Sonda Lucy niebawem na wyrzutni. Zbada planetoidy trojańskie

9 sierpnia 2021, 10:57
banner
Ilustracja: NASA/SWRI [lucy.swri.edu]

Jak poinformował koncern Lockheed Martin, zbudowana dla amerykańskiej agencji kosmicznej NASA sonda Lucy, której celem będzie badanie tzw. planetoid trojańskich Jowisza, pod koniec lipca bezpiecznie wylądowała w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego. Przed nią ostatnie przygotowania związane z umieszczeniem na rakiecie Atlas V 401 mającej wynieść ten ładunek w przestrzeń kosmiczną jeszcze w październiku tego roku.

Należąca do NASA sonda kosmiczna Lucy dotarła transportem lotniczym z zakładów w Kolorado do Kennedy Space Center na Florydzie, aby rozpocząć przygotowania do startu i misji startującej jesienią tego roku. Sonda, zaprojektowana i zbudowana przez koncern Lockheed Martin na zamówienie amerykańskiej agencji kosmicznej, pozwoli ludzkości po raz pierwszy przyjrzeć się z bliska trudno uchwytnym planetoidom trojańskim Jowisza. Naukowcy sądzą, że ciała te mogą zawierać wskazówki na temat powstawania Układu Słonecznego, a ściślej - jego planet. Misja Lucy zaplanowana jest na 12 lat, na dystansie liczącym miliardy kilometrów do pradawnych ciał będących pozostałościami pierwotnych składników dzisiejszego systemu planetarnego. 

Urządzenie kosmiczne trafiło do miejsca startu w zmodyfikowanym kontenerze transportowym (przekształconym w pomieszczenie absolutnie sterylne). Zespół inżynierów Lockheed Martin ostrożnie umieścił Lucy w środku i załadował sondę na specjalną ciężarówkę transportową. Wszystko to odbyło się w zakładzie firmy w Littleton w stanie Kolorado.

image
Fot. Lockheed Martin

Ciężarówka, pod nadzorem eskorty policyjnej, dotarła do bazy sił kosmicznych Buckley w Aurora w stanie Kolorado, gdzie zespół około 40 osób z Lockheed Martin, NASA i Southwest Research Institute bezpiecznie załadował sondę na samolot transportowy C-17.

Po wylądowaniu w Kennedy Space Center, Lucy została przeniesiona do Astrotech Space Operations, gdzie rozpocznie przygotowania do 23-dniowego okna startowego, począwszy od 16 października br.

image
Fot. Lockheed Martin

Po testach przedstartowych, integracji ładunku i starcie na rakiecie Atlas V 401, Lucy odwiedzi rekordową liczbę aż ośmiu planetoid. W ramach bardzo złożonej trajektorii orbitalnej Lucy będzie przelatywać obok jednej planetoidy Pasa Głównego i siedmiu planetoid trojańskich – prastarych obiektów uwięzionych w studniach grawitacyjnych utworzonych przez połączone przyciąganie Jowisza i Słońca, w pobliżu tak zwanych punktów Lagrange'a. Pierwsza grupa tych ciał niebieskich prowadzi, a druga podąża za Jowiszem na jego orbicie.

Sonda użyje precyzyjnych instrumentów do zbadania struktury, składu powierzchni i właściwości fizycznych planetoid trojańskich. Teoria naukowa stawia hipotezę, że obiekty te zostały rozproszone podczas tworzenia naszego zewnętrznego Układu Słonecznego około 4 miliardy lat temu, a później zostały przechwycone przez Jowisza – pozostając w pobliżu jego orbity bez zakłóceń przez miliardy lat.

image
Reklama

Te prawdziwe "skamieliny" Układu Słonecznego mogą zawierać wskazówki na temat warunków, w jakich powstawały planety, prowadząc do jeszcze lepszego zrozumienia procesów decydujących o przetrwaniu takich układów i ich ewolucji. Pierwszy przelot Lucy w pobliżu najbliższej planetoidy ma nastąpić w 2025 roku, a ostatni planowany - w 2033 roku.

Lucy jest siódmą z 13 misji klasy Discovery NASA, w których uczestniczył Lockheed Martin. Firma zbuduje również dwa statki kosmiczne NASA, które pod koniec dekady będą zmierzać na Wenus.

image
Graf. Lockheed Martin

Firma Lockheed Martin Space zaprojektowała, zbudowała, przetestowała i będzie obsługiwać Lucy w swoim zakładzie w Littleton w stanie Kolorado. Goddard Space Flight Center NASA w Greenbelt w stanie Maryland zajmuje się ogólnym zarządzaniem misją, inżynierią systemów i bezpieczeństwem oraz płynnością przebiegania misji. Southwest Research Institute w Boulder w stanie Kolorado jest główną instytucją badawczą i będzie obsługiwać Science Operations Center (SOC). Marshall Space Flight Center w Huntsville w stanie Alabama zarządza programem Discovery dla agencji Dyrekcji Misji Naukowych w Waszyngtonie.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Eytu
piątek, 13 sierpnia 2021, 19:01

Do prześmiewców. Śmiejecie się z Rosji. Ok. Ale czy zastanawialiście się do którego roju planetoid wysyłają Amerykanie sondę? Jest symetryczny rój po drugiej stronie orbity na 30 stopniach od Jowisza. Jeżeli nie Rosja, to może Europejczycy lub Chińczycy wyślą tam sondę.

Eytu
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 17:12

Ciekawe kiedy w końcu wyślą teleskop Webba. Co to ma wspólnego z Lucy? Lucy bada Trojańczyków, którzy są uwięzieni przez grawitację Jowisza w punkcie libracyjnym L3 lub L4 ( w zależności czy będzie badała "Trojańczyków właściwych" czy Greków. Webb natomiast będzie obiegał w pewnej odległości punkt libracyjny Słońce - Ziemia L2.

Jacek
wtorek, 10 sierpnia 2021, 09:03

Nie mędrkuj. WBBa wyślą jak będą gotowi. Ciekawe to jest kiedy Rosja wyśle taką sondę do planetoid.

RJ
środa, 11 sierpnia 2021, 13:44

Rosja gdyby mogła cokolwiek wysłać na te planetoidy to byłoby to narzędzie do ich zniszczenia, a nie sonda badawcza…

Eytu
wtorek, 10 sierpnia 2021, 14:41

Kiedy Rosja mnie nie interesuje. Kiedy Polska wyśle, to jest ciekawsze.

internetowy mędrek
środa, 11 sierpnia 2021, 00:37

Nie interesuje Cię kiedy Rosja? Jakto? przecież to "lider w podboju kosmosu"

Jacek
wtorek, 10 sierpnia 2021, 19:52

Muszę cię oświecić: Teleskop Webba nie jest produkcji polskiej,

Tweets Space24