Usługi kosmiczne z Rosji na czarnej liście Pentagonu

4 czerwca 2019, 18:38
4-4-2019-VS22-launch3-hr
Fot. JM Gullon/ESA-Cnes-Arianespace [arianespace.com]


Departament Obrony USA wydał decyzję o szerokim zakazie korzystania z usług oferowanych amerykańskim klientom przez przedstawicieli rosyjskiego sektora kosmicznego. Zabroniona została w szczególności współpraca z rosyjskimi operatorami rakiet nośnych oraz dostawcami komercyjnych rozwiązań satelitarnych dla naziemnych i orbitalnych zastosowań użytkowych. Tym samym Rosja staje się szóstym z państw świata na liście wykluczonych przez Pentagon ze świadczenia tego rodzaju usług, obok: Chin, Korei Północnej, Iranu, Sudanu i Syrii.

Zatwierdzenie decyzji o zakazie korzystania z usług rosyjskich operatorów rakiet nośnych i dostawców rozwiązań satelitarnych ogłoszono 31 maja br. w amerykańskim dzienniku urzędowym Federal Register. Przyjęto w nim zapisy wprowadzające permanentne wykluczenie Rosji z grona dopuszczanych zagranicznych usługodawców działających we wrażliwych sektorach branży kosmicznej. Wśród nich znalazły się przede wszystkim dziedziny świadczenia usług satelitarnych o znaczeniu dla cyberbezpieczeństwa, dostarczania platform i instrumentów satelitarnych, a także obsługi startów kosmicznych. W tym ostatnim zakresie zakaz ma wejść w życie z opóźnieniem, czyli od 1 stycznia 2023 roku.

W uzasadnieniu do wydanej decyzji Pentagon powołał się w pierwszej kolejności na „niedopuszczalne ryzyko” stwarzane przez dostawców komercyjnych usług satelitarnych z Rosji w sferze zapewniania cyberbezpieczeństwa USA. W tym obszarze restrykcje mają być stosowane bezpośrednio i bez okresu przejściowego. Ten ma dotyczyć natomiast obsługi startów kosmicznych i dostawy instrumentów orbitalnych.

Od 2023 roku będzie zatem obowiązywać pełen zakaz wykorzystywania rosyjskich rakiet nośnych, a także wysyłania w przestrzeń komiczną z udziałem Rosji komercyjnych satelitów. Pod tym względem Federacja Rosyjska dołączy do pięciu innych państw świata wykluczonych przez Departament Obrony USA: Chin, Korei Północnej, Iranu, Syrii i Sudanu.

Zakaz nie powinien zatem zagrozić realizacji takich startów, jak planowany na ten rok lot amerykańskiego satelity technologicznego MEV-1 (Mission Extension Vehicle 1), zakontraktowanego jako ładunek rakiety nośnej Proton-M. Pojawiają się jednak sugestie – zwłaszcza po stronie mediów z Rosji – jakoby zakaz korzystania z rosyjskich systemów nośnych miał utrudnić realizację takich wspólnych projektów, jak OneWeb (zakładający rozmieszczenie satelitarnej konstelacji oferującej szerokopasmowy dostęp do Internetu na całym świecie).

Warto wspomnieć, że zrealizowana dotąd jedna misja z elementami tej sieci satelitarnej wystartowała pod koniec lutego 2019 roku na pokładzie rakiety Sojuz ST-B z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Przewoźnikiem był w tym przypadku koncern Arianespace, który pozyskuje swoje Sojuzy ze współpracy z rosyjską korporacją Roskosmos oraz zakładami przemysłowymi CSKB-Progress i Stowarzyszeniem Naukowo-Produkcyjnym S. A. Ławoczkina. Niezależnie od tego, w programie OneWeb przewiduje się również loty z ośrodków Bajkonur oraz rosyjskiego kosmodromu Wostocznyj.

