USA: Na orbitę trafił nowoczesny satelita meteorologiczny [WIDEO]

20 listopada 2017, 14:59

Rakieta nośna Delta II wyniosła satelitę pogodowego Joint Polar Satellite System-1 (JPSS-1). Urządzenie ma służyć zarówno NASA, jak i amerykańskiej Narodowej Administracja ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA). Pozyskiwane przezeń dane pomogą prognozować niebezpieczne anomalie i załamania pogody.

Pojazd Delta II z satelitą JPSS-1 wystartował z bazy USAF Vandenberg w sobotę 18 listopada 2017 r., o godzinie 10:47 CET. Rakieta nośna poleciała w konfiguracji 7920, z dziewięcioma rakietami bocznymi (strap-on boosters) na stały materiał pędny.

Pierwszy stopień rakiety, zasilany silnikiem RS-27A, pracował przez 4,5 minuty, po czym oddzielił się od górnego członu. Jednostką napędową górnego stopnia jest natomiast silnik AJ10-118K. Po wypuszczeniu wszystkich przewożonych satelitów ten górny stopień pojazdu uruchomił się jeszcze raz, by obrać właściwy kurs do deorbitacji i spalenia się w atmosferze.

Głównym ładunkiem Delty II, uwolnionym po 57 minutach od wystrzelenia, był satelita meteorologiczny dla NASA i NOAA, oznaczony Joint Polar Satellite System-1 (JPSS-1). Urządzenie przeznaczone jest na polarną LEO o wysokości 822 km i inklinacji 98,72⁰. Ważący 2 540 kg satelita został zbudowany przez firmę Ball Aerospace, na platformie BCP-2000. Realizacja tego projektu kosztowała 1,6 mld USD.

JPSS-1 ma działać przez co najmniej 7 lat. Wyposażony jest w pięć instrumentów pomiarowych, dzięki którym będzie realizował zadania związane z prognozowaniem pogody i monitoringiem środowiska naturalnego. Sensory satelity pozwolą mu m. in. mierzyć temperaturę powietrza i wód oceanicznych, wilgotność, czy poziom ozonu w atmosferze. Wykorzystanie danych z tego satelity pozwoli administracji USA przygotowywać znacznie dokładniejsze niż dotąd 7-dniowe prognozy pogody. Ponadto, dzięki urządzeniu, służby zyskają znacznie większe zdolności jeśli chodzi o przewidywanie takich klęsk żywiołowych jak huragany, śnieżyce czy potężne burze. Po okresie kalibracji i właściwym rozpoczęciu służby satelita zostanie przemianowany na: NOAA-20.

Już po separacji JPSS-1, między 81. a 85. minutą od startu od rakiety nośnej oddzieliło się pięć CubeSatów z USA i Australii. To nanosatelity: RadFxSat, EagleSat, MiRaTA I MakerSat i Buccaneer RMM.

Sobotni start był przedostatnią misją użytkowanej od 1989 r. rakiety nośnej Delta II produkcji United Launch Alliance.

Czytaj też: Dwa nowe satelity z Chin już na orbicie

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.