Reklama

PRZEMYSŁ KOSMICZNY

Satelitarnie sterowany robot uprawowy z grantem NCBR

Ilustracja: Sieć Badawcza Łukasiewicz-PIMR [pimr.eu]
Ilustracja: Sieć Badawcza Łukasiewicz-PIMR [pimr.eu]

Będzie zasiewał, pielił, monitorował stan uprawy, a także prowadził selektywne opryski i nawożenie - wszystko autonomicznie z zastosowaniem technologii satelitarnego sterowania i monitorowania przebiegu pracy. Projekt polskiego robota uprawowego uzyskał niedawno ponad 12 mln PLN dofinansowania z Funduszy Europejskich (Program Operacyjny Inteligentny Rozwój) w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Szybka Ścieżka”. Aktualnie podpisano już umowę realizacji.

"Robot zostanie zbudowany wyłącznie przez polskie podmioty. Z dumą pokażemy światu, że Polak potrafi – zapewnia Michał Zabost, manager ds. innowacji i rozwoju biznesu w spółce UNIA. Firma ta, o tradycjach sięgających 1882 roku, jest liderem konsorcjum, które rozpoczyna pracę nad budową urządzenia. W projekt zaangażowały się ponadto dwa podmioty z Sieci Badawczej Łukasiewicz: Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych oraz Instytut Lotnictwa.

Umowa podpisana z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) zakłada dofinansowanie wartego 15,83 mln PLN projektu kwotą 12,09 mln PLN. Są to środki z Funduszy Europejskich (PO Inteligentny Rozwój). To efekt wyników naboru ogłoszonych jeszcze w maju 2020 roku w programie wsparcia innowacyjnych projektów Szybka Ścieżka. "Innowacje w rolnictwie, w tym te związane z automatyzacją maszyn i procesów, to priorytetowy obszar wspierany przez Fundusze Europejskie, które przyspieszają w ten sposób jakościową zmianę na wsi" – podkreśla Anna Gembicka, pełnomocnik rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych, wiceminister funduszy i polityki regionalnej odpowiedzialna w MFiPR za POIR.

W kontekście dofinansowania projektu robota polowego, szef NCBR - Wojciech Kamieniecki, zapowiedział, że już 10 września br. rozpoczyna się nabór wniosków w nowym konkursie NCBR, poświęconym typowo wspieraniu innowacyjnych technologii w sektorze rolnym – pod nazwą Szybka Ścieżka „Agrotech”.

Patrząc z perspektywy globalnej, autonomiczne roboty polowe to błyskawicznie rozwijająca się dziedzina w obszarze technologii maszyn rolniczych. Obserwujemy, że ten trend coraz śmielej zaznacza się także w projektach, które zgłaszają do NCBR przedsiębiorcy i naukowcy. Prace badawczo-rozwojowe dotyczące robotyzacji, automatyzacji czy uczenia maszynowego już wkrótce będą procentować wdrożeniami ich efektów w polskich gospodarstwach, przyczyniając się do ich konkurencyjności.

Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Zapowiadany polski robot polowy przeznaczony jest do siewu i pielęgnacji kukurydzy w uprawie szeroko rzędowej - powstaje z myślą o wykorzystaniu go zarówno w gospodarstwach wielkotowarowych, jak i w małych ekologicznych gospodarstwach. Odpowiednia precyzja działania systemu ma zostać zapewniona z zastosowaniem technologii satelitarnych, co umożliwi m.in. znaczne zmniejszenie zużycia nawozów i środków ochrony roślin - wszystko to zgodnie z wiedzą agrotechniczną i wymogami ekologii.

Jak wskazują przy tym autorzy projektu, uprawy kukurydzy mają być zaledwie początkowym punktem odniesienia dla produkcji przyszłego robota polowego. Dalekosiężna wizja rozwoju obejmuje szerokie możliwości jego zastosowania, przede wszystkim w przypadku innych upraw szeroko rzędowych, takich jak buraki cukrowe, ziemniaki, a także uprawy warzywnicze.

