USA: Trzy miliardy dolarów na satelity antyrakietowe

17 sierpnia 2018, 12:34
840_472_matched__pdk6e9_26686282788d6ed69a410k
Fot. Lockheed Martin

Koncern Lockheed Martin otrzymał od amerykańskich sił powietrznych kontrakt o wartości 2,9 miliarda USD na budowę trzech satelitów ostrzegających o starcie rakiet balistycznych. Nowe geosynchroniczne obiekty satelitarne mają znacząco wzmocnić system obrony antyrakietowej Stanów Zjednoczonych zastępując obecnie wykorzystywany system ostrzegawczy SBIRS (Space Based Infrared System).

Umowa podpisana z koncernem Lockheed Martin zakłada dostawę trzech nowej generacji, działających w podczerwieni kosmicznych pojazdów umieszczonych na orbicie geosynchronicznej NG OPIR (Next Generation Overhead Persistent Infrared Geosynchronous Earth Orbit Space Vehicles). Za zrealizowanie umowy amerykańskie siły powietrzne mają zapłacić około 2,9 miliarda dolarów.

Prace będą realizowane w zakładach Lockheed Martin w Sunnyvale w Kalifornii i mają się zakończyć do kwietnia 2021 r., a pierwszy satelita ma być wystrzelony już w 2023 r. Termin jest bardzo krótki jeżeli się weźmie pod uwagę, że chodzi o zaprojektowanie, rozwój i wyprodukowanie zupełnie nowego systemu satelitarnego.

Co więcej ma być to rozwiązanie stanowiące ważny element strategicznego dla Stanów Zjednoczonych systemu obrony antyrakietowej, który jako pierwszy będzie informował o starcie rakiet międzykontynentalnych na obcym terytorium. Umieszczone na nowych satelitach urządzenia rozpoznania w podczerwieni mają być bowiem zdolne do wykrywania, identyfikacji i śledzenia charakterystycznych smug gazów startowych pocisków balistycznych.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
tylko głowice termojądrowe
piątek, 17 sierpnia 2018, 16:58

Chinole, czy Ruskie oślepią je laserem i wtedy rakiety startują, a super satelity nic nie widzą. Co prawda wtedy startują też rakiety balistyczne USA i mamy III wojną światową, nie zmienia to jednak faktu, że ani Chiny, ani Rosja, ani USA nie ma sprawnych i skutecznych systemów do obrony przed rakietami balistycznymi przeciwnika. Jedyną skuteczną obroną jest 2000 strategicznych głowic termojądrowych rozmieszczonych na wyrzutniach i gotowych do odpalenia.

Lewak
piątek, 17 sierpnia 2018, 16:26

A co to miliardy satelitarne?

Andrew
piątek, 17 sierpnia 2018, 14:50

2,9 miliardów satelitarnych :)

Ewiak Ryszard
piątek, 17 sierpnia 2018, 14:49

Ten wydatek nie jest przypadkowy. Księga Objawienia ostrzega: \"I wyszedł inny koń barwy ognia, a siedzącemu na nim dano odebrać ziemi pokój, by się wzajemnie ludzie zabijali - i dano mu wielki miecz\'\" (6:4). Podczas tej wojny będzie użyty \"wielki miecz\". Jezus tak go scharakteryzował: \"φοβητρα τε και σημεια απ ουρανου μεγαλα εσται\" [budzące postrach także i niezwykłe zjawiska z nieba potężne będą] (Łukasza 21:11). W wielu starożytnych manuskryptach ten tekst kończy się zwrotem: \"και χειμωνες\" [i mrozy]. Peszitta aramejska: וסתוא רורבא נהוון [i mrozy wielkie będą]. My to dzisiaj nazywamy zimą nuklearną. W Marka 13:8, zaraz po słowach: \"będą niedobory żywności\" są także słowa: \"και ταραχαι\" [i nieporządki] (1550 Stephanus New Testament). Aramejska Peszitta: ושגושיא [i zamęt, (zamieszanie), o stanie porządku publicznego]. Z powodu użycia tej broni wystąpią także znaczące wstrząsy, braki żywności i epidemie wzdłuż i wszerz regionów (Łukasza 21:11). Dalszą poważną konsekwencją użycia tego \"wielkiego miecza\" będą również zmiany klimatyczne, katastrofalna susza i globalny głód (Objawienie 6:5,6).

Tweets Space24