Obserwacja Ziemi
Widziane z orbity: skutki ataku Izraela na Iran
W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia satelitarne przedstawiające skutki izraelskich nalotów na Iran. Atak miał miejsce w nocy z 25 na 26 października br. przy udziale ponad 100 samolotów.
Izraelska armia ogłosiła, że w nocy z piątku na sobotę przeprowadziła falę ukierunkowanych nalotów na Iran w odpowiedzi na wcześniejsze ataki tego państwa. Przekazano, że zaatakowano ok. 20 celów militarnych, w tym fabryki dronów i rakiet balistycznych, systemy obrony powietrznej i inne obiekty wojskowe.
”W skomplikowanej operacji, w ramach której zaatakowano cele oddalone o ok. 1600 km od Izraela, wzięło udział kilkadziesiąt samolotów, w tym myśliwców, tankowców powietrznych oraz maszyn rozpoznawczych” - dodały siły zbrojne. Według „Jerusalem Post” w nalocie wzięło udział ponad 100 samolotów, w tym myśliwce F-35.
Zdjęcia satelitarne pokazują skalę zniszczeń
W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia satelitarne z ostatnich nalotów Izraela na Iran. Analizy materiału dokonali przywoływanie przez Reuters eksperci: David Albright, szef Institute for Science and International Security, oraz Decker Eveleth, analityk badawczy w CNA.
@planet 3m imagery taken this morning of Khojir and Parchin missile production facilities show precise strikes on warehouses and mixing buildings associated with the production of solid-fueled ballistic missiles. pic.twitter.com/Qpodu4pN5m
— Decker Eveleth (@dex_eve) October 26, 2024
Według ekspertów zniszczone zostały budynki służące do mieszania paliwa stałego do pocisków balistycznych w Parchin - kompleksie wojskowym w pobliżu Teheranu. Naloty Izraela dotknęły również Khojir, w którym według Eveletha znajdował się rozległy zakład produkcji pocisków.
Izrael uderzył w infrastrukturę do testów nuklearnych?
Co ciekawe zagraniczne portale, tj. Associated Press, Reuters lub South China Morning Post, podały, że w pobliżu Parchin znajdowały się budynki, które według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, były wykorzystywane do rozwoju programu nuklearnego.
Zdjęcia satelitarne to w dzisiejszych czasach nieodłączny element operacji wojskowych, co najlepiej widzimy na przykładzie wojny na Ukrainie oraz Bliskim Wschodzie. Zachęcamy zatem do śledzenia naszej serii „Widziane z orbity”, aby być na bieżąco z kolejnymi stratami Rosjan, uwiecznionymi na zdjęciach satelitarnych.