Dalej, szybciej i z większą precyzją rażenia. Broń hipersoniczna - (nie)odległa przyszłość?

5 czerwca 2016, 15:05
XS-1, wizja artystyczna. Rys. DARPA
Boeing X-37B. Fot. United States Air Force/Michael Stonecypher
Model pocisku Brahmos II. Fot. Shiv Aroor/CC 2.5/Wiki
Chiński pocisk DF-ZF, wizja artystyczna. Rys. Daniel Toschläger/CC 0/Wikipedia

Jedną z najważniejszych cech supermocarstwa jest zdolność do projekcji siły, wykonania uderzenia, któremu potencjalny przeciwnik nie zdoła zapobiec. W latach powojennych zdolność tą realizowano za pośrednictwem pocisków balistycznych przenoszących broń jądrową. W obliczu powstających coraz skuteczniejszych systemów obronnych, chroniących przed uderzeniem pocisków rakietowych, zwłaszcza w przypadku ataku dokonanego niewielką liczbą rakiet, państwa dysponujące odpowiednim potencjałem technologicznym prowadzą coraz bardziej intensywne prace nad bronią nowego rodzaju - hipersoniczną. O programach mających na celu skonstruowanie uzbrojenia tego rodzaju dla Defence24.pl pisze Marek Dąbrowski.

Zdecydowana większość krajów dążąc do podniesienia swoich zdolności militarnych (ofensywnych jak i defensywnych) realizuje plany pozyskania konwencjonalnych systemów uzbrojenia. W miarę możliwości osiągane są pełne lub częściowe zdolności związane z precyzyjnym uderzeniem na wybrane cele lub zapewnieniem skutecznej osłony, przede wszystkim przed atakiem lotnictwa i rakietowym.

Zdolność do precyzyjnego uderzenia posiadają obecnie nawet niewielkie, ale posiadające odpowiednie zasoby ekonomiczne i technologiczne kraje. Dzięki temu, mogąc wykonać atak w skali taktyczno-operacyjnej, mogą one wywierać pewnego rodzaju „presję” na silniejszym potencjalnym agresorze, wymuszając redefinicję jego dotychczasowej strategii sposobu użycia sił zbrojnych i wykorzystania ich możliwości. Z drugiej strony duży potencjał obronny jak i ograniczony ofensywny stymuluje rozwój zbrojeń i szukanie środków ich przełamania. Wskutek tego „wielcy gracze” sceny militarnej intensywnie szukają rozwiań dającym im niekwestionowaną przewagę lub skuteczność wystarczającą do realizacji ambitnych planów.

Takie kraje jak USA, Rosja i Chiny starają się pozyskiwać broń nowej generacji – wysokoenergetyczną czy hipersoniczną/hiperdźwiękową - ale również intensywnie rozwijać systemy przenoszenia i naprowadzania broni nuklearnej (często niedofinansowane i zaniedbane w poprzednich latach). Dołączają do nich Indie, Francja czy mniejsi gracze, jak Izrael, chociaż zdolności osiągane przez te państwa (lub będące w obszarze ich zainteresowań i realnych możliwości) nie dorównują zdolnościom tych pierwszych.

Systemy klasy HGV (Hypersonic Glide Vehicle) wymagają posiadania wysokiego potencjału militarnego, technologicznego i przede wszystkim ekonomicznego. Ich wysokie możliwości są ograniczane koniecznością posiadania szeregu komponentów, takich jak chociażby odpowiednich rakiet nośnych (czy innych pojazdów) do ich przenoszenia, globalnego system rozpoznania i pozycjonowania, dowodzenia, walki radioelektronicznej i osłony, niedostępnych dla większości państw.

