USA: SpaceX liczy na rządowe wsparcie przy budowie ciężkiej rakiety BFR

17 listopada 2017, 17:36
BFR

Koncern Elona Muska liczy na finansowe wsparcie administracji USA przy realizacji koncepcji Big Falcon Rocket (BFR). Ten wielki system nośny wielokrotnego użytku ma posłużyć m. in. przewożeniu ludzi na Marsa. Zdaniem władz SpaceX pojazd będzie też zdolny wykonywać zadania związane z bezpieczeństwem narodowym.

O oczekiwaniach firmy wobec amerykańskiego rządu mówiła dyrektor operacyjna SpaceX, Gwynne Shotwell, 16 listopada podczas konferencji NewSpace Europe w Luksemburgu. Shotwell zadeklarowała otwarcie, że SpaceX liczy na pieniądze od administracji USA, które wspomogą prace nad przyszłą rakietą BFR. Podkreśliła przy tym, że US Air Force już teraz dofinansowuję budowę silnika rakietowego Raptor, który będzie napędzał system nośny wielokrotnego użytku Big Falcon Rocket (znany też jako Big F…ing Rocket).

Zdaniem Gwynne Shotwell Siły Powietrzne powinny być zainteresowane inwestowaniem w BFR choćby z tego względu, że w latach 20-tych obecnego stulecia ta potężna rakieta może posłużyć do wynoszenia na orbitę najcięższych satelitów, przeznaczonych do celów związanych z bezpieczeństwem narodowym USA.

Dyrektor operacyjna SpaceX podkreśliła, że kosmiczne partnerstwo publiczno-prywatne dobrze sprawdza się w Stanach Zjednoczonych, co można jej zdaniem zaobserwować na przykładzie komercyjnych misji zaopatrzeniowych do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W swoim wystąpieniu Shotwell dała do zrozumienia, że kapsuła Dragon 2, opracowywana pod kątem lotów załogowych do ISS, może odbyć testową podróż do Stacji już w 2018 r.

Shotwell mówiła również o tym, że system nośny BFR może w pierwszej kolejności posłużyć załogowym misjom na Księżyc, a dopiero później wyprawom na Marsa, co wydaje się być zgodne z kursem aktualnie propagowanym przez Biały Dom.

Wygląda na to, że zamiarem obecnej administracji jest udanie się na Księżyc w pierwszej kolejności, i mamy nadzieję, doprowadzenie do stałej obecności [człowieka] na Księżycu. A potem stamtąd udamy się na Marsa.

Gwynne Shotwell, dyrektor operacyjna SpaceX

Czytaj też: Nowy plan Muska na podbój Marsa. Już w 2024 roku [ANALIZA]

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Autor komentarza
piątek, 9 lutego 2018, 16:40

system nośny wielokrotnego użytku Big F…ing Rocket (znany też jako Big Falcon Rocket) !!! Określenie Big F…ing Rocket było duuużo wcześniej, jeszcze za czasów oficjalnych nazw: MCT (Mars Colonial Transporter) a później ITS (Interplanetary Transport System) wszyscy (oprócz źródeł oficjalnych) mówili BFR gdzie owo \"F\" to nie było falcon :) a z kolejną zmianą koncepcji, i nazwy, przyjęto oficjalnie ugrzecznione BFR :)

Tweets Space24