Reklama

NAUKA I EDUKACJA

Udane występy Polaków na zawodach łazików w Kanadzie

Łazik drużyny University of Warsaw Rover Team. Fot. CIRC 2019 [circ.cstag.ca]
Łazik drużyny University of Warsaw Rover Team. Fot. CIRC 2019 [circ.cstag.ca]

Młodzi polscy konstruktorzy studenckich pojazdów marsjańskich po raz kolejny z bardzo dobrym rezultatem zaprezentowali swoje umiejętności inżynieryjne na arenie międzynarodowych zawodów. Chodzi o występy dwóch rodzimych uczelnianych drużyn, które zdecydowały się wziąć w sierpniu br. udział w rywalizacji łazików marsjańskich w kanadyjskim Drumheller. Jedna z nich - ekipa studentów Uniwersytetu Warszawskiego - znalazła się na podium zakończonego już konkursu Canadian International Rover Challenge 2019.

Najlepsza polska drużyna w kanadyjskim zestawieniu, University of Warsaw Rover Team, została sklasyfikowana na trzecim miejscu zawodów Canadian International Rover Challenge 2019. Niewiele niżej - na 5. miejscu tabeli wyników - znalazł się natomiast drugi z polskich zespołów, reprezentacja Koła Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD działającego przy Katedrze Inżynierii Maszyn Roboczych i Pojazdów Przemysłowych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. Doświadczona ekipa z Wrocławia zaprezentowała w Kanadzie swój łazik Scorpio X.

Wskazane międzynarodowe zawody łazików marsjańskich odbywały się w dniach 9-12 sierpnia br. w kanadyjskim Drumheller. W finałach rywalizacji brało udział 12 studenckich zespołów. Każda z drużyn miała do przejścia 5 zadań, których wykonanie podlegało ocenie punktowej. Sprawdzane były każdorazowo rozwiązania konstrukcyjne, działanie łazików oraz umiejętności ich operatorów. Kryteria obejmowały m.in. zdolności: poruszania się w trudnym terenie, zbierania próbek z powierzchni, obsługę naprawy sprzętu, a nawet pomocy nieprzytomnym astronautom.

Zwycięzcą zawodów okazała się amerykańska drużyna OSURC Mars Rover z Oregon State University, która zebrała na swoim koncie 267 punktów. Drugie miejsce w zestawieniu przypadło innej ekipie z USA, Husky Robotics działającej przy University of Washington (251 punktów). Sklasyfikowani o miejsce niżej studenci z Uniwersytetu Warszawskiego zdobyli natomiast 235 punktów. Polacy na podium zameldowali się w składzie: Mateusz Raczyński, Kacper Oreszczuk, Fryderyk Gromadka, Michał Wiatrowski, Wiktor Kraśnicki, Piotr Putyło.

Zespół University of Warsaw Rover Team tworzą studenci kilku różnych wydziałów warszawskiej uczelni: Fizyki, Geologii, Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz Kolegium MISMap.

Reklama
Reklama

Komentarze