Usługi kosmiczne z Rosji na czarnej liście Pentagonu

4 czerwca 2019, 18:38
4-4-2019-VS22-launch3-hr
Fot. JM Gullon/ESA-Cnes-Arianespace [arianespace.com]


Departament Obrony USA wydał decyzję o szerokim zakazie korzystania z usług oferowanych amerykańskim klientom przez przedstawicieli rosyjskiego sektora kosmicznego. Zabroniona została w szczególności współpraca z rosyjskimi operatorami rakiet nośnych oraz dostawcami komercyjnych rozwiązań satelitarnych dla naziemnych i orbitalnych zastosowań użytkowych. Tym samym Rosja staje się szóstym z państw świata na liście wykluczonych przez Pentagon ze świadczenia tego rodzaju usług, obok: Chin, Korei Północnej, Iranu, Sudanu i Syrii.

Zatwierdzenie decyzji o zakazie korzystania z usług rosyjskich operatorów rakiet nośnych i dostawców rozwiązań satelitarnych ogłoszono 31 maja br. w amerykańskim dzienniku urzędowym Federal Register. Przyjęto w nim zapisy wprowadzające permanentne wykluczenie Rosji z grona dopuszczanych zagranicznych usługodawców działających we wrażliwych sektorach branży kosmicznej. Wśród nich znalazły się przede wszystkim dziedziny świadczenia usług satelitarnych o znaczeniu dla cyberbezpieczeństwa, dostarczania platform i instrumentów satelitarnych, a także obsługi startów kosmicznych. W tym ostatnim zakresie zakaz ma wejść w życie z opóźnieniem, czyli od 1 stycznia 2023 roku.

W uzasadnieniu do wydanej decyzji Pentagon powołał się w pierwszej kolejności na „niedopuszczalne ryzyko” stwarzane przez dostawców komercyjnych usług satelitarnych z Rosji w sferze zapewniania cyberbezpieczeństwa USA. W tym obszarze restrykcje mają być stosowane bezpośrednio i bez okresu przejściowego. Ten ma dotyczyć natomiast obsługi startów kosmicznych i dostawy instrumentów orbitalnych.

Od 2023 roku będzie zatem obowiązywać pełen zakaz wykorzystywania rosyjskich rakiet nośnych, a także wysyłania w przestrzeń komiczną z udziałem Rosji komercyjnych satelitów. Pod tym względem Federacja Rosyjska dołączy do pięciu innych państw świata wykluczonych przez Departament Obrony USA: Chin, Korei Północnej, Iranu, Syrii i Sudanu.

Zakaz nie powinien zatem zagrozić realizacji takich startów, jak planowany na ten rok lot amerykańskiego satelity technologicznego MEV-1 (Mission Extension Vehicle 1), zakontraktowanego jako ładunek rakiety nośnej Proton-M. Pojawiają się jednak sugestie – zwłaszcza po stronie mediów z Rosji – jakoby zakaz korzystania z rosyjskich systemów nośnych miał utrudnić realizację takich wspólnych projektów, jak OneWeb (zakładający rozmieszczenie satelitarnej konstelacji oferującej szerokopasmowy dostęp do Internetu na całym świecie).

Warto wspomnieć, że zrealizowana dotąd jedna misja z elementami tej sieci satelitarnej wystartowała pod koniec lutego 2019 roku na pokładzie rakiety Sojuz ST-B z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Przewoźnikiem był w tym przypadku koncern Arianespace, który pozyskuje swoje Sojuzy ze współpracy z rosyjską korporacją Roskosmos oraz zakładami przemysłowymi CSKB-Progress i Stowarzyszeniem Naukowo-Produkcyjnym S. A. Ławoczkina. Niezależnie od tego, w programie OneWeb przewiduje się również loty z ośrodków Bajkonur oraz rosyjskiego kosmodromu Wostocznyj.

Jak podaje dziennik Izwiestija, znacznemu skomplikowaniu może ulec również sytuacja operatora platformy morskiej „Sea Launch”, należącej do prywatnej rosyjskiej firmy S7 Space. Wskazuje się w tym przypadku na niedawny transfer mobilnej platformy startowej z Los Angeles do Władywostoku. „Decyzja Pentagonu może negatywnie wpłynąć na współpracę międzynarodową w ramach organizacji regularnych, komercyjnych wystrzeleń aparatów kosmicznych na orbity docelowe” – podaje z kolei rosyjski portal Sputnik, cytując oświadczenie Roskosmosu w przedmiotowej sprawie.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 39
block
środa, 5 czerwca 2019, 14:16

A my kupujemy rosyjski węgiel ?

Zenek Portyniuk
środa, 5 czerwca 2019, 00:15

Czyli te "amerykańskie biedactwa" będą wozić swoich astronautów w kosmos wystrzeliwując ich z "katapult". Ale czad! Następne podrygi Trumpa na "wojnie z całym światem". Tego jeszcze nie grali. Może trzeba?

Danisz
środa, 5 czerwca 2019, 16:10

Na zachodzie na ukończeniu Falcon Heavy, Atlas V 552, SLS, Ariane 6 - a jak tam u was, Sojuzy dalej (już szóstą dekadę!) to jedyne co działa w tym obszarze?

tryt
środa, 5 czerwca 2019, 13:33

A słyszałeś o takich amerykańskich firmach jak Blue Origin czy też SpaceX? Jak nie to się doucz i nie trolluj tutaj.

halny
wtorek, 4 czerwca 2019, 22:17

"Od 2023 roku będzie zatem obowiązywać pełen zakaz wykorzystywania rosyjskich rakiet nośnych," najlepiej by było gdyby taki zakaz Pentagon wprowadził od 01.07.2019 a nie robił cyrk, że dopiero za 4 lata. To już nawet nie jest głupie to jest wprost śmieszne i pokazuje jak słaba jest Ameryka teraz w kosmosie.

Wania
niedziela, 9 czerwca 2019, 17:13

To raczej pokazuje jak slaba jest Rosja w kosmosie. Pomijając ilość startów rakiet, w czym Rosja byla pare lat temu liderem a teraz juz jest na trzecim miejscu i za chwile znowu spadnie. USA wprowadzają kolejne sankcje i wycofują sie za 4 lata z usług Rosji a ta siedzi cicho? Co zostało z szumnych zapowiedzi wstrzymania dostaw najlepszego silnika na swiecie czyli rd-180? Za parę lat resztki tego cuda będą sprzedawane przez rosyjskich złomiarzy. Rosja grzecznie dostarcza silniki i oferuje swoje usługi licząc na cud. Rogozin już płacze i narzeka na tanią amerykańską konkurencję rodem ze Spacex. Jak to możliwe biorąc pod uwagę poziom zarobków w Rosji i w USA? Rosja nie opracowała ostatnio żadnego nowego systemu nośnego bo angarę trudno za konkurencyjny system nazwać. Agonia rosyjskiego systemu kosmicznego już sie zaczęła i jak widać za 5 lat będą wynoscić wyłącznie swoje ładunki żebrząc o pieniądze od rządu.