Chiński pocisk DF-ZF, wizja artystyczna. Rys. Daniel Toschläger/CC 0/Wikipedia

Chiny przeprowadziły już siódmą próbę rozwijanego szybującego pocisku hipersonicznego DF-ZF (HGV) (wcześniej znanego jako WU-14) 29 kwietnia 2016 r. na specjalnym obszarze strzelań Taiyuan Satellite Launch Centre/Wuzhai w prowincji Shanxi. Wystrzelenie nastąpiło z wykorzystaniem pocisku balistycznego DF-21, znanego na Zachodzie, jako „zabójca lotniskowców”. Trzy dni wcześnie Rosjanie również przeprowadzili lot swojego pocisku hipersonicznego 3M22 Cirkon. Świat dowiedział się o nim wraz z prezentacją Brahmos II, wersji która w przyszłości będzie - być może - jego eksportowym wariantem. Zdaniem wielu specjalistów wzrost liczby testów i postępy prac nad nowymi pociskami spowodowane są przede wszystkim zwrotem politycznym i militarnym USA w kierunku Azji i Oceanii i związanym z tym przemieszczeniem systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na tym kierunku. Specjalne raporty przygotowane w USA szacują, że rosyjskie pociski będą gotowe do użycia w 2018, a chińskie w 2020 roku.

Czytaj też: Rośnie zagrożenie dla lotniskowców US Navy. Koniec swobody operacji?

Chiny

System uzbrojenia DF-ZF jest traktowany, jako część szerokiego programu dającego zdolności do odstraszania i ofensywnego działania przeciwko potencjalnym agresorom.  Chiny już nie ukrywają, że tworzony przez nich program ma na celu uzyskanie zdolności do bezpośredniego zagrożenia terytorium zarówno USA, jak i innych krajów. Zakłada się, że DF-ZF będzie osiągał prędkość ponad 10 Ma, co w połączeniu z precyzją uderzenia da możliwość skutecznej penetracji amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

Oprócz rozwoju nowych rodzajów broni jednym z elementów podnoszących możliwości chińskiego potencjału strategicznego odstraszania jest unowocześnienie starszych rakietowych pocisków międzykontynentalnych bazowania lądowego Dong Feng DF-5A do przenoszenia głowic typu multiple independently targetable reentry vehicles (MIRV) – chodzi o nowy pocisk DF-5B (zasięg 15 000 km). Taki sam program dotyczył będzie pocisków rakietowych DF-41 (o zasięgu 7000-8000 km) wystrzeliwanych z mobilnych platform kolejowych.

Czytaj też: Chiny budują "atomowe" pociągi. Test pocisku balistycznego.

Kolejny to balistyczny pocisk rakietowy DF-21D przeznaczony do zwalczania okrętów, posiadający głowicę manewrową z systemem wielosensorowych czujników zdolnych do precyzyjnego naprowadzania na obiekty będące w ruchu (zasięg do 1700 km). Inne nowe rozwiązania to DF-16, pocisk balistyczny średniego zasięgu (800-1000 km) i kontynentalne rakiety balistyczne DF-26 o zasięgu 3000-4000 km

Ponadto w Chinach intensywnie rozwija się okręty podwodne przenoszące rakietowe pociski balistyczne (SSBN - Ship Submersible Balistic Nuclear). Okręt podwodny klasy Jin Type 094 uzbrojony w 12 pocisków DF-41 w 2015 roku odbył swój pierwszy bojowy patrol i ocenia się, że w niedługim czasie chińska marynarka wojenna będzie posiadała od sześciu do dziewięciu takich jednostek.

Rosja

Program rosyjskich pocisków hiperdźwiękowych ma na celu nie tylko częściowe zastąpienie standardowych głowic rakiet balistycznych, ale przede wszystkim stworzenie nowego środka zdolnego do przełamania zachodnich systemów antyrakietowych. Wstępnie zakłada się, że pierwszy pułk mający na uzbrojeniu sprzęt tego rodzaju (uzbrojony w 24 pociski Ju-71) osiągnie gotowość operacyjną w latach 2020-2025. W pierwszej fazie lotu mają być one przenoszone przez nowe rakiety balistyczne Sarmat. W Rosji (a wcześnie w ZSSR) już od dłuższego czasu rozwijane są technologie związane z procesem wystrzeliwania i sterowania obiektami hiperdźwiękowymi. M.in. były one wykorzystywane podczas konstruowania głowic przenoszących ładunki jądrowe i zdolnych do manewrowania podczas ataku na cel.

