Reklama

KOSMONAUTYKA

Pierwsze indyjskie obserwatorium kosmiczne na orbicie

  • Lucca już na emeryturze z żona amerykańskiego sekretarza obrony w 2015 r. Fot. www.marines.mil

Indie z sukcesem umieściły na orbicie okołoziemskiej swoje pierwsze obserwatorium Astrosat. Tym samym dołączyły do niewielkiego grona krajów mających tego typu obiekty w przestrzeni kosmicznej. Oprócz Astrosat indyjska rakieta nośna Polar SLV odpalona 28 września br. z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan  wyniosła w przestrzeń kosmiczną także sześć małych satelitów.

Indie z sukcesem umieściły na orbicie okołoziemskiej swoje pierwsze obserwatorium kosmiczne Astrosat. Jak informuje Indian Space Research Organisation (ISRO) (pol. Indyjska Organizacja Badań Kosmosu) ma ono możliwość obserwacji odległych gwiazd, a także kosmicznego promieniowania X, na różnych długościach fali jednocześnie. Astrosat będzie badać wszechświat przy użyciu urządzeń optycznych, a także pracujących w ultrafiolecie, paśmie X, oraz w widmie spektroskopowym. Całe urządzenie waży 1650 kg. Tym samym Indie dołączyły do wąskiego grona krajów (USA, Rosji, Japonia oraz państwa europejskie), które mają swoje obserwatoria w kosmosie. Astrosat bywa nazywany indyjskim teleskopem Hubble w nawiązaniu do słynnego, należącego do NASA teleskopu wyniesionego na orbitę okołoziemską w 1990 roku, jest jednak od swojego amerykańskiego odpowiednika znacznie mniejszy, a jego cykl życiowy jest przewidziany na pięć lat. Obserwatorium zaczęło pracować 5 października br. Według danych udostępnionych przez ISRO indyjskie obserwatorium kosztowało blisko 24 mln Euro.

Polar SLV
Fot. ISRO

Astrosat został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną przez indyjską rakietę nośną Polar Satellite Launch Vehicle-XL przeznaczoną do wynoszenia w kosmos satelitów mających krążyć po polarnych orbitach okołoziemskich. ­Wystartowała ona z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan na wyspie Sriharikota, leżącego 83 km na północ od Chennai w indyjskim stanie Andhra Pradesh 28 września br. o godz. 10 czasu lokalnego. Po 22 minutach lotu Polar SLV dostarczył obserwatorium na orbitę docelową na wysokości 650 km nad ziemią, a chwilę później również sześć małych satelitów. Cztery z tych nano-satelitów, o masie 4 kg każdy, należą do amerykańskiej prywatnej firmy Spire Global Inc., jeden o masie 5,5 kg do uniwersytetu w Toronto, a kolejny mikro-satelita LAPAN-A2 o masie 68 kg do Indonezji. Cała misja trwała 25 minut i zakończyła się pełnym sukcesem. Jest to jednocześnie pierwszy przypadek wyniesienia amerykańskich satelitów przez Hindusów. 

Indie mają w tym momencie 45 satelitów na orbicie okołoziemskiej. Pierwszy z nich został wysłany na orbitę w 1975 roku. Umieszczenie na orbicie Astrosat jest wyrazem rosnących indyjskich ambicji w dziedzinie podboju kosmosu. 

(AH)

Reklama

Komentarze

    Reklama