Jak podaje dziennik Izwiestija, znacznemu skomplikowaniu może ulec również sytuacja operatora platformy morskiej „Sea Launch”, należącej do prywatnej rosyjskiej firmy S7 Space. Wskazuje się w tym przypadku na niedawny transfer mobilnej platformy startowej z Los Angeles do Władywostoku. „Decyzja Pentagonu może negatywnie wpłynąć na współpracę międzynarodową w ramach organizacji regularnych, komercyjnych wystrzeleń aparatów kosmicznych na orbity docelowe” – podaje z kolei rosyjski portal Sputnik, cytując oświadczenie Roskosmosu w przedmiotowej sprawie.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 39
Davien
wtorek, 11 czerwca 2019, 01:06

Panie hym, a niby w czym sa zalezni?? Bez pieniędzy ze stanów Sojuzy nigdzie nie poleca bo Rosji nie będzie stac, a w tym roku leca wyprawy załogowe CST-100 i Dragona-2 więc zaczałbym sie panie hym martwic o przyszłość waszego Roskosmosu:)

Davien
niedziela, 9 czerwca 2019, 21:32

Panowie hym i Zenek: no dawno tak sie nei usmiałem:) A na powazniej to obecnie w Stanach powstaja 3 niezalezne systemy transportowania ludzi na orbite i poza nią wszystkie znacznie nowoczesniejsze od antycznej przeróbki statku księzycowego Sojuz co dawno powinien skończyc w muzeum. Wiec dalej rozsmieszajcie wszystkich woków:)

hym108
sobota, 8 czerwca 2019, 13:44

Swoja droga taka czarna listka ktora zacznie dzialac dopiero "kiedys" - bo narazie sie jest calkowicie zaleznym od Rosji to takie niezle posniecie:) ha ha

Zenek Portyniuk
niedziela, 9 czerwca 2019, 20:50

A cóż pastuszki mogą obecnie? "Wystawić do boju "Daviena" czy innego "GB"? On w kosmos ich nie "uniesie" za to tu wiele "wesołości" wywoła. A za kilka lat? Kto wie? Może opanują technologię a jak nie to reaktywują "Mercury 3" tylko już niestety bez śp. Alana Sheparda.

AB
poniedziałek, 10 czerwca 2019, 17:55

Pastuszki latają od korony Słońca po Pas Kupiera. Pastuszki mają odzyskiwane rakiety. Pastuszki mają łazika na Marsie i zaczęły budować największa superkontynentacje satelitarną krążącą nad tą planeta. Nie to co pewne supermocarstwo z Koziej Wólki które do trzydziestu lat nie potrafi wysłać dosłownie niczego poza orbitę Ziemi.

AB
czwartek, 6 czerwca 2019, 18:39

Warto pamiętać, że przed von Braunem był Amerykanin Robert Goddard - pierwszy lot rakiety na paliwo ciekłe (1926) i w sumie ponad dwieście patentów w zakresie techniki rakietowej. Tylko, że facet był nieco skryty, pozatym nie uzyskał takiego finansowania jak von Braun (przed erą nuklearną rakiety były wyjątkowo nieużyteczną bronią - ktoś policzył, że żeby zabić jednego Anglika, Niemcy musieli użyć jednego V -1 lub V -2). Goddard niestety umarł w 1945 - gdyby pożył trochę dłużej, zapewne byłby ważna personą w amerykańskim projekcie rakietowym

hym108
piątek, 7 czerwca 2019, 03:46

Wiedza wedrruje - Jezus to nie Europejczyk a Azjata. Proch wynalzli chinczycy. Cyfry arabowie - 1.2.3, Eistein to tez chyba Niemiec. itp itd

Davien
piątek, 7 czerwca 2019, 02:47

Nawet sam von Braun przyznawał ze w swoich pracach nad rakietami korzystał i to duzo z dokonań własnie Goddarda.

asd
czwartek, 6 czerwca 2019, 15:00

Najwyższy czas.

Tweets Space24