Test pocisku Minuteman w wariancie "apokaliptycznym"

7 sierpnia 2020, 09:12
170425-F-ZD147-0279
Przygotowania do wydania komendy odpalenia pocisku Minuteman III z pokładu samolotu E-6B Mercury. Fot. US Air Force/Airman 1st Class Keifer Bowes [af.mil]

W takim wydaniu amerykańskie dowództwo uderzenia strategicznego dawno nie testowało lądowego filaru narodowej triady nuklearnej. Choć na co dzień w operacyjnych silosach międzykontynentalnych rakiet LGM-30G Minuteman III znajdują się wersje jednogłowicowe (zgodnie z postanowieniami traktatów międzynarodowych), Stany Zjednoczone przećwiczyły tym razem rozszerzony scenariusz odpalenia swojego podstawowego systemu balistycznego - w wariancie MIRV. W dodatku, komendy nie wydano z naziemnego, standardowo używanego ośrodka dowodzenia, a z pokładu lotniczego centrum kontroli  - samolotu E-6B Mercury, zwanego również Doomsday Plane.

Niecodzienny, choć nadal określany jako rutynowy, test wystrzelenia pojedynczej rakiety systemu LGM-30G Minuteman III nastąpił w kalifornijskiej bazie US Air Force Vandenberg, chwilę po północy (00:21 czasu lokalnego, PST - czyli 09:21 czasu polskiego, CEST) we wtorek 4 sierpnia. Rakieta zabrała ze sobą w stronę pacyficznego atolu Kwajalein na odległych Wyspach Marshalla nieuzbrojony wielogłowicowy pocisk, złożony z trzech osobnych rdzeni ćwiczebnych. W komunikacie podsumowującym test wskazano, że przeprowadzona próba była udana.

Jak zauważyli amerykańscy komentatorzy (m.in. na łamach serwisu The Drive), tego typu ćwiczenia - choć rutynowe - dość rzadko są prowadzone z jawnym zastosowaniem wieloczęściowych głowic (na wzór wariantu bojowego MIRV). Ostatni taki przypadek stwierdzono w lutym 2017 roku - wówczas zakomunikowano to jednak w mniej bezpośredni sposób, wskazując, że test obejmie "pocisk z głowicami", a więc więcej niż jednym rdzeniem (nie podając ich dokładnej liczby).

To jednak nie jedyna rzadziej spotykana charakterystyka testu - podobnie sam zaangażowany personel wojskowy współpracujący przy bieżącej próbie był szerszy niż zazwyczaj. Miało to przede wszystkim związek z wykorzystaniem lotniczego centrum dowodzenia uderzeniem balistycznym (Airborne Launch Control System), działającym na pokładzie samolotu E-6B Mercury (dostosowany Boeing 707-320). Samoloty tego typu określa się nierzadko mianem "Doomsday Plane", jako ostatni bastion systemu dowodzenia na wypadek zniszczenia naziemnych struktur wydawania strategicznych decyzji.

image
Fot. U.S. Air Force/Joe Davila [af.mil]

Obsługą samolotu E-6B podczas ćwiczeń zajęła się 625. Eskadra Operacji Strategicznych (625th Strategic Operations Squadron) z bazy sił powietrznych Offutt w Nebrasce. Właściwą część organizacji odpalenia i koordynacji testu powierzono natomiast połączonemu personelowi amerykańskich sił powietrznych i marynarki wojennej pod nadzorem naczelnego dowództwa uderzenia strategicznego (Air Force Global Strike Command). Do wsparcia próbnego startu wybrano żołnierzy 90. Skrzydła Rakietowego (90th Missile Wing) z bazy USAF Francis E. Warren w stanie Wyoming. Ze względu jednak na ograniczenia logistyczne i restrykcje związane z pandemią COVID-19, grupa ta była w części zastępowana przez załogę stacjonującej lokalnie 576. Eskadry (576th Flight Test Squadron).

Wobec udanego dokonania wielogłowicowego namierzenia, dowództwo uderzenia strategicznego zapewniło o zachowywaniu pełnej ciągłości amerykańskiego odstraszania nuklearnego, podkreślając jego niezawodność, bezpieczeństwo oraz skuteczność w oddalaniu zagrożeń i gwarantowaniu bezpieczeństwa sojuszników. W komunikacie amerykańskiego dowództwa znalazło się również zastrzeżenie, że "test nie jest odpowiedzią ani reakcją na żadne światowe wydarzenia lub regionalne napięcia".

