Weekendowe starty satelitów wojskowych z Rosji i Chin [WIDEO]

4 grudnia 2017, 16:32
Długi Marsz-2D

W ostatnią sobotę Rosjanie wystrzelili satelitę nasłuchu elektronicznego. Urządzenie wyniosła rakieta Sojuz 2.1b, która tym razem nie zawiodła. Dzień później Chińczycy posłali na orbitę satelitę dedykowanego rozpoznaniu optycznemu.

Rakieta nośna z rosyjskim satelitą na pokładzie wystartowała z kosmodromu w Plesiecku w sobotę 2 grudnia o godzinie 11:43 CET. Satelitę Lotos-S1 wyniósł pojazd Sojuz 2.1b. Była to więc ta sama wersja rakiety, która ledwie kilka dni wcześniej zawiodła przy wyniesieniu na orbitę 19 satelitów. Tym razem jednak nie skorzystano z dodatkowego, górnego stopnia rakiety, znanego jako Fregat, który najprawdopodobniej przyczynił się do wypadku z 28 listopada.

Sojuz przetransportował w przestrzeń kosmiczną satelitę Lotos-S1, którego nazwę, po jego dotarciu na orbitę, Rosjanie zmienili na Kosmos 2524. Urządzenie zostało wyprodukowane przez zakłady KB Arsenal z Sankt Petersburga, na platformie Jantar. W momencie startu satelita ważył 6 ton.

Docelowo Kosmos 2524 ma znaleźć się na kołowej LEO o wysokości 900 km. Jest to wojskowy satelita nasłuchu elektronicznego, którego zadaniem jest przechwytywanie sygnałów elektronicznych. Urządzenie zostało wyposażone w dwa rozkładane zestawy paneli słonecznych.

W niedzielę 3 grudnia 2017 r. swojego satelitę rozpoznania obrazowego wystrzelili Chińczycy. Ładunek znalazł się w przestrzeni kosmicznej za sprawę rakiety nośnej Długi Marsz-2D (Czang Zheng-2D). Pojazd wystartował o godzinie 5:11 czasu polskiego z Jiuquan Satellite Launch Center w prowincji Gansu.

Wystrzelony satelita trafił na polarną niską orbitę okołoziemską. Jego nazwa brzmi Yaogan Weixing-31, aczkolwiek znany jest też pod oznaczeniem LKW-1. Oficjalnie ten satelita optoelektroniczny ma służyć zarządzaniu kryzysowemu, monitorowaniu działalności rolniczej oraz zarządzaniu zasobami naturalnymi. Jednak według nieoficjalnych informacji medialnych urządzenie ma przede wszystkim zapewnić rozpoznanie teledetekcyjne dla celów wojskowych. Satelitę LKW-1 skonstruowali inżynierowie z China Academy of Space Technology (CAST).

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.