Wojsko Polskie otrzyma naziemną stację łączności satelitarnej. Wyłoniono wykonawcę

11 lipca 2018, 11:30
Earth-Stations_1
Ilustracja: Airbus Defence & Space

Inspektorat Uzbrojenia wyłonił dostawcę Stacji Bazowej Wojskowego Systemu Łączności Satelitarnej (SB WSŁS) zamówionej na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Przeznaczeniem pozyskanej aparatury będzie zarządzanie terminalami oraz siecią łączy satelitarnych w użyciu Wojska Polskiego. Kontrakt o wartości blisko 25 mln zł zawarto z firmą Siltec Sp. z o.o., zakładając wykonanie udzielonego zamówienia w ciągu następnych 24 miesięcy.

Umowa zawarta 28 czerwca br. z pruszkowską firmą Siltec stanowi wynik zamówienia publicznego toczącego się od 10 marca 2015 roku. W jego treści wskazano zapotrzebowanie na wybudowanie Stacji Bazowej Wojskowego Systemu Łączności Satelitarnej (SB WSŁS) na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Obiekt ma być centralnym węzłem w strukturze zarządzania terminalami oraz siecią łączy satelitarnych użytkowanych przez Wojsko Polskie.

Zgodnie z kryteriami przetargowymi, stacja powinna spełniać warunki i wymogi certyfikacji oraz badań dopuszczających ją do pracy z satelitami telekomunikacyjnymi: INTELSAT i EUTELSAT w pasmach C i Ku oraz SKYNET w paśmie X. Od oferentów wymagano również, by razem z proponowaną ofertą dostarczyli projekt techniczny oraz projekt budowlany przedstawiający finalny układ obiektu z uwzględnieniem naziemnych konstrukcji wspornych, anten i pozostałych elementów wyposażenia stacji bazowej WSŁS. Ubiegać się o zamówienie mogli jedynie ci kandydaci, którzy w ciągu ostatnich pięciu lat zrealizowali lub rozpoczęli realizację co najmniej jednego projektu technicznego oraz robót budowlanych dotyczących stacji naziemnej łączności satelitarnej typu hub, wyposażonej w co najmniej trzy anteny stacjonarne o aperturze min. 6 m.

Wartość umowy wyliczono na 24.997.576 zł, a jej realizacja zakończy się docelowo w ciągu następnych 24 miesięcy. Użytkownikiem systemu będzie Centrum Wsparcia Teleinformatycznego Sił Zbrojnych. W zakresie obowiązków wykonawcy pozostaje: wykonanie, wyposażenie, testowanie i przekazanie do eksploatacji stacji bazowej WSŁS; przeprowadzenie szkoleń dla personelu stacji bazowej oraz opracowanie i dostarczenie dokumentacji technicznej obiektu.

Spółka Siltec funkcjonuje na rynku od 1982 roku. Firma zatrudnia około 120 osób, które obsługują cztery odmienne działy przedsiębiorstwa: Rozwiązań Specjalnych, Rozwiązań IT, Rozwiązań Energetycznych i Rozwiązań Radiokomunikacyjnych. Siedziba Siltec znajduje się w Pruszkowie.

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Koszyk
sobota, 14 lipca 2018, 18:10

Wszystko jedno kto to buduje wszystkie podzespoły są sprowadzane z zagranicy a i początkowy rozruch też robi zagraniczny serwis . Reszta tylko kasuje pieniądze za pośrednictwo

Lipny
czwartek, 12 lipca 2018, 19:54

Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że pruszkowski Siltec nie ma żadnego doświadczenia w dziedzinie budowy i eksploatacji naziemnych hubów łączności satelitarnej!!! Firma zajmuje się drobnicą: komputery, agregaty prądotwórcze itp. Jest typowym pośrednikiem! Dlaczego armia rozmawia z pośrednikiem, dla którego kontrakt na 5 mln. zł. to było jak złapanie za nogi wiadomo kogo. Kto z kontrwywiadu zabawia się w przedsiębiorcę? W ten sposób nie zbudujemy nowoczesnej armii....to tyle.

PolExit
czwartek, 12 lipca 2018, 13:17

Aż jedna?! Ale rozmach, czy nie za wielki.. A co najmniej dwa satelity kiedy?

-CB-
środa, 11 lipca 2018, 22:36

Nie żebym się czepiał, ale \"Centrum Wsparcia Teleinformatycznego Sił Zbrojnych\" zostało zdaje się rozformowane z końcem zeszłego roku. Teraz jest \"Regionalne Centrum Informatyki Warszawa\".

qwerty
środa, 11 lipca 2018, 17:05

Fajnie, ale w dalszym ciągu nie mamy swego satelity.

Tweets Space24