Reklama

KOSMONAUTYKA

Pięciu finalistów wyścigu Google na Księżyc

  • Ilustracja: http://lunar.xprize.org/
  • Konstruowany pod kierownictwem iSpace Technologies łazik drużyny Hakuto, który ma w 2017 r. polecieć na Księżyc w ramach zawodów Google Lunar XPrize. Fot. iSpace Technologies Inc.
  • fot. Shield/Pixabay

Organizatorzy konkursu Google Lunar XPrize poinformowali, że wybrali pięć drużyn, które zostały finalistami konkursu obejmującego wysłanie za prywatne fundusze łazika na Księżyc. Zespoły z Izraela, Indii, Japonii i Stanów Zjednoczonych mają teraz czas do końca 2017 roku na zrealizowanie misji. Zwycięzca otrzyma 20 mln USD. 

Konkurs Google Lunar XPrize wchodzi w decydującą fazę. Wielokrotnie przekładany termin zakończenia rywalizacji pierwotnie przewidziany w 2012 roku został ostatecznie wyznaczony na 31 grudnia 2017 roku. Z początkowo zgłoszonych 33 drużyn do finału dostało się 5 zespołów, które zdołały zakontraktować starty swoich pojazdów w tym roku. 

W finałowej piątce znalazły się następujące drużyny:

SpaceIL - Tel Awiw, Izrael

Konstruowany pod kierownictwem iSpace Technologies łazik drużyny Hakuto, który ma w 2017 r. polecieć na Księżyc w ramach zawodów Google Lunar XPrize. Fot. iSpace Technologies Inc.

Izraelski pojazd poleci w drugiej połowie 2017 roku na pokładzie należącej do SpaceX rakiety nośnej Falcon9 full thrust. Start przewidziany jest z przylądka Canaveral na Florydzie. Robot ma wylądować na powierzchni Księżyca, a następnie przelecieć 500 metrów i ponownie osiąść na Srebrnym Globie by zdobyć nagrodę. 

Moon Express -Cape Canaveral, Floryda (USA)

Pojazd Moon Express, pierwszej prywatnej organizacji, która zdobyła rządową zgodę na operowanie na powierzchni Księżyca wystartuję w drugiej połowie 2017 roku z wykorzystaniem lekkiej rakiety nośnej Electron spółki Rocket Lab. Misja MX-1 rozpocznie się w niedawno otwartym kosmodromie Mahia w Nowej Zelandii. Pojazd ma poruszać się po powierzchni Księżyca skokami. 

Czytaj też: Lekkie rakiety nośne. Wielkie nadzieje w skromnej oprawie

Synergy Moon - Zespół międzynarodowy

Łazik marsjański zespołu Synergy Moon rozpocznie podróż na Księżyc w drugiej połowie 2017 roku na pokładzie rakiety Neptune 8 firmy Interorbital Systems. Start zaplanowano w  z platformy morskiej rozmieszczonej u wybrzeży Kalifornii. 

Team Indus - Indie

Start misji kosmicznej z łazikami zespołów Team Indus i Hakuto jest przewidziany na 28 grudnia 2017 roku z kosmodromu Sriharikota w stanie Andhra Pradesh. Nosicielem będzie indyjska rakieta nośna Polar SLV X1 należąca do Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO). Łazik księżycowy ECA zbudowany przez indyjski zespół Team Indus ma być dzięki zastosowaniu paneli słonecznych zdolny do działania na powierzchni Srebrnego Globu przez 14 ziemskich dni. Jak ujawniono, masa indyjskiego lądownika HHK1 z pojazdem księżycowym ma nie przekraczać 20 kg. 

Czytaj też: Indyjska rakieta wyniesie trzy łaziki w jednej misji. Konkurs Google nabiera tempa

Hakuto- Japonia

Fot. Ispace Technologies inc.

Japoński zespół planuje wysłać na Księżyc dwa  łaziki marsjańskie, które polecą wspólnie z łazikiem indyjskiej drużyny. Pojazdy nazywają się  Tetris (dwukołowy) i Moonraker (czterokołowy). Pierwszy z nich ma posłużyć do eksploracji potencjalnych jaskini księżycowych, a drugi do robienia dokumentacji fotograficznej i filmowej w 360°. Dla Japończyków udział w zawodach ma być tylko pierwszym krokiem przed planowanym rozpoczęciem eksploracji zasobów księżycowych. 

Czytaj też: Japonia: krok w stronę górnictwa na Księżycu

Konkurs sponsorowany przez Google

Google Lunar XPrize to konkurs organizowany przez fundację XPrize i sponsorowany przez Google. Jego zwycięzcą zostanie drużyna, która wykorzystując prywatne fundusze (tylko 10% środków może pochodzić z grantów rządowych) jako pierwsza umieści na powierzchni Księżyca łazik, który następnie przejedzie, co najmniej 500 metrów i będzie zdolny do przesłania wysokiej jakości wideo i zdjęć na Ziemię. Rywalizacja rozpoczęła się w 2007 roku,. Zwycięzca otrzyma 20 mln USD, drużyna, która zajmie drugie miejsce 5 mln USD, a całkowita pula nagród w konkursie ma wynieść 30 mln USD. 

Reklama

Komentarze

    Reklama