Reklama

KOSMONAUTYKA

Na rynek wkroczył nowy operator rakiet nośnych

Rakieta nośna Kuaizhou, Fot. chiński internet
Rakieta nośna Kuaizhou, Fot. chiński internet

Nowa chińska firma Expace Technology Co. będzie oferować usługi z zakresu wynoszenia satelitów na orbitę. Starty odbywać się będą z wykorzystaniem rakiety Kuaizhou. Kuaizhou 1 na paliwo stałe dedykowana jest, podobnie jak jeden z podtypów europejskiej rakiety Vega, wystrzeliwywaniu małych satelitów o ograniczonej masie.

Przedsiębiorstwo Expace Technology Co. wyłoniło się z większego koncernu działającego na terenie Chińskiej Republiki Ludowej, jakim jest China Aerospace Science and Industry Corp. (CASIC) Fourth Academy. Nowy podmiot pojawił się w pierwszej połowie bieżącego roku. Oferowana przezeń cena wyniesienia 1 kg ładunku na orbitę ma oscylować w okolicach 10 tys. USD, co zdaniem Zhanga Di, prezesa Expace, wynosi mniej niż połowę obowiązującego na rynku poziomu cen.

Plany Expace Technology Co. obejmują wystrzeliwanie w latach 2017-2020 dziesięciu rakiet rocznie. Firma podpisała już pierwszy kontrakt. Chodzi o wartą 14,5 mln USD umowę na wyniesienie rakietą Kuaizhou 1 trzech satelitów do obserwacji Ziemi na rzecz kontrolowanego przez chiński rząd przedsiębiorstwa Changguang Satellite Technology Co. Ten sam podmiot szykuje się już zresztą do wysłania kolejnej partii ponad 10 satelitów za pomocą rakiet Kuaizhou. Expace Technology Co. szuka też na całym świecie kolejnych klientów, a władze firmy informują, że podpisały już niemal 20 listów intencyjnych na kolejne starty swojej rakiety. Na razie nie wiadomo, czy wśród zainteresowanych usługą są przedsiębiorcy spoza Chin.

Expace Technology Co. to drugie po China Great Wall Industry Corp. chińskie przedsiębiorstwo oferujące komercyjne usługi w zakresie wystrzeliwania satelitów. China Great Wall wykorzystuje rakiety Chang Zheng (pol. Długi Marsz) do wynoszenia na orbitę ładunków o średnich i dużych gabarytach. Firmie daje się jednak we znaki amerykańskie embargo na sprzedaż amerykańskich części do satelitów do Chin. Ponieważ wciąż jeszcze w bardzo wielu dużych satelitach wykorzystuje się amerykańskie podzespoły, to w efekcie zawierające je satelity są następnie wystrzeliwane przez komercyjnych przewoźników spoza ChRL. Małe satelity natomiast coraz częściej powstają bez udziału części z USA, toteż nie ma przeszkód by do ich integracji dochodziło na terenie Chin oraz by ich wynoszenie powierzać nowemu graczowi jakim jest Expace Technology Co.

Rakieta KZ-1 o masie startowej 30 t, której pierwszy z dwóch do tej pory odbytych lotów operacyjnych miał miejsce w 2013 roku może dostarczyć satelitę  o wadzę 200 kg na wysokość do 700 km nad powierzchnią Ziemi. Najnowsza wersja rakiety Kuaizhou (Kuaizhou 11) ma pierwszy raz polecieć w kosmos w 2017 r. Pojazd będzie zdolny wynieść 1000 kg ładunku na heliosynchroniczną orbitę o wysokości 700 km lub 1500 kg na orbitę o wysokości 400 km nad Ziemią. Rakiety z rodziny Kuaizhou mają być też przystosowane do startu z mobilnej wyrzutni, co ma pozwolić klientom na uniezależnienie się od kosmodromów. 

Czytaj też: Farnborough 2016: chińska rakieta nośna na mobilnej wyrzutni

 

Reklama

Komentarze

    Reklama