Usterka rakiety Sojuz opóźni start superkonstelacji OneWeb?

6 lutego 2019, 17:26
12-19-2018-VS20
Fot. Arianespace / arianespace.com


Według przedstawicieli firmy OneWeb, w rozkładzie najbliższych startów kosmicznych z kosmodromu Kourou nastąpiły nieoczekiwane zmiany związane z anomalią wykrytą podczas rutynowego testu systemu nośnego Sojuz-ST. Jako przyczynę wskazano stwierdzone wadliwe działanie jednego z przewodów paliwowych dostarczających hel do zbiornika górnego segmentu rosyjskiej rakiety. Czas potrzebny na właściwe skalibrowanie sprzętu prawdopodobnie uniemożliwi wykonanie pierwszej dostawy satelitów konstelacji telekomunikacyjnej OneWeb w pierwotnie ustalonym terminie 20 lutego br.

O domniemanych kłopotach z rakietą Sojuz-ST, szykowaną do obsługi najbliższego startu kosmicznego w Gujanie Francuskiej (zaplanowanego na 20 lutego br.), powiadomił kierownik amerykańskiej spółki satelitarnej OneWeb, Greg Wyler. Jak wskazał, w trakcie rutynowej kontroli systemu nośnego miało dojść do wykrycia anomalii w działaniu jednego z przewodów paliwowych dostarczających hel do zbiornika górnego segmentu rosyjskiej rakiety (człon Fregat). Jak stwierdził Wyler, czas potrzebny na właściwe skalibrowanie sprzętu uniemożliwi wykonanie pierwszej dostawy satelitów superkonstelacji telekomunikacyjnej OneWeb w pierwotnie ustalonym terminie.

W swoim komunikacie na temat zaistniałej sytuacji rosyjskie państwowe przedsiębiorstwo Roskosmos (w roli dostawcy systemu nośnego) potwierdziło wystąpienie anomalii w teście naziemnym. Jednocześnie zapewniono, że wszelkie usterki z tym związane będą usunięte jeszcze przed zaplanowanym terminem startu. Wskazano przy tym, że wszystkie przygotowania postępują nadal w normalnym tempie.

Zaplanowane na 20 lutego rozpoczęcie budowy konstelacji firmy OneWeb dotyczy wystrzelenia pierwszych 10 satelitów systemu. Aparatura stanie się częścią wyjątkowo obfitej sieci satelitarnej złożonej docelowo z około 600 osobnych elementów.

Konstelacja satelitarna OneWeb tworzona jest z myślą o łatwym i niedrogim dostępie do szybkiego Internetu w każdym miejscu na Ziemi. Adresatem nowego rozwiązania są w pierwszej kolejności ośrodki edukacyjne i szkoły, których połączenie ma nastąpić do 2022 roku. Kolejnym etapem będzie przygotowanie konstelacji, która objąć ma swoim zasięgiem cały glob i umożliwić każdemu dostęp do sieci, co określone zostało jako faza pierwsza. Następnie planowane jest rozwijanie systemu, poprzez zwiększanie liczby satelitów.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
AB
czwartek, 7 lutego 2019, 16:25

Podobno poszła jakaś rurka w stopniu Fregat. Muszą go rozebrać i zastanowić czy naprawić na miejscu czy wysłać do Rosji. Jeśli to drugie, to obsuwa będzie spora.

Davien
czwartek, 7 lutego 2019, 14:44

Funku właśnie przez Rosjan i kolejnego wadliwego Sojuza te satelity nie poleciały więc znowu sie osmieszyłes na całego.

heheh
czwartek, 7 lutego 2019, 13:30

Ruski złom znów zawiódł:)))

bender
czwartek, 7 lutego 2019, 13:23

Ale jak dzięki Rosjanom? Wymyślili OneWeb? Może więc zbudowali? Też nie, to może chociaż zapłacili? Również nie, to może przynajmniej wyniesienia dają za darmo? Znów nie, bo biorą za to grubą kasę. Za to popsuła im się rakieta co wpływa na plany startowe i podraża cały projekt.

Wania
czwartek, 7 lutego 2019, 10:08

Do fan club Daviena. Elon Musk jest bezpośrednim konkurentem oneweb Satellites ze swoim projektem globalnej sieci kosmicznego internetu składającej się z monstrualnej liczby 4000 satelitów (obecnie liczba wszystkich znanych satelitów krążących wokół ziemi jest szacowana na około 3000 sztuk). Więc to chyba oczywiste, że Musc został pominięty. ciekawsze jest to że projekt OneWeb jest krytykowany przez rosyjskie służby, które widzą w nim zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. W Rosji niedługo wejdą przepisy, które mają ograniczać wwożenie i wykorzystywanie urządzeń do łączności satelitarnej innych, niż należące do ruskich operatorów telekomunikacyjnych. Kupuj więc szybko dostęp do czystego internetu bez rosyjskiej cenzury. Te projekty paradoksalnie mogą rozłożyć rosyjskie olgino na łopatki. Jest pewne, że rosyjskie szkoły i obywatele nie będą mieli oficjalnie dostępu do internetu bez cenzury sieci OneWeb. raczej więc można stwierdzić, że Rosja zarabiając na wynoszeniu "taniego internetu" kręci bicz na siebie.

Tweets Space24