Reklama

Komunikacja

Szerokie pokrycie satelitów telekomunikacyjnych SES

Satelita SES-10 wybudowany przez Airbusa na platformie Eurostar E3000. Fot. SES/Airbus
Satelita SES-10 wybudowany przez Airbusa na platformie Eurostar E3000. Fot. SES/Airbus

Wyniesienia satelitów to jedeno z najbardziej innowacyjnych jak i widowiskowych przedsięwzięć realizowanych na zlecenie SES. Na początku czerwca doszło do spektakularnego nocnego startu rakiety Falcon 9, wraz z w pełni elektrycznym satelitą SES-12, który docelowo będzie pracował na orbicie geostacjonarnej.

Pierwsze półrocze 2018 roku obfitowało w wyniesienia nowych satelitów, które mają zapewnić przekaz w Ameryce Łacińskiej i Północnej (SES-14), świadczyć usługi rządowe (GovSat-1) czy też wzmocnić konstelację O3b gwarantującą szerokopasmową globalną łączność. Czerwcowy start rakiety Falcon 9 firmy SpaceX z Przylądka Canaveral na Florydzie zakończył się udanym wyniesieniem satelity SES-12 na orbitę, gdzie już za około 4-5 miesięcy rozpocznie on pracę.

Elektryczna moc

SES-12 to jeden z największych satelitów w historii SES i największy w pełni elektryczny satelita zbudowany przez firmę Airbus. Jego waga wynosi aż 5400 kg . Wyposażony został w 68 transponderów pasma Ku, w tym zarówno w wiązki kierunkowe, jak i wiązki szerokie, a także w 8 transponderów pasma Ka do transmisji danych. Dzięki temu, SES-12 będzie mógł zaspokoić zróżnicowane potrzeby telekomunikacyjne i zapewnić transmisję video do klientów rejonu Azji i Pacyfiku oraz Bliskiego Wschodu.

Duży zasięg usług

Nowy satelita zastąpi na pozycji orbitalnej 95°E swojego poprzednika oznaczonego symbolem NSS-6, wyniesionego w 2002 roku. SES-12 będzie współpracował z innym satelitą SES-8 w zakresie świadczenia usług DTH, VSAT, usług mobilnych oraz usług przesyłu danych HTS dla Bliskiego Wschodu oraz regionu Azji i Pacyfiku, w tym dla szybko rozwijających się rynków jak Indie czy Indonezja. Wspólny zasięg SES-12 wraz z SES-8 to aż 18 mln telewizyjnych gospodarstw domowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama