Wojsko Polskie zamówiło serię komercyjnych zobrazowań satelitarnych

23 kwietnia 2021, 18:03
indeks
Fot. Airbus Defence & Space [intelligence-airbusds.com]

W wyniku niedawno zakończonego przetargu nieograniczonego, Siły Zbrojne RP nabyły od komercyjnego dostawcy usługę wykonania serii optoelektronicznych danych obrazowych. Zawarcie umowy pozyskania co najmniej 19 kompletów zobrazowań (z opcją na kolejne 19) nastąpiło 7 kwietnia br. ze spółką Astri Polska. Fakt udzielenia zamówienia potwierdzono oficjalną publikacją wyników postępowania we wtorek 20 kwietnia.

Zawarta 7 kwietnia br. umowa (w postępowaniu o sygnaturze U/168/2020) dotyczy wykonania 38 kompletów optoelektronicznych satelitarnych danych obrazowych (19 w zamówieniu gwarantowanym i 19 w charakterze opcjonalnym). Zgodnie z określonymi odgórnie kryteriami, wymagana rozdzielczość przestrzenna zobrazowań to nie gorzej niż 0,5 m (kanał panchromatyczny) oraz 2 m (w przypadku zobrazowań wielospektralnych). Kwota zatwierdzona w umowie to 110 540,10 PLN brutto. Jako jednostkę zamawiającą wskazano w tym przypadku 2. Regionalną Bazę Logistyczną w Warszawie - odbiorcą danych jest natomiast Ośrodek Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach.

Przedmiotowa umowa odnosi się do wyników zamówienia publicznego ogłoszonych 23 marca br., zgodnie z którymi w postępowaniu wzięło udział dwóch działających w Polsce dystrybutorów komercyjnych zobrazowań satelitarnych - Astri Polska (oferująca dane z konstelacji satelitarnych firmy Airbus Defence & Space) oraz Allies Incorporated (oferująca zobrazowania spółki Maxar Technologies). Z opublikowanego protokołu oceny ofert wynika, że zwycięską propozycję przedstawiła firma Astri Polska.

Postępowanie zamówieniowe w tym przypadku toczyło się od grudnia 2020 r. (moment ogłoszenia naboru ofert). Termin ich składania minął 28 stycznia 2021 r. Z kolei okres realizacji całej umowy wyznaczono do 30 listopada 2021 r.

Firma Astri Polska powstała w 2010 roku jako spółka joint venture współtworzona przez firmę Airbus Defence & Space oraz polskie Centrum Badań Kosmicznych PAN (udziały rozdysponowane według równego podziału). Obecnie specjalizuje się w dziedzinach elektroniki, optomechatroniki oraz aplikacji i usług satelitarnych.

Zamówiona komercyjna usługa obrazowania satelitarnego ma charakter uzupełniający względem zasobów teledetekcyjnych pozyskiwanych na bieżąco z innych źródeł. Trzon stanowią tutaj międzyrządowe umowy dystrybucyjne, jakie odnoszą się m.in. do zakresu korzystania z włoskiej konstelacji satelitów radarowych systemu COSMO-SkyMed (rozwiniętego niedawno o dwa satelity drugiej generacji - Seconda Generazione), a także systemu optoelektronicznego OPTSAT-3000 (również satelita należący do rządu włoskiego - wyniesiony na orbitę w sierpniu 2017 roku).


image
Z oferty Sklepu Defence24.pl

 

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 33
SK-8
sobota, 24 kwietnia 2021, 11:46

Mocarstwo Polska bez własnego rozpoznania satelitarnego :) To już wstalismy z tych kolan :)

Hi
sobota, 24 kwietnia 2021, 11:45

Pewnie chcą zobaczyć co w Kaliningradzie slychac

ania
sobota, 24 kwietnia 2021, 05:50

Beton generalski ksztalcony w SZRR od 30 lat nie potrafi wysłać wlasnego satelity?

Prawdziwy Ślązak
niedziela, 25 kwietnia 2021, 11:39

To samo jest w policji dzieci, wnukowie zasłużonych czerwonych to generałowie i oficerowie. Żaden policjant bez zgody komendanta nie zostanie oficerem.

Roshedo
sobota, 24 kwietnia 2021, 01:05

Tak trudno wysłać polskiego satelitę ukraińską rakietą? Przecież Ukraina proponowała nam to już w latach 90-tych XX w.

satPL
sobota, 24 kwietnia 2021, 00:39

Czy w MON nikt nie potrafi logicznie myśleć – zdjęcia SAT to nie ciepłe bułeczki w sklepie „znajomego”. Ba – coś takiego można kupować dla obrazowania stodoły u sołtysa, ale nie tajne / poufne dane satelitarne dla WP. Poważne państwo ma odpowiednio zabezpieczony swój sprzęt satelitarny do zobrazowania zagrożeń.

Tweets Space24