Opóźniony start rakiety z satelitą systemu GPS

30 października 2015, 15:05
Fot. United Launch Alliance
Fot. United Launch Alliance

United Lauch Alliance poinformował, że planowany na dzisiaj start rakiety Atlas V z satelitą nawigacyjnym GPS Block IIF-11 dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych przełożono o co najmniej jeden dzień. Przyczyną jest wyciek wykryty w zaworze systemu tłumienia wody stanowiska startowego.

United Lauch Alliance poinformował, że planowany na dzisiaj start rakiety Atlas V z satelitą nawigacyjnym GPS Block IIF-11 dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych przełożono o co najmniej jeden dzień. Przyczyną jest wyciek wykryty w zaworze systemu tłumienia wody stanowiska startowego. Nowa data startu została wyznaczona na sobotę 31 października, nie jest jednak wiadomo, czy do tego czasu uda się naprawić lub wymienić uszkodzony elementu. Start Atlasa V miał się odbyć dzisiaj o 15:57 czasu GMT z przylądka Canaveral na Florydzie.

Atlas V
Fot. United Launch Alliance

Rakieta nośna Atlas V ma wynieść na półsynchroniczna średnią orbitę okołoziemską, na wysokość ok. 20 460 km, jedenastego z dwunastu planowanych satelitów nawigacyjnych GPS IIF. Ten ważący 1630 kg satelita ma pozostać w kosmosie przez 12 lat, do czasu wejścia do służby satelitów systemu GPS Block IIIA. Ostatni z zamówionych satelitów Block IIF ma trafić na orbitę 3 lutego 2016 roku, jego wyniesienie ma się odbyć również na pokładzie rakiety Atlas V.  

Czytaj więcej: Potentaci będą rywalizować o kontrakty w amerykańskim programie kosmicznym

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Idalee
czwartek, 12 maja 2016, 02:07

Treodnemus! This particular is all I can think pertaining to a blog post like this excellent. This kind of is literally a notably explanatory article post on the blog. You just need to know a lot about this amazing.

Tweets Space24