Cygnus zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej [WIDEO]

15 listopada 2017, 11:58

Należący do amerykańskiej prywatnej firmy Orbital ATK kosmiczny statek towarowy Cygnus zadokował we wtorek pomyślnie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), przywożąc 3400 kilogramów zaopatrzenia - poinformowały NASA i Orbital ATK.

Rakieta nośna Antares ze statkiem Cygnus (łacińska i angielska nazwa gwiazdozbioru Łabędzia) wystartowała w niedzielę z kosmodromu NASA na wyspie Wallops w stanie Wirginia. Start opóźnił się o jeden dzień, gdyż w sobotę odliczanie przedstartowe przerwano w fazie końcowej z powodu pojawienia się małego samolotu w zamkniętej przestrzeni powietrznej wokół kosmodromu.

Cygnus dostarczył do ISS żywność, odzież i inny potrzebny sześcioosobowej załodze materiał. Po rozładowaniu pozostanie zacumowany do stacji orbitalnej i ze swym mającym 27 metrów sześciennych pojemności wnętrzem służyć będzie jako dodatkowy moduł do eksperymentów naukowych. W pierwszym tygodniu grudnia, po załadowaniu śmieci, opuści ISS, by spłonąć w atmosferze, ale po drodze odłączy się od niego kilka małych satelitów.

Czytaj też: Cygnus z zaopatrzeniem poleciał do ISS [WIDEO]

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Space24