Mimo to, wielu obserwatorów odniosło specyfikę tej próby do obowiązującego, aczkolwiek wygasającego niebawem (w lutym 2021 roku) układu New START, na mocy którego do pocisków Minuteman III przypisano po jednej głowicy. Sugeruje się niekiedy w tym kontekście, że Amerykanie przygotowują się na ewentualność dyskontynuacji tych postanowień rozbrojeniowych - alternatywnie, pokazują z jakim zagrożeniem może się ona wiązać w przypadku braku porozumienia. Pentagon odrzuca jednak takie sugestie, wskazując na to, że kalendarze startowe dla testów Minutemanów są tworzone z wyprzedzeniem wynoszącym co najmniej od trzech do pięciu lat, a planowanie każdego uruchomienia rozpoczyna się na 6-12 miesięcy przed wyznaczonym odpaleniem.

„Program prób w locie demonstruje nadrzędną część zdolności operacyjnych systemu uzbrojenia balistycznego o zasięgu międzykontynentalnym” - powiedział płk Omar Colbert, dowódca 576. Eskadry z bazy Vandenberg. Jak podkreślił, Minuteman III ma już dokładnie 50 lat, a dalsze testowe starty mają zasadnicze znaczenie dla zapewnienia jego niezawodności na czas do lat 30. XXI wieku, kiedy to zostanie zastąpiony przez obecnie rozwijany w USA nowy rodzaj systemu balistycznego, Ground Base Strategic Deterrent.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 45
Kapustin
niedziela, 9 sierpnia 2020, 19:47

Ruski Chochoł ukrywa około 16.000 atomówek w różnych konfiguracjach i po to trzyma te 180 satelit pogodowych Hahahaha Ale 3-wahadłowce x35b latają sobie dookoła juz 300 mW ,laserkiem

Trach
sobota, 8 sierpnia 2020, 00:23

3 glowice. Ciekawe ile glowic bedzie mogl wziac rosyjski sarmat? Uklad SALT II ogrniczajacy do 10 glowic formalnie wygas. A rosjanie mieli juz w latach 70 plany na rakiety zawierajace po kilkadziesiat glowic. W lutym odchodzi ostatni uklad ograniczajcy zbrojenia strategiczne Start. Rosja to nie ZSRR ale z pewnoscia stac ja na (ekonomicznie) wystawnie ze 40 ciezki ICBM-ow. Z mieszanina MARV-ow i FOBS-ow.

Davien
sobota, 8 sierpnia 2020, 13:52

Może niech najpierw dokończa tego RS-28 bo były testy I stopnia i nagle zapadła dziwna cisza. A RS-28 miał zabierac do 24 głowic.

Adam
niedziela, 9 sierpnia 2020, 12:56

Karzdy portal ma swojego trola.

poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 10:51

kiedy się szkoła zacznie?

Davien
niedziela, 9 sierpnia 2020, 18:11

Ładna samokrytyka Adasiu:)

niedziela, 9 sierpnia 2020, 15:57

Zacznę sobie kopiować te wasze wpisy. "Karzdy" - mistrzostwo świata;)))

niedziela, 9 sierpnia 2020, 11:50

Davien moze juz maja skonczone tylko w przeciwienstwie do twoich pracodawcow nie chwala sie tym .

poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 10:51

Taaa. Nie chwalą się :)

niedziela, 9 sierpnia 2020, 20:58

Nie chwalą się bo nie mają się czym chwalić.

Davien
niedziela, 9 sierpnia 2020, 18:14

Oj chwala sie takimi rzeczami, chwalą nawet jak to nie ma zadnego sensy i udowadnia ze złamali np traktat INF:)) Ale jak widac u twoich mocodawców wymagany jest brak myslenia?

Trach
sobota, 8 sierpnia 2020, 23:46

Moze maja problemy techniczno przemyslowe. ale to malo prawdopodobne bo dzis taki ICBM to juz nie takie super tech. Ale moze czekaja na wgasniecie ukladu w luty. I wtedy powiedza nie chcielicie nowego ukladu to mamy rakiete z kiludziesiecioma pigulami. I w zaden sposob tego zwerfikowac. A bedzie to technicznie mozliwe.

Davien
niedziela, 9 sierpnia 2020, 03:01

Widzisz panei trach ale od dawna wiadomo ze RS-28 miał mieć min kilkanascie głowic, wiec na nic nie musza czekac, ograniczenie nei dotyczy ogólnej ilosci głowic ale jedynie aktualnie załozonych głowic, Minutemany od poczatku moga przenosic po 3 głowice bojowe ale na dyzurach sa jedynei z jedną. A co do problemów to patrzac na Buławę wcale bym sie nei zdziwił jakby RS-28 skończył na smietniku historii:)

Dawo
piątek, 7 sierpnia 2020, 22:42

Niepokojące to jest. Test był przeprowadzony nie względem Rosji a Chin. Kroi się grubo.

Pentagram
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:06

Rokowania START po wyborach prezydenckich Denominator juz jest INF i co CIEKAWE joe Biden zgadza sie I WSPIERA TRAKTATY Z 1987 ,i ,88 Gdyby Rosja BYŁA mądra to by JE szanowała i po KŁOPOTACH A tak amerykańska zbrojeniowka tylko czeka na miliardy z KONTRAKTÓW

Wawiak
sobota, 8 sierpnia 2020, 15:06

Problemem dla US jest nie twoja Rosja, tylko Chiny.

Organizator
sobota, 8 sierpnia 2020, 11:59

Ciekawe jest ze w 4 kwartale 2020 ogłoszą wyniki przetargu na minutemann3 .Prace rozwojowe kosztowaly 677mln usd a CAŁY KONTRAKT ponad 100mld usd DWÓCH OFERENTÓW W KONKURSIE

Chlopek Rostropek
sobota, 8 sierpnia 2020, 11:53

Ciekawe zre produkcja JEST w stanach demokratów i ci sponsoruja Bidena

Faklub Daviena
piątek, 7 sierpnia 2020, 16:07

Ta próba, o czym tekst nie wspomina, użyła nie Minutemana z silosu, tylko zmontowanego ze składowania i jest to przykład, dlaczego Rosja sceptycznie podchodzi do podpisywana układów rozbrojeniowych z takimi kanciarzami jak USA. Gdy podpisano START Rosja, czego dopilnowywali amerykańscy inspektorzy, swoje rakiety niszczyła. Tymczasem USA nie zniszczyło, tylko rozmontowało i dało do magazynów i USA twierdzi, że to zgodne ze START... Ale Putin go nie zdrajca Gorbaczow czy Jelcyn i teraz amerykańskim oszustom takie numery nie przejdą. Putin wykorzysta każdą furtkę, jaką zostawi USA, przeciw USA, tak jak jest to z bronią hipersoniczną czy atomowymi torpedami, nieujętymi na żądanie USA w START... :)

Ygcf
sobota, 8 sierpnia 2020, 22:13

Zarobiłeś 3 ruble i 1 kopiejkę

Wania
sobota, 8 sierpnia 2020, 19:42

Jasne siedzisz pod Moskwą i widziałeś. Boli was, że rakiety z USA startują bez problemu i są w ciągłej gotowości bojowej. Łamanie przed Rosję wszystkich konwencji i traktatów jest w Moskwie przejawem sprytu, a na całym świecie przejawem bandyckiego podejścia do innych.

Davien
sobota, 8 sierpnia 2020, 13:53

Funku, opowiadasz coraz wieksze brednie, cos ty wział że masz takiodlot:)

Pogoda dla Daviena
sobota, 8 sierpnia 2020, 00:17

Fanklub Daviena jaka pogoda na Sawuszkina 55 Sankt Petersburg.

Lekarz fankluba
piątek, 7 sierpnia 2020, 22:31

Skąd ta informacja? Od ofecera prowadzącego? Idź się lecz rosyjski podnóżku...

lejtienant
piątek, 7 sierpnia 2020, 20:42

Ooo kremlowski bot się ujawnił! Wania, jak często grasz na fujarce putlerachujla?

