że ludzie nowe lepsze zamki w drzwiach zakładają...

Tweets Space24