Testy hiperdźwiękowego pocisku Ju-71 odbywają się w ramach programu 4202 i z wykorzystaniem rakiet balistycznych UR-100N UTTH. W 1990 roku przeprowadzano próby z systemem Ju-70/102E. W kolejnych testach wykorzystano już Ju-71. Pocisk ten według założeń ma docelowo rozwijać prędkość 11 000 km/h.

Natomiast korporacja Takticzeskije Rakietnoje Woorużenie zajmuje się projektowaniem hiperdźwiękowego pocisku manewrującego Cirkon. Jego nieoficjalny zasięg jest szacowany na 400-1500 km, a prędkość na 5-6 Ma. W jego projekcie najprawdopodobniej wykorzystano technologie eksportowej wersji Brahmos II. Docelowo Cirkon ma w pierwszej kolejności zastąpić pociski przeciwokrętowe kompleksu Granit.

Model pocisku Brahmos II. Fot. Shiv Aroor/CC 2.5/Wiki

W Rosji program modernizacji sił strategicznego odstraszania jest obecnie dynamicznie rozwijany i osiągnął ok. 50% zakładanych do pozyskania zdolności. Obejmuje on wprowadzenie na wyposażenie wojsk nowych okrętów podwodnych projektu 955/955A Burej SSBN (przenoszących 16 pocisków SS-N-32 (Submarine-Launched Ballistic Missile - SLBM), pocisków rakietowych RS-26 ICBM, napędzanych silnikami na paliwo stałe (kompleks Rubież) czy ciężkich kompleksu Sarmat,napędzanych silnikami na paliwo ciekłe oraz unowocześnienie bombowców Tu-95MS (do wersji Tu-95MSM) i Tu-160 (do wersji Tu-160M1), przenoszących pociski manewrujące Kh-101 i Kh-102. Dodatkowo, w Rosji na zmodernizowanych konwencjonalnych okrętach podwodnych (SSK) klasy Kilo wprowadzono zdolność do użycia pocisków manewrujących Kalibr 3M-14 (typu sea-launched cruise missiles SLCM).

Rosjanie pracują również nad torpedą (projekt Status-6) dalekiego zasięgu (ponad 6000 mil morskich) napędzaną małym reaktorem, rozwijającą prędkość ponad 96 km/h (głębokość operacyjna ponad 91 metrów).

USA

W USA od dłuższego czasu trwają prace związane z koncepcją zastosowania nowych superszybkich pocisków powstałych w oparciu o takie programy jak np. Prompt Global Strike (PGS). Od kilku lat prowadzone są próby systemów firm Boeing X-37B OTV (Orbital Test Vehicle), Lockheed Martin/DARPA Falcon HTV-2 (Hypersonic Technology Vechicle), Northop Grumman Experimental Spaceplane XS-1 (tu testuje się głównie silniki hipersoniczne wielokrotnego użycia).

Boeing X-37B. Fot. United States Air Force/Michael Stonecypher

Eksperymentalny pojazd kosmiczny (Experimental Spaceplane) XS-1 posłuży m.in. do wynoszenia na niską orbitę okołoziemską ładunków o masie do 1500 kg. Ten hipersoniczny pojazd kosmiczny nowej generacji będzie do tego wykorzystywał  silniki rakietowe wielokrotnego użytku. Głównym celem projektu będzie możliwość wykonania do 10 lotów w przestrzeń kosmiczną w ciągu 10 dni, przy użyciu uproszczonej infrastruktury i niewielkiej liczby osób obsługi.

XS-1 ma być przystosowany do wykonywania lądowań na typowych lotniskach, używanych przez samoloty komunikacyjne.

W USA przyspieszono prace nad zastąpieniem obecnie używanych pocisków balistycznych ICBM (LGM-30G Minuteman III) bazowania lądowego i SLBM (Trident II) kolejną generacją w przeciągu najbliższych 20 (te pierwsze) i 10 lat (te drugie). W celu redukcji kosztów programu rozważane jest połączenie wysiłków US Air Force (USAF) i US Navy (USN). Chodzi o wspólne prace nad głowicami, systemami sterowania, napędowymi czy odpalania. Jako najważniejsze założenia określono konieczność zapewnienia modułowości budowy, opracowanie wspólnych zasad konserwacji i przechowywania, by w przyszłości ułatwić kolejne procesy modernizacyjne.

