Reklama

KOSMONAUTYKA

Chiny: Awaria najcięższej rakiety nośnej. Opóźnienie misji księżycowej?

Fot. YT
Fot. YT

Niepowodzeniem zakończył się drugi start orbitalny najcięższej chińskiej rakiety nośnej Chang Zheng 5. Awaria silnika pierwszego stopnia przesądziła o utracie pojazdu wraz z jego cennym ładunkiem - satelitą  Shijian-18. Wczorajszy wypadek doprowadzi najprawdopodobniej do opóźnienia chińskich planów eksploracji kosmosu - w tym misji księżycowej Chang’e 5. 

Ostatni chiński start orbitalny miał miejsce 2 lipca br. z kosmodromu Wenchang na wyspie Hainan na południu Chin. Próba wyniesienia na orbitę eksperymentalnego satelity telekomunikacyjnego zakończyła się jednak niepowodzeniem. Po ok. 347 sekundach od startu rakiety Change Zheng-5 (po. Długi Marsz-5) doszło do awarii jednego z dwóch silników YF-77 napędzających pierwszy człon rakiety. Wprawdzie problem techniczny próbowano zrekompensować wydłużając czas pracy drugiego silnika o ponad 100 sekund to rakiety wraz z ładunkiem nie udało się uratować. Chińska agencja informacyjna Xinhua poinformowała, że rozpoczęto śledztwo w sprawie nieudanego lotu orbitalnego. To już drugi chiński start orbitalny podczas, którego doszło do awarii rakiety nośnej. W dniu 18 czerwca br. nie udało się prawidłowo umieścić na geostacjonarnej orbicie transferowej satelitę telekomunikacyjnego Zhongxing-9A. Wtedy zawiodła rakieta Chang Zheng-3B

Podczas wczorajszego startu Chiny straciły eksperymentalnego satelitę telekomunikacyjnego Shijian 18 o wadze szacowanej na ponad 8 ton. Sprzęt miał mieć zakładaną przepustowość aż 75 Gb/s. Oprócz tego miał posłużyć do prób jonowego napędu wysokiego ciągu, a także działania terminali komunikacji laserowej i kwantowej na orbicie geostacjonarnej 36000 km nad Ziemią. Shijian 18 został zbudowany na platformie DFH-5, która pozwala na zamontowanie ładunku użytecznego o masie ok. 1500 kg.

Rakieta Chang Zheng-5 to najcięższy chiński system nośny zdolny do wyniesienia na niską orbitę okołoziemską (LEO) 25 ton ładunku lub 14 ton na orbitę geostacjonarną (GEO). W listopadzie 2016 roku miał miejsce jej premierowy start orbitalny, który zakończył się pełnym sukcesem. Rakieta jest kluczowym elementem chińskich planów podboju kosmosu i to właśnie za jej pomocą planowane jest wysłanie misji księżycowych, marsjańskich oraz elementów stacji orbitalnej. Zdaniem wielu ekspertów wczorajsza awaria może więc opóźnić wysłanie na Księżyc sondy Change 5, która miała pobrać próbki gruntu z powierzchni Srebrnego Globu. Start pierwotnie zaplanowany był na listopad br. 

Czytaj też: Chińska droga na Księżyc. Marsz ku dominacji czy ślepy zaułek? [ANALIZA]

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama