Rosyjskie zbrojenia. Przybywa hipersonicznych zestawów Awangard

31 grudnia 2020, 17:56
Screenshot_2020-12-31
Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej [mil.ru]

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej ujawniło w grudniu br. szereg danych podsumowujących przebieg tegorocznego przezbrojenia, a wśród nich - nagranie ukazujące moment rozmieszczenia rakietowego zestawu bojowego Awangard. System kojarzony jest z hipersoniczną głowicą manewrującą zdolną do przenikania przez systemy obrony przeciwrakietowej i nuklearnego rażenia celów na dystansach międzykontynentalnych. Opublikowane materiały i doniesienia są częścią szerszej kampanii komunikowania o deklarowanym na przestrzeni 2020 roku intensywnym dozbrajaniu rosyjskich wojsk w egzemplarze najnowszych urządzeń bojowych.

Jak donoszą rosyjskie agencje informacyjne oraz sam resort obrony Federacji Rosyjskiej, rok 2020 był szczególnie intensywnym czasem przezbrajania rodzimych wojsk w egzemplarze nowych urządzeń bojowych. Na kluczowych miejscach wskazano - obok okrętów i ich wyposażenia, również systemy przeciwrakietowe, balistyczne i hipersoniczne. Podano przy tym, że najnowsza broń jest z zaangażowaniem rozmieszczana w strategicznych regionach kraju.

Jak ujawniło 15 grudnia br. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, w obwodzie Orenburg przeprowadzono już wcześniej przezbrojenie pierwszego pułku sił rakietowych, który zaledwie rok temu otrzymał pierwszy hipersoniczny system uderzenia strategicznego Awangard. W skład zestawu - oprócz osiągającej zawrotne prędkości głowicy bojowej - ma wchodzić "najnowszy międzykontynentalny pocisk balistyczny", instalowany w podziemnej wyrzutni silosowej za pomocą specjalnego zespołu transportowo-załadunkowego. Cała operacja instalacji pojedynczego efektora ma trwać najwyżej kilka godzin. Filmowe kadry z trwającej procedury pokazano w krótkim oficjalnym materiale wideo, sygnowanym przez rosyjski resort obrony.

Międzykontynentalny system uderzenia strategicznego z jednostką hipersoniczną Awangard wskazywany jest jako uzupełnienie obecnie wykorzystywanych w Rosji rakietowych systemów balistycznych. "Zwiększa możliwości bojowe zgrupowania, a także stwarza warunki do rozwoju nowych typów wyposażenia bojowego [w obszarze] nowoczesnych i perspektywicznych pocisków strategicznych" - deklaruje w komentarzu do okolicznościowego nagrania resort obrony Federacji Rosyjskiej. "Realizacja zaplanowanych na 2020 rok działań w zakresie przezbrojenia zgrupowania Strategicznych Sił Rakietowych pozwoliła na zwiększenie udziału nowoczesnych pocisków strategicznych oraz zwiększenie zdolności grupy do realizacji zadań odstraszania jądrowego" - wskazano dalej.

Jak wskazuje z kolei agencja informacyjna TASS, Rosja przeprowadziła już pięć udanych startów międzykontynentalnych pocisków balistycznych przenoszących hipersoniczny pojazd szybujący. Wspomniany pierwszy orenburski pułk systemów rakietowych Awangard (wszedł w stan gotowości pod koniec 2019 roku) ma osiągnąć pełną siłę bojową pod koniec 2021 roku. Oznacza to, że pierwszy pułk będzie miał do końca przyszłego roku sześć wyrzutni silosowych.

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział z kolei na posiedzeniu zarządu w Ministerstwie Obrony (21 grudnia br.), że ​​przez cały rok kontynuowano prace nad uzbrojeniem pułku w systemy rakietowe Awangard. Zgodnie z ujawnionymi przez Ministerstwo Obrony materiałami na temat doposażania realizowanego w latach 2012–2020, do końca grudnia miały zostać oddane do służby cztery zestawy hipersonicznych systemów uderzenia strategicznego Awangard. Powołując się na swoje źródła w resorcie obrony Rosji, TASS podawał też, że kolejne dwa pociski UR-100N UTTKh z szybkobieżnymi głowicami manewrującymi Awangard miały rozpocząć dyżur bojowy już około 25 grudnia.

image
Reklama - z oferty Sklepu Defence24.pl

W grudniu br. komunikowano też kilka innych równolegle trwających procesów dyslokowania bądź rozwijania nowych systemów bojowych. Jak wskazano, były wśród nich środki obrony przeciwrakietowej, które trafiły m.in. na Wyspy Kurylskie, czyli regionu będącego przedmiotem sporu terytorialnego z Japonią. Chodzi o systemy S-300VM „Antej-2500", należące do rodziny mobilnych systemów przeciwrakietowych. S-300V4 to modyfikacja systemów S-300 dostarczana do sił zbrojnych Rosji od 2014 roku. System przeznaczony jest do rażenia samolotów lotnictwa taktycznego i strategicznego, w tym maszyn nowszych generacji o obniżonej wykrywalności.

Z kolei w zaawansowanej fazie rozwoju ma być już zapowiadany najnowocześniejszy rosyjski system przeciwrakietowy - S-500 Prometeusz, którego testy mają być kontynuowane od sierpnia br. Władze na Kremlu zapewniają, że będzie gotowy w 2021 roku. Wspomniany mobilny system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej podczas testów zdołał - według doniesień medialnych - trafić w cel na dystansie 481,2 km. Jest to o około 80 km więcej niż skuteczny zasięg wszelkich innych systemów dotąd użytkowanych w Rosji. Dowódca rosyjskich sił powietrzno-kosmicznych, Siergiej Surowkin mówił w lipcu br., że S-500 będzie w stanie niszczyć broń hipersoniczną wszelkiego autoramentu i będzie także zdolny do rażenia celów w przestrzeni kosmicznej.

Już w 2018 roku Putin utrzymywał w tradycyjnym marcowym orędziu, że Rosja rozpoczęła wprowadzanie do służby nowych systemów uzbrojenia, które "nie mają odpowiedników na świecie". W 2020 roku siły zbrojne przeprowadzały testy niektórych tych systemów. To m.in. hipersoniczny okrętowy pocisk manewrujący Cyrkon, który w październiku br. został wystrzelony z fregaty Admirał Gorszkow na Morzu Białym, po czym trafił w cel w odległości 450 km na Morzu Barentsa. Prędkość przelotowa pocisku Cyrkon określana jest w granicach Mach 9, a jego zasięg - na ponad 1000 km. Cyrkon wystrzeliwany z okrętów (również podwodnych) ma być zdolny do rażenia celów naziemnych i lądowych. Po zakończeniu testów Cyrkon ma w latach 2020-2021 znaleźć się na wyposażeniu rosyjskiej marynarki wojennej.

W trakcie tego samego przemówienia z 2018 roku Putin zapowiadał także wcielenie do służby właśnie zestawów Awangard - pierwszy zadebiutował w gotowości bojowej pod koniec 2019 roku. To właśnie wtedy swój przydział otrzymał wspominany wcześniej pułk rakietowy w obwodzie orenburskim.

Według oficjalnych rosyjskich źródeł, poruszająca się lotem ślizgowym nad gęstymi warstwami atmosfery nuklearna głowica Awangard może osiągać prędkość ponad 20 razy większą niż dźwięk oraz wykonywać manewry unikowe dla zmylenia i obezwładnienia obrony przeciwrakietowej. Na swej dorocznej konferencji prasowej 17 grudnia br. Putin powtórzył, że dla rosyjskiej broni - w tym dla systemu Awangard - amerykańskie systemy obrony przeciwrakietowej nie będą stanowić przeszkody.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 55
Max
czwartek, 31 grudnia 2020, 23:49

Rosja dziękuje za ,,RESET" Prezydentowi Obamie i ofiarowany czas na badania oraz opracowanie technologii. która wyprzedza USA.

piątek, 1 stycznia 2021, 07:58

Nic im nie ofiarowali. To Irak i Afganistan wykończył USA finansowo. Zabrakło pieniędzy na badania

sobota, 2 stycznia 2021, 11:10

To dlaczego Rosjanie nie potrafią zrobić myśliwca V generacji, choć ci pono wykończeni pracują nad VI?

