Reklama

Polska

Czy uda się zebrać środki na polską bazę kosmiczną?

  • Ilustracja: Space is More via Facebook
  • Baza M.A.R.S., Wizualizacja: Space is More via Facebook

Zostało już tylko 3 dni do końca zbiórki pieniędzy na projekt „Budowa placówki badawczej do symulacji załogowych misji kosmicznych na serwisie” na serwisie crowdfundingowym PolakPotrafi.pl. Do tej pory zebrano 26 913 zł, co stanowi ok. 45% z planowanych 60 tys. złotych, które trzeba zebrać, aby projekt został zrealizowany.

Projekt M.A.R.S. (skrót od Modular Analog Research Station) zakłada zbudowanie pierwszej w Polsce analogowej symulacji bazy księżycowej lub marsjańskiej w Rzepienniku Biskupim pod Tarnowem w województwie małopolskim. Profesjonalna baza wraz z terenem badawczym do przeprowadzania kampanii analogów misji planetarnych (asteroidowych, księżycowych i marsjańskich) ma powstać na obszarze 1.6 ha. Jak zapowiadają pomysłodawcy projektu będzie to jeden z pierwszych w Europie analogowych habitatów kosmicznych, w których będą mogli przebywać przyszli kolonizatorzy kosmosu. Partnerami projektu M.A.R.S. jest 17 podmiotów, które zapewniają bogate zaplecze naukowe, administracyjne i gospodarcze.

Wokół projektu dzieje się ostatnio coraz więcej. Firma The House Of Fables z Warszawy, zajmująca się projektowaniem gier komputerowych, podjęła współpracę z organizatorami projektu M.A.R.S., dla których przygotowała panoramiczną wizję (uwzględniającą zmianę oświetlenia) bazy kosmicznej o nazwie M.A.R.S. Wizja ta pozwala na zajrzenie do środka bazy o obejrzenie w 360 stopniach panoramicznej wizualizacji jednego z pomieszczeń w powstającej bazie. Projekt można obejrzeć na profilu The House Of Fables w portalu społecznościowym Facebook, a także na Youtube.

 

W dniu 12 maja firma Freedomes z Kołbaskowa, której namiot zagrał rolę marsjańskiej bazy dla Matta Damona w filmie „Marsjanin”,poinformowała, że skontaktowała się z nimi dr Agata Kołodziejczyk, koordynator projektu M.A.R.S. W wyniku rozmów firma Freedomes postanowiła włączyć się w budowę placówki badawczej do symulacji załogowych misji kosmicznych, stając się tym samym 19 partnerem projektu M.A.R.S. Kopuła firmy ma być centralą częścią habitatu powstającej bazy księżycowej. 

Członkowie projektu M.A.R.S. czyli Łukasz Wilczyński (prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej), Tomasz Janowski (kandydat na analogowego astronautę) oraz Kamil Muzyka (specjalista ds. prawa kosmicznego) wystąpili w audycji Dzień Dobry TVN 14 maja br., gdzie opowiadali o bazie księżycowej w Rzepienniku Biskupim pod Tarnowem. Jak poinformowali podczas audycji już w tej chwili do wcielenia się w rolę astronautów jest chętnych aż 50 osób. Tymczasem w projekcie udział może wziąć jedynie sześciu śmiałków. 

M.A.R.S.
Baza M.A.R.S., Wizualizacja: Space is More via Facebook

Sprzęt do bazy został już zgromadzony. Prowadzone są także intensywnie pozostałe prace potrzebne do jej uruchomienia. 9 maja na profilu MARS - Modular Analog Research Station pojawiła się informacja, że rozpoczęły się pilotowe testy hodowli pomidorów i ziemniaków w Pracowni Analiz Mikromacierzy Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN na potrzeby przyszłej misji księżycowej. A 10 maja członkowie projektu wrócili z konferencji „Time and Light” o zegarach biologicznych, która odbyła się na uniwersytecie w Wiedniu. Konsultowali tam projekt symulacji światła dziennego w habitacie z wybitnymi chronobiologami. Pomysł budowy bazy księżycowej pod Tarnowem spotkał się przy tym z zainteresowaniem uczestników tej konferencji. 

Zbiórka pieniędzy trwa w serwisie crowdfundingowym PolakPotrafi.pl Jak do tej pory przełożyło się to na 136 wspierających, którzy wpłacili 26 913 zł, , co stanowi ok. 45% z planowanych 60 tys. złotych, które trzeba zebrać, aby projekt został zrealizowany. Zasadą zbiórki w serwisie jest przy tym „wszystko albo nic”.

(PG)

Czytaj też: Baza marsjańska pod Tarnowem z pomocą portalu crowdfundingowego

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama