NASA odczuwa skutki przestawienia na pracę zdalną. Wzrost liczby cyberataków

9 kwietnia 2020, 14:27
NASA
Fot. Billy Brown via Flickr (CC BY 2.0)

Panująca pandemia zmusiła zastępy pracowników NASA do nagłego przejścia na tryb pracy zdalnej - zgodnie z utrzymywanym od połowy marca br. zarządzeniem kierownictwa agencji. Jak się jednak szybko okazało, takie rozwiązanie niesie za sobą szereg nowych niebezpieczeństw, które czyhają na pracowników w zewnętrznych sieciach zdalnego dostępu do danych.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała, że rośnie liczba cyberataków na jej pracowników, którzy z powodu pandemii choroby koronawirusowej Covid-19 wykonują swoje obowiązki zdalnie. Według agencji, największym zagrożeniem jest złośliwe oprogramowanie i fałszywe strony w sieci. NASA ocenia, że cyberprzestępcy preparują witryny internetowe z bezpośrednim zamysłem ukierunkowania cyberataków na pracowników agencji.

Jak wynika ze statystyk przedstawionych przez NASA, liczba ataków phishingowych i działań z użyciem złośliwego oprogramowania wzrosła blisko dwukrotnie od czasu ustanowienia obowiązku pracy zdalnej w połowie marca 2020 roku. Poinformowano również o dwukrotnym wzroście prewencyjnego blokowania prób nieautoryzowanego dostępu do systemów tej instytucji.

Jak zwraca uwagę serwis Ars Technica, dane dotyczące tej ostatniej kwestii są szczególnie martwiące. Świadczą bowiem o tym, iż pracownicy NASA padają ofiarą kampanii hakerskich prowadzonych z użyciem złośliwych linków dystrybuowanych zazwyczaj w wiadomościach SMS lub poczty elektronicznej.

Jak podkreśla Ars Technica, ryzyko ataków na amerykańską agencję kosmiczną wzrosło wraz z wybuchem pandemii koronawirusa. Ze względu na zagrożenie wielu pracowników firm i organizacji na całym świecie zaczęło wykonywać swoje obowiązki służbowe w pełni zdalnie. Według serwisu działy IT przeważnie nie dysponowały możliwościami szybkiego przygotowania się do tej nowej sytuacji, choćby w zakresie formalizacji procedur dotyczących cyberbezpieczeństwa. Potwierdzają to wewnętrzne notatki NASA, do których dotarła Ars Technica.

Według serwisu NASA ostrzegła swoich pracowników, że fala intensywnych cyberataków jeszcze nie przeszła, a incydenty będą wciąż miały miejsce w zwiększonym natężeniu. "Pracujcie ostrożnie, jeśli wykorzystujecie do tego celu swoje komputery osobiste lub urządzenia mobilne" - zalecono.

PAP - mini

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Space24