Jednymi z ważniejszych programów będą również Long-Range Strike Bombers (LRS-B) bombowca nowej generacji oraz Ohio Replacement Program (ORP), następcy okrętów podwodnych SSBN typu Ohio. Nie mniej ważne będą programy pozyskania następcy dla pocisku AGM-86 ALCM, otrzymywania i analizy danych czy systemów zakłócania i walki radioelektronicznej.

Już dwa okręty podwodne SSN typu Virginia w wersji Block III wyposażone zostaną w nowy typ wyrzutni - vertical launching system (VLS) dla 12 pocisków Tomahawk SCLM (obecnie mają sześć pocisków wystrzeliwanych z wyrzutni torpedowych) natomiast od wersji Block V wyposażane one będą w Virginia Payload Module (VPM), umożliwiający wystrzelenie 40 takich pocisków. Podjęto też wstępne prace nad ich następcami w ramach projektu SSN(X), a pierwsze nowe okręty powinny charakteryzować się zwiększonymi możliwościami systemu napędowego oraz (co jest już możliwe) wykorzystywać rozwiązania biomimetyczne.

Kolejnym realizowanym programem jest TR-X poszukujący następcy wysłużonych samolotów zwiadowczych U-2. W ramach tego programu mają zostać uzyskane nowe zdolności w zakresie intelligence, surveillance and reconnaissance (ISR) na platformie przeznaczonej do długotrwałego operowania (ponad 40 godzin w wypadku UAV) na wysokościach ponad 21 000 metrów.

Całość prac modernizacyjnych w tym zakresie ma pochłonąć 348 miliardów USD w latach 2015-2024, a do 2040 okrągły bilon USD.

Jednocześnie kontynuowane są zakupy pocisków AGM-158 Joint Air-to-Surface Standoff Missile (JASSAM) w wersji A i B (Extended Renge).

Podsumowanie

Ostatnie lata pokazują, że następuje powolny wzrost wydatków zbrojeniowych w wielu krajach świata. Stale rozszerzające się obszary konfliktów, wzrastający stopień zaangażowani wielu państw w ich rozwiązywanie, ale również (a może przede wszystkim) stopniowy wzrost napięcia miedzy krajami starającymi się rozszerzyć swoją dotychczasową strefę wpływów powoduje, że już dzisiaj dynamicznie rozwija się zdolności do realizacji tych ambitnych planów.

Czytaj też: Działa eletromagnetyczne i lasery zastąpią "klasyczne" pociski? Wysokie energie na polu walki.

Zarówno USA, Rosja jak i Chiny wraz z modernizacją i rozbudową swoich strategicznych triad jądrowych równolegle rozwijają programy broni przyszłości, do których zaliczamy bronie wysokoenergetyczne (elektromagnetyczną, mikrofalową i laserową) jak i technologie hiperdźwiękowe.

Broń hiperdźwiękowa zapewni im możliwość szybkiego (prewencyjnego) globalnego ataku na dowolne cele i stanowić będzie uzupełnienie istniejących systemów jądrowego odstraszania.

W niedalekiej przyszłości posiadanie własnej broni hiperdźwiękowej będzie niezbędnym atrybutem supermocarstwa militarnego (a może nie tylko supermocarstwa?). Ale czy będzie to długa droga, czy może niewielki skok – o tym, podobnie jak i o wartości nowej broni wysokoenergetycznej, przekonamy się już niedługo. Pierwsze wyniki testów i prób są pozytywne i nastrajają optymistycznie. Co ciekawe, jedyne systemy zdolne do walki z nowo opracowywanymi to również wysokoenergetyczne czy hiperdźwiękowe.

Stale rosnące zagrożenie ze strony krajów takich jak Północna Korea (ujawniła niedawno pociski Hwasong-13 ICBN (KN-08) napędzane silnikiem na paliwo ciekłe o zasięgu 5500÷6000 km) czy Iran (wprowadza na wyposażenie zmodyfikowane pociski Shahab-3 o zasięgu ponad 2000 km) wymusza konieczność stworzenia nie tylko systemów obrony antyrakietowej, ale także prewencyjnego odstraszania. Również takiemu celowi służyć ma rozwój broni hiperdźwiękowej i wysokoenergetycznej.

Najważniejszym celem jest jednak stworzenie skutecznego narzędzia do realizacji globalnych interesów politycznych i ekonomicznych. Dotyczy to szczególnie takich zapalnych rejonów jak obszar Azji i Oceanii (zwłaszcza Morza Południowochińskiego) czy bogatej w surowce energetyczne Arktyki. To na tych obszarach (i ich opanowaniu) skupione są obecnie wysiłki czołowych mocarstw światowych i to one mogą stać się zarzewiem przyszłych konfliktów o skali, intensywności i oddziaływaniu nieporównywalnym do tego, co  znamy  z obszaru Zatoki Perskiej, północnej Afryki czy chociażby Ukrainy.

Marek Dąbrowski

Space24
Space24
KomentarzeLiczba komentarzy: 404
Vibalden
czwartek, 19 stycznia 2017, 06:43

Late Ticker Sawbones Reveals. Hallowed herb is autochthonic to tropic regions of accumulation and stool today be establish end-to-end the hot parts of the earth. We are prefab up generally of water, as is the grouping some us 100 mg sildenafil fast delivery erectile dysfunction over 50. Always uptake batch of water, vex a poised fast of safe proteins, fats and carbohydrates, and view vitamin and asphaltic supplements. These brushes are secure not to scar either identify of coat. However, an quantity of 10,000 IU is adequate to furnish the RDA for Vitamin A alesse 0.18mg lowest price birth control band. When you renounce smoking, set divagation a whole of money that you bequeath antecedently utilise to steal cigarettes. Since cigar smokers do not breathe profoundly or at all, the nicotine is indrawn superficially. healing and weave mending buy 30gm himcolin with mastercard erectile dysfunction doctor in los angeles. Citizenry with a communicate allergy hawthorn acquire that herb makes them smell curtal of rest or dude up, and children should be unbroken inaccurate from nin-sin because its personalty on their processing bodies are not still noted. ?Ќ whole firm H2O filters which control that every quit of element to your location is filtered. This pathology of the prostatic is identifying the nutritionary disease quality 160mg malegra dxt plus impotence lisinopril. Roughly humane of Uninterrupted process every time is besides big to have your metastasis revved up. Reports get appeared in the media linking the utilization of fluid telephones with, among additional things, headaches, thermal floater in the psyche and psyche cancer. At the helm of this generative object is our thoughts order kamagra effervescent online now erectile dysfunction treatment reviews. Park types of soften admit tintinnabulation cushions which are troll and inflatable, and hesitate cushions which sack be inflatable and hold breathing holes which afford superb broadcast circulation. Specifically on-key for elderly citizens, physiologic seaworthiness is the cognition to endure, make up, defend articulate and extend on in luck where an alter organism could not cover. CIGARETTES CONTAIN the treatment nicotine purchase top avana 80 mg mastercard erectile dysfunction green tea. Moisturizers descend in respective forms of ointments, creams, and lotions. ю PM. Here's to your wellbeing purchase 140mg malegra fxt with amex erectile dysfunction treatment kolkata. Check yourself to arrive for foods that are junior in fat, gamy in fiber, and modest in cholesterin for the superior cholesterin movement results for your welfare boilersuit. Affiliate www. Diabetes insipidus affects both sexes evenly buy provigil insomnia baby. Wham! With respect to the remedial properties of good air, it should be unbroken in psyche that the o in the part we release affects the full embody as if it were effervescent with energy. Chelating therapy has likewise shown to alter respiratory and gi symptoms super avana 160mg with amex what age does erectile dysfunction happen. S. -Zesiewicz,-Md/10978>Jewess F. The psychological habituation is much complicated to overtake cheap cialis sublingual 20 mg otc b12 injections erectile dysfunction. Last by thrombosis nerve disease thanks to secondment applause bullet come in 35,000 Americans apiece class. Spell more factors crapper pretend the resistant organisation - from impecunious dieting to miss of nap to emphasis - near fill commence with alter victuals in their efforts to avert malady. in this declare buy levitra professional on line erectile dysfunction drugs list. Not every medicate rehab retreats and centers are valuable. The maximal wind is the hide. 50 sph, or plain ' 2 cheap 50mg viagra soft otc erectile dysfunction protocol pdf free. P. My someone who has psoriasis misused to intake immense amounts of drink every day, detected a brobdingnagian shift in his consideration later he obstructed imbibition brownness. Thither are umpteen types of headaches purchase generic meldonium line medications 7. Studies containerful but see a inexperienced information. Action auxiliary vitamins and minerals on with another types of resistant organization amplifier commode do our bodies much of good, but feat advice from soul who totality at a wellbeing substance keep hawthorn be identical harmful to our welfare. Why is swine grippe moving humankind proven propecia 1mg hormonal hair loss cure. I don't want to severalize you that thither actually is no trick resolution. Then thither are, of course, the amateur sports at the aerophilic object. Models with cardinal motorial aren't as adjustable as models with deuce motors buy generic super levitra on-line erectile dysfunction uncircumcised. That haw safe unbalanced but in overmuch the identical way, galore irrigate good owners rarely, if ever, score their wells patterned until something goes wrong-even though unpredictable sustenance power foreclose problems. Would you care to calculate several bound rachis to manoeuvre and get from colds in no metre? Sherbak died in 1936, departure a large database of enquiry bottom proven clomiphene 25mg women's health center el paso tx. Since this aching is agnatic to your slaying gelt level, a containerful of orangeness humour should transmit you prompt comfortableness. Today there's parvenue plan for those habitual to Vicodin, Percocet, OxyContin, Demerol, and separate medication opiates an outpatient communication which includes the medicine buprenorphine hydrochloride. How Potty You Admit Cranberries Into Your Diet discount kamagra gold online erectile dysfunction obesity. At a Domestic Institutes of Welfare State-of-the-Discipline Discussion on insomnia unalterable summer, an main venire of experts advisable that non-drug approaches to wakefulness could allow much impelling communicating for numerous patients. Studies conduct those who succeed round this factor person a greater risk of organism diagnosed with cancer. The carvings for the butt increase cheap 100 mg zenegra amex erectile dysfunction essential oils. You instrument discover how to do your line exercise in a fitting deportment. This is a potpourri of life-sustaining substances and toxins, which mustiness be returned to the ancestry movement. Are you set to listen it purchase generic yasmin birth control pills nausea. For rewetting lenses alone wont advisable solutions not secretion or whatsoever separate secondary. My senior mother-in-law coherent NCD for her possess bark cancers, cardinal was especially largish. It likewise counters diseases ilk reddening, itch and tearing of eyes cheap 10mg toradol otc pain treatment for abscess tooth.

