Zalążek suborbitalnej rakiety polskiego konsorcjum odpalony na poligonie [WIDEO]

11 sierpnia 2021, 12:19
WZL
Fot. Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. [wzl1.mil.pl]

Konsorcjum z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 1 S.A. na czele przeprowadziło próby poligonowe rakiety testowej trójstopniowego systemu suborbitalnego do wynoszenia ładunków badawczych.

Projekt trójstopniowego suborbitalnego systemu rakietowego do wynoszenia ładunków badawczych realizowany jest przez konsorcjum w składzie: Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. (WZL1) – lider, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (WITU) oraz Zakład Produkcji Specjalnej „GAMRAT” S.A. (ZPS „GAMRAT”). Prace rozpoczęto w 2020 roku. Inicjatywa jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 na podstawie konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR): Szybka Ścieżka „Technologie Kosmiczne”.

Głównym założeniem projektu jest opracowanie i wykonanie trójstopniowej, odzyskiwalnej, suborbitalnej rakiety nośnej, a w efekcie - przeprowadzenie demonstracyjnego lotu ponad linię Kármána - na wysokość 100 km, z ładunkiem o masie do 40 kg.

Jak deklarują przedstawiciele zaangażowanych stron, dzięki testom poligonowym pozyskano niezbędne informacje dotyczące lotu samej rakiety testowej, jak i pracy poszczególnych jej podsystemów. W rezultacie przeprowadzonych badań i analiz wyodrębniono elementy niewymagające dalszych prac (np. struktura rakiety, działanie elementów logicznych) oraz obszary wymagające dalszego rozwoju. Podkreślono, że wyniki symulacji komputerowych oraz obliczeń numerycznych przełożyły się na wyniki pomiarów zrealizowanych podczas startów rakiety testowej w zakresie założonej tolerancji, a zastosowane rozwiązania konstrukcyjne systemu rakietowego "spełniły postawione założenia".

Projekt trójstopniowej rakiety suborbitalnej to jeden z wielu ambitnych projektów B+R, w których uczestniczymy. Efektem naszej pracy będzie stworzenie w Polsce możliwości prowadzenia badań na dużych wysokościach, co przełoży się na rozwój krajowego przemysłu kosmicznego.

Marcin Nocuń, Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1

Specjaliści zaangażowani w realizację projektu kontynuują obecnie prace w ramach kolejnych zadań związanych z optymalizacją konstrukcji i systemów. W efekcie wczesną jesienią planowane są kolejne próby rakiety testowej 105 mm, poprzedzone startami rakiety hybrydowej, które mają na celu weryfikację demonstratorów systemu odzyskiwania oraz lokalizatorów.

image
Fot. Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. [wzl1.mil.pl]

W WZL nr 1 realizowanych jest obecnie kilkanaście projektów w obszarze B+R (badań i rozwoju). Przykładem może być budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego z Centrum Badań Nieniszczących oraz właśnie realizacja projektu Trójstopniowej Rakiety Suborbitalnej.

Pierwsza z nich jest w fazie końcowej, natomiast projekt rakiety przechodzi przez kolejne etapy. WZL nr 1 zwraca uwagę na widoczne już namacalne efekty pracy swoich ekspertów. Zgodnie z zapewnieniami, niebawem zostanie stworzona, dla różnych podmiotów, możliwość prowadzenia badań na dużych wysokościach.

Źródło: Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1

Reklama
Reklama
Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 63
Funky Koval
środa, 11 sierpnia 2021, 22:03

105mm, 40kg to jest akurat tyle żeby o włos nie wystarczyło do przenoszenia głowicy jądrowej (żeby się ważni wujkowie ze wschodu i zachodu nie musieli martwić że status Polski jako peryferyjnej kolonii się zmieni. A już 3 stopnie na 100 km to nawet nie warto komentować - pieniądze wyrzucane w błoto - tani wodotrysk-miniaturka z ekologicznej dykty.

hermanaryk
czwartek, 12 sierpnia 2021, 02:26

To, że zdecydowali się na trzy stopnie, świadczy, że planują coś więcej niż suborbitalne latadełko.

Lekarz
czwartek, 12 sierpnia 2021, 15:03

Tak, masz rację. Pewnie umieszcza się orbitalną meblościankę masę in Poland...

SSM
czwartek, 12 sierpnia 2021, 12:35

Pierwszy stopień - startowy. Drugi stopień - marszowy aka główny. Trzeci stopień - beznapędowy, poruszający się trajektorią balistyczną. Nic specjalnego, klasyka ;-)

gnago
środa, 11 sierpnia 2021, 21:12

mało ale jakby ładunek się odłączał a 30 kilo było rakietowym energetycznym paliwem....

Stary
środa, 11 sierpnia 2021, 20:45

Ładunek 40 kg? - to trochę dołóżcie a potem jeszcze tylko naprowadzanie... Gratuluję, tak trzymać.

KAR
czwartek, 12 sierpnia 2021, 16:36

Np. głowica termojądrowa o mocy 100-150kt (rosyjska lub amerykańska) to ciężar poniżej 90 kilogramów. Miniaturyzacja głowic robi swoje... :)

Echo
środa, 11 sierpnia 2021, 20:19

Sorry ale ja już mie mogę tego słuchać, całe te rakiety - naliczyłem już 4-5 niezależnych projektów rakietowych - róże spółki, instytuty różne systemy a wszystko po to aby … prowadzić projekty na dużych wysokościach przez chwile, tj. 3-5 minut w zero g lub maksymalnie kilkanaście ponad 90% atmosfery…, Hello, gdzie my jesteśmy? No to proszę o propozycje tych badań z uwzględnieniem wielkości sprzętu, przeciążeń, itd. itp … bo z tego co wiem to … sprawdzenie teledetekcji wykonuje się głównie samolotowo lub balonowo (najtaniej, i wystarczająca długość czasu), a jak trzeba to z pokładu ISS (weryfikacja instrumentów), lub na satelitach technologicznych … Nano satelita 6U z dostępnych komponentów (czyli praca związana tylko z integracja) to koszt ok. 3-4 mln zł (z wyniesieniem), a my wywalamy kasę na rakiety po kilkanaście milionów na jeden projekt rakietowy … , a projekty realizowane w ścieżce równoległej, bogaty ten kraj. Proszę jeszcze napisać ile będzie kosztowala całkowita usługa wynoszenia (z kosztami zabezpieczenia poligonu, blokady strefy lotniczej, itp. itd) - przypomną ze MY będziemy później za to wszystko płacić. Nie jest to żaden zarzut do wykonawców ale do systemu marnotrawstwa w jakim żyjemy ;)

sobota, 21 sierpnia 2021, 01:36

Ty wywalasz kasę????? Kim ty jesteś by komentować czyjeś osiągnięcia? Pokaż co sam zbudowałeś internetowy marudo.

Sternik
środa, 11 sierpnia 2021, 20:06

No i super. Jeszcze ze 20 lat takich testów co półtora roku i być może opracują jakiś napęd rakietowy. Może nawet będziemy kiedyś w stanie skonstruować własną broń?

sobota, 21 sierpnia 2021, 01:36

Wy będziecie???

Tweets Space24