Maszyna zostanie wyposażona w złożony system sensorów, układ przetwarzający pozyskiwane dane oraz precyzyjny system sterowania realizacją procesów agrotechnicznych. Jej główną zaletą dla użytkowników ma być precyzja działania, umożliwiająca znaczne zmniejszenie zużycia nawozów i środków ochrony roślin.

"Robot będzie wyposażony w najnowsze technologie: począwszy od zaawansowanych rozwiązań mechatronicznych, przez spektrofotometrię, aż po sterowanie satelitarne. Wszystko to ma na celu zapewnienie precyzyjnej, inteligentnej i autonomicznej pracy" – podkreśla Michał Zabost. Robot ma być stosowany we wszystkich etapach produkcji rolnej: od siewu aż do zakończenia wegetacji – póki co z wyjątkiem zbioru.

UNIA ma wieloletnie doświadczenie w produkcji sprzętu to precyzyjnego nawożenia i ochronny roślin. Wprowadzimy do projektu naszą najlepszą wiedzę i wybitnych specjalistów [...] Kurs na robotyzację w branży agro jest zauważalny od lat. Zaczęło się od wdrażania takich rozwiązań w sektorze produkcji zwierzęcej – głównie w mleczarstwie. Jednak po kilku latach również produkcja roślinna stała się polem do popisu dla robotyki. W naszym przedsiębiorstwie dostrzegliśmy ten trend i gdy pojawiła się okazja stworzenia w pełni polskiego robota, postanowiliśmy z niej skorzystać.

Michał Zabost, manager ds. innowacji i rozwoju biznesu w spółce UNIA

Prace w projekcie już ruszyły. Spotkania grup roboczych w ramach konsorcjum z Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa oraz Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych odbywają się regularnie od paru miesięcy. "UNIA, tak jak każdy z konsorcjantów, pracuje nad zagadnieniami, które zostały przypisane w projekcie. Jednak to nasza firma jako lider projektu koordynuje działania, bo w ostatecznym rozrachunku, po zakończeniu projektu, to UNIA będzie odpowiedzialna za wprowadzenie robota na rynek i jego późniejszą komercjalizację" – tłumaczy Zabost.

Finalizacja prac projektowych ma nastąpić w 2023 roku. Nabywcami robota polowego będą właściciele gospodarstw rolnych zajmujących się produkcją kukurydzy. Wstępne plany sprzedażowe to kilkadziesiąt sztuk urządzenia rocznie.

W kwestii dalszego udzielania finansowego wsparcia dla pomysłów z obszaru nowych technologii w sektorze rolnym, NCBR informuje, że od 10 września do 6 listopada br. można będzie aplikować w konkursie Szybka Ścieżka „Agrotech”. Przeznaczone w nim będzie 100 mln PLN z POIR na podniesienie konkurencyjności polskich firm pracujących nad projektami z zakresu robotyzacji i automatyzacji, cyfryzacji czy produkcji rolno-spożywczej przyjaznej środowisku. O dofinansowanie w konkursie Szybka Ścieżka „Agrotech” mogą ubiegać się przedsiębiorstwa, zarówno MŚP, jak i duże firmy, a także konsorcja składające się z przedsiębiorców lub przedsiębiorców i jednostek naukowych.

Z kolei 14 września br. zakończy się nabór wniosków w horyzontalnym (czyli bez ograniczeń tematycznych) konkursie Szybka Ścieżka, także realizowanym ze środków POIR. Jego budżet to 300 mln PLN. Trwająca obecnie druga runda naboru to szansa dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw oraz ich konsorcjów, również z udziałem jednostek naukowych. Oba konkursy przeznaczone są dla regionów słabiej rozwiniętych. Oznacza to, że miejsce prowadzenia prac badawczo-rozwojowych musi znajdować się poza województwem mazowieckim.

Pytania w sprawie tych i innych konkursów oraz przedsięwzięć można kierować do Punktu Informacyjnego NCBR – telefonicznie (22 39 07 170 lub 22 39 07 191), poprzez wiadomości e-mail ([email protected]) lub umawiając się na spotkanie online. Szczegółowe informacje na temat oferty NCBR znajdują się pod adresem: ncbr.gov.pl.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Kotek

    Kolejna udana inwestycja NCBiR?

Reklama