Indie stawiają na militarne wykorzystanie satelitów

12 października 2016, 19:10
Space24
Space24

DOTYCZY:


Władze Indii zapowiadają intensywniejsze wykorzystanie satelitów dla celów militarnych. Ma to zapewnić krajowi bezpieczeństwo w pełnym napięć regionie południowej Azji. Wysiłki na rzecz wykorzystania przestrzeni kosmicznej dla celów obronności skoordynuje Dowództwo Kosmiczne.

Przez ostatnie trzy lata Indie mocno pracowały nad dostosowaniem swojego programu kosmicznego do potrzeb sił zbrojnych. Satelity mają zapewniać indyjskim żołnierzom komunikację dalekiego zasięgu, nadzór nad granicami kraju oraz bardziej efektywne wykorzystanie posiadanego uzbrojenia. To właśnie tworzone Dowództwo Kosmiczne ma umożliwić lepszą koordynację tych wysiłków. 

Potencjalny konflikt może wybuchnąć na przykład na granicy z Pakistanem, który podobnie jak Indie posiada w swoim arsenale broń jądrową, a z którym od lat trwa spór o Kaszmir. Niedawno doszło pomiędzy oboma krajami do kilkutygodniowego zaognienia stosunków po tym jak we wrześniu br. zabitych zostało 19 indyjskich żołnierzy. 

Już teraz siedem satelitów cywilnych kontrolowanych przez Indyjską Organizację Badań Kosmicznych wspomaga rząd Indii dostarczając informacji na temat rolnictwa, zmian klimatu czy kataklizmów. Jednak władze kraju chcą zdecydowanie rozszerzyć wykorzystanie satelitów do celów wojskowych i umieścić na orbicie nowe, dedykowane temu celowi urządzenia. Powstanie też poświęcona temu instytucja: Kosmiczna Agencja Obrony (ang. Space Defence Agency).

Indie potrzebują „oczu na niebie” dla operacji antyterrorystycznych. Technologie kosmiczne są przydatne w każdego rodzaju taktycznych i strategicznych operacjach, do zbierania informacji wywiadowczych, komunikacji i nawigacji. Kosmos jest postrzegany jako czwarty wymiar prowadzenia działań wojennych.

Ajey Lele, starszy specjalista Instytutu Studiów nad Obronnością i Analiz w New Delhi, emerytowany kapitan Indyjskich sił powietrznych

Plany wykorzystania przestrzeni kosmicznej wpisują się dążenia Indii do szerokiej modernizacji rodzimych sił zbrojnych, którą zapowiada premier Narendra Modi. 

Paweł Ziemnicki

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Adam Michnik
czwartek, 13 października 2016, 15:38

Dlaczego do Kurwy nędzy za każdy razem jak wejdę na tą stronę wyświetla się "newsletter"?!!! Wkurw! Ja nie chce waszych gównianych powiadomień na swojego emaila! Wypierdalajcie z tym gównem!!!

Tweets Space24