Reklama

SATELITY

Chiny budują sieć satelitów teledetekcyjnych

Rakieta nośna Chang Zheng 2D fot. Cristóbal Alvarado Minic/Wikipedia
Rakieta nośna Chang Zheng 2D fot. Cristóbal Alvarado Minic/Wikipedia

Chińska rakieta nośna Chang Zheng 2D wyniosła na orbitę okołoziemską cztery zbudowane w Chinach satelity służące do zdalnego sondowania Ziemi. Mają one oceniać zasoby naturalne i służyć do prognozowania możliwości wystąpienia klęsk żywiołowych. Satelity będą zdolne do pełnienia tych zadań dzięki fotografowaniu i filmowaniu powierzchni planety w wysokiej rozdzielczości.

Chińska rakieta nośna Chang Zheng (pol. Długi Marsz) 2D wyniosła w dniu 7 października 2015 roku na orbitę cztery zbudowane w Chinach satelity Jilin-1, służące do zdalnego sondowania powierzchni Ziemi. Start miał miejsce z Centrum Startowego Satelitów Jiuquan, umiejscowionego na pustyni Gobi w regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna. Zgodnie z informacją Chińskiej Akademii Nauk nowe satelity zostały wyniesione na niską orbitę polarną na wysokość 655 kilometrów nad Ziemię.

Satelity zbudowane zostały przez Chang Guang Satelite Technology Co. i mają służyć do fotografowania i filmowania powierzchni Ziemi   wysokiej rozdzielczości. Jeden z nich, oznaczony Jilin-1 (o masie 420 kg) wyposażono w związku z tym w dwa aparaty wysokiej rozdzielczości do obrazowania wielospektralnego i panchromatycznego, a dwa kolejne, Lingqiao-A i B (o masie 95 kg każdy) w kamery wideo pracujące w rozdzielczości 4K. Ostatni mikro-satelita LQSat ma posłużyć jako demonstrator technologii kosmicznych. System Jilin-1 ma służyć głównie do oceny zasobów naturalnych, wspomagania zbiorów w rolnictwie i prognozowania możliwości wystąpienia klęsk żywiołowych. To pierwsze chińskie  satelity teledetekcyjne przeznaczone do użytku komercyjnego.

Rozmieszczenie na orbicie czterech satelitów to dopiero pierwszy etap chińskiego planu rozwoju systemu Jilin-1. W latach 2016-2019 ma do nich dołączyć kolejnych 12 satelitów, które będą wykonywać zdjęcia i nagrania wideo całej planety z możliwością aktualizacji danych w okresie od 3 do 4 godzin. W trzeciej dekadzie XXI wieku satelitów ma już być 60, co umożliwi uzyskiwania obrazów konkretnych miejsc na powierzchni planety z częstotliwością 30 minut. Docelowo Pekin chce mieć na orbicie 138 satelitów, które umożliwią obserwację powierzchni planety przez całą dobę, w każdych warunkach atmosferycznych, przy pomocy instrumentów działających w różnych technologiach obrazowania, z czasem odświeżania co 10 minut.  

(AH)

Reklama

Komentarze

    Reklama