Reklama

Nawigacja

Dwa kolejne satelity nawigacyjne Beidou już na orbicie

Fot. chińskie media
Fot. chińskie media

Rakieta Długi Marsz-3B wyniosła w przestrzeń kosmiczną następne dwa elementy chińskiego systemu globalnego pozycjonowania Beidou. Urządzenia trafiły na właściwą średnią orbitę okołoziemską. Konstelacja ma osiągnąć pełną gotowość operacyjną do końca 2020 r.

Pojazd Długi Marsz-3B (Chang Zheng-3B) wystartował z kosmodromu Xichang w chińskiej prowincji Syczuan w niedzielę 5-go listopada br. o 12:44 CET. Wysoka na 55 m rakieta nośna korzystała w pierwszej fazie lotu z czterech pomocniczych rakiet bocznych (strap-on boosters) na ciekły materiał pędny, wyposażonych w silniki YF-25. Elementy te zostały odrzucone po dwóch minutach i dwudziestu sekundach lotu. Osłona aerodynamiczna, chroniąca ładunek na początku lotu, przy pokonywaniu gęstych warstw atmosfery, została odstrzelona ok. pięć i pół minuty po starcie.

Była to pierwsza misja rakiety Chang Zheng-3b (CZ-3B) od czerwca 2017 r., kiedy to tego typu pojazd nie zdołał dostarczyć satelity telekomunikacyjnego na planowaną geostacjonarną orbitę transferową (GTO). Urządzenie udało się później wprowadzić na właściwą trajektorię przy użyciu jego własnego systemu napędowego, co jednak naruszyło zapasy paliwa dla satelity i w przyszłości zaowocuje skróceniem jego misji. CZ-3B zdolna jest wynosić ładunki o masie do 12 ton na LEO i do 5 t na GTO.

Misja z 5 listopada 2017 r. służyła dostarczeniu w przestrzeń kosmiczną 24. i 25. urządzenia dla systemu Beidou, oznaczonych odpowiednio BeiDou-3 M1 i BeiDou-3 M2. Trafiły one na średnią orbitę okołoziemską (MEO) o wysokości 21 500 km i inklinacji 55,5⁰. Przewidywany okres eksploatacji każdego z nich wynosi 12 lat.

System globalnego pozycjonowania Beidou ma osiągnąć pełną sprawność najdalej do końca 2020 r. Docelowo konstelacja będzie się składała z 27 satelitów na MEO, 5 na GEO i 3 na innych orbitach geosynchronicznych.

Czytaj też: Porażki chińskich rakiet i przerwanie złej passy

Reklama

Komentarze

    Reklama