środa, 13 stycznia 2021, 13:32

Tymbardziej, że podobnież Rosjanin wymyślił stealth...

Gnom
piątek, 1 stycznia 2021, 22:39

Sugerujesz powtórkę błędu sowieciego?

INFO
czwartek, 31 grudnia 2020, 23:24

W grudniu podpisano kontrakty na rakietę kosmiczną o udźwigu 150ton na LEO, nuklearny holownik kosmiczny... nowy transportowiec Argo, Ławoczkin projektuje osadę księżycową, KosmoKurs zakończył pomyślnie testy silników kosmicznych na alkohol

GB
piątek, 1 stycznia 2021, 23:36

Taakkk. A na razie to z roku na rok finansowanie rosyjskiego programu kosmicznego zmniejsza się. A taką rakietę Angara jeszcze do służby nie wprowadzili choć program rozpoczął się w latach 90 XX wieku. Podobnie moduł Nauka tez od 20 lat nie mogą skończyć budować i wysłać na MSK... I to jest real, a nie jakieś głupoty opowiadane przez Rogozina.

Veritas
piątek, 1 stycznia 2021, 14:57

Osadę księżycową na którą nie będą mięli jak dolecieć.... Ale może SpaceX im pomoże :)

piątek, 1 stycznia 2021, 14:54

Co to jest "holownik kosmiczny"? Coś jak "hamujące spadaki" i "wysuwane panele skrzydeł"?

Wania
piątek, 1 stycznia 2021, 14:37

Angara trzeci próbny start miała po 6 latach i nie zanosi się, że wejdzie do użytku w najbliższym czasie, a jej udźwig nie odbiega od dotychczasowych czyli około 24 tony ... Przy czym cena dyskwalifikuje ten system nośny na starcie. Opracowanie systemu nośnego po czasach ZSRR bazującego na starym zmodyfikowanym silniku okazało się więc niewypalem. Podpisanie kontraktów na rakietę o nośności 150 ton jest zwykłą propagandą. Rosja już przegrała wyścig lotów kosmicznych. Parę lat temu była liderem w ilości startów, teraz broni 3 miejsca. Patrząc na historię modułu Nauka, którego nie są w stanie opracować od kilkudziesięciu lat to projektowanie osady księżycowej jest tylko wyciąganiem kasy.

o tym też wiesz i pamiętasz?
piątek, 1 stycznia 2021, 13:59

A "Gwiazda Śmierci" schowana za Księżycem to pikuś ???

Trol
piątek, 1 stycznia 2021, 11:24

Zapomniałeś dodać że podpisali też kontrakt na budowę własnej zmywarki i wiertarki udarowej. A tak po prawdzie to Falcon heavy wynosi na Leo ok 60 t. Starship i sls będę wynosić ok 120-130 t. Najlepsza sowiecką Energa wynosiła 80 ton (wtedy Saturn v wynosił 120 t) a obecnie rosyjski proton i angara (w testach) wynosi ok 25 t.

Busflacza
czwartek, 31 grudnia 2020, 21:03

zapowiada się dobry weekend

Stray Sflaczały Grzyb
czwartek, 31 grudnia 2020, 21:02

tak trzymać i wzmacniać

FR technologiczne imperium
czwartek, 31 grudnia 2020, 20:20

ZSRR nie takie cuda i nie w takich ilościach miał, ale ekonomicznie nie wytrzymał ;)

No skąd
piątek, 1 stycznia 2021, 08:00

Zachód mógł inwestować. Nie miał długów. To się nie wrati

Tweets Space24