Nikt
piątek, 7 sierpnia 2020, 18:57

Putin to nie zdrajca? To co Rosyjscy żołnierze robią na Ukrainie?

chateaux
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:28

Kazdy test amerykanskiego pocisku icbm lub slbm, przeprowadzany jest za pomoca losoeo wybranego pocisku z jednej operacyjnych wyrzutni.

Fanklub Daviena
piątek, 7 sierpnia 2020, 20:24

Jesteś na "poziomie" wiarygodności Daviena a może nawet niższym, jeśli to jeszcze możliwe... To z którego silosu odpalono tą rakietę? :)

antyfanklubDaviena
sobota, 8 sierpnia 2020, 16:25

o twoim poziomie towarzyszu to nawet pisać nie trzeba, onuce zdejmij zanim do kompa podejdziesz bo aż tu czuć jak śmierdzą....

chateaux
sobota, 8 sierpnia 2020, 15:22

Tego znajdującego sie w Vandenberg AFB, z którego wystrzeliwany jest każdy Minuteman. Drogi fanklubie, w braku wiarygodności, nikt nie jest w stanie Ci dorównać.

Fanklub Daviena
sobota, 8 sierpnia 2020, 20:50

Ale kłamco w Vandenberg AFB nie stacjonują żadne jednostki rakiet balistycznych! Jest tam kosmodrom i stanowiska testowe do rakiet. Minutmany nie są już od 50 lat produkowane. By odpalić z Vandenberg AFB Minutemana trzeba by go było wymontować z silosa w miejscu dyżurowania i zamontować na stanowisku badawczym w Vandenberg AFB, co jest absurdalne, bo lepiej byłoby go odpalić z silosa, co bardziej wiarygodnie wykonałoby test, bo na jednostce bojowej a nie badawczej. Ale tego nie zrobiono, tylko jak w AMERYKAŃSKICH mediach podają, przywieziono Minutemana "ze składowania", bo tak USA "rozumiało" "likwidację" ICBM z układu START, zmontowano w Vandenberg AFB i odpalono. I żadne kłamstwa fanbojów trollów propagandzistów jak ty tego faktu nie zmienią. A coś to was trolle zabolało, patrząc na masowość "sprostowań" (polegających, jak zwykle u was, na epitetach pod moim adresem zamiast racjonalnej argumentacji), albo nie trolle, tylko jeden płatny agent produkujący się pod różnymi ksywkami! :)

Davien
sobota, 8 sierpnia 2020, 13:55

Masz podane z jakiej bazy rakietowej odpalono pocisk:) Ale musiałbys umiec czytac a to juz dla ciebei chyba za trudne.

chateaux
sobota, 8 sierpnia 2020, 03:33

Ty radio Erewań, lepiej mie wypowiadaj sie o sprawach strategicznych. O ezajemny h inspekcjach podczas niszczenia rakiet objetych układsmi też nie słyszałes. Pofobnie hsk o zniszczeniu Peacekeeperow, mimo ze START 2 nigdy nie wszedl w zycie..

su-57 mistrz pionowego lądowania
sobota, 8 sierpnia 2020, 01:01

ot sabaka w spiczastej czapie

Kapustin
piątek, 7 sierpnia 2020, 16:57

Inwentaryzacja na start1 Rosja 18800 USA 8200 Ruski Chochoł ukrył PARĘ setek w obiektach 2855,-2839 na uralu Ale usa chciała szybki podpis i im podarowała

Fanklub Daviena
piątek, 7 sierpnia 2020, 20:22

A ty w tych obiektach razem z Davienem byłeś i wszystko opisałeś i zdemaskowałeś... :)

Doktor matacza fana
sobota, 8 sierpnia 2020, 12:05

Przecież wszędzie oficjalnie pisze ze USA posiada 400 minuteman ów w silosach i 50 w zapasie. Ale ty jak zwykle mataczysz i szukasz kłamliwej sensacji żeby wykazać ze to USA są winne i oszukują. Kto oszukuje to wiemy. Ty i twój pracodawca...

fifi
piątek, 7 sierpnia 2020, 18:03

"Ale USA chciały ..."Niegramotny.

spoko
piątek, 7 sierpnia 2020, 21:18

fifi Piszac USA ma my na mysli Ameryka a wiec CHCIALA

Tweets Space24