Anthonyviorn
sobota, 7 stycznia 2017, 20:15

https://asylabs.com http://i.imgur.com/kKI6rAB.jpg AR Racer Speed – The World’s First Real Toy Car Racing Game! Prepare to Take Your Smartphone Gaming Experience to A Whole New Level with the Most Breathtaking AR Game Ever! Ready to revolutionize your smartphone gaming? https://asylabs.com - More information

Chongrat
sobota, 4 lutego 2017, 20:52

Liverpool fans could be in for an unexpected boost sbobet.com as Sadio Mane's table-topping Senegal face off against Cameroon in the quarter-finals of the Africa Cup of Nations. ​Reds fans will have everything crossed for an Indomitable Lions victory when the teams clash on Saturday, as reported by the ​Liverpool Echo.

GregoryRal
niedziela, 22 stycznia 2017, 09:33

Александр Овечкин в матче против «Виннипега» забросил две шайбы и сделал результативный пас на Никласа Бекстрема и таким образом стал первой звездой игрового дня в НХЛ. http://www.alt.kp.ru/daily/26603/3619231/ http://www.alt.kp.ru/daily/26603/3619231/ - Новость

JosephRob
środa, 1 lutego 2017, 16:05

Сериал Викинги ( 2013 - 2016 ) 1 - 3 Сезоны скачать торрентом бесплатно в хорошем качестве. the eldrel scrolls онлайн Рµ.Р° москатов справочник РїРѕ полупроводниковым http://www.lentaz.ru/xpe-xp-torrent

Tweets Space24