Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że pierwszy nanosatelita typu CubeSat, przeznaczony do testów technologii, został umieszczony na orbicie z pokładu międzynarodowej stacji kosmicznej. Miało to miejsce 5 października br. GomX-3 jest teraz gotowy do misji planowanej na sześć miesięcy. Jak podają przedstawiciele ESA, opracowano go i zbudowano w ciągu zaledwie jednego roku. Jego producentem jest duńska firma Gomspace.
Na GomX-3 zamontowano miniaturowy nadajnik do szybkiego pobierania danych na częstotliwościach radiowych w paśmie X. System został opracowany przez francuską firmę Syrlinks we współpracy z Państwowym Ośrodkiem Badań Kosmicznych CNES. Odbiornik z kolei pozwala na odbieranie sygnałów nawigacyjnych z samolotów i - jak informuje ESA - otrzymał już dziesiątki tysięcy sygnałów z systemu ADS-B. Do zadań nowego nanosatelity będzie należeć m.in. wykrywanie sygnałów radiowych z satelitów telekomunikacyjnych na orbicie geostacjonarnej w celu oceny wydajności transmisji.
Wprawdzie sam satelita GomX-3 jest niewielkich rozmiarów, bo mierzy zaledwie 10 x 10 x 30 cm, dysponuje jednak zminiaturyzowanym kołem reakcyjnym, które pozwala zachować ustaloną orientację w kosmosie. ESA informuje, że to zaledwie pierwszy z wielu nanosatelitów przeznaczonych do umieszczenia na orbicie w najbliższych latach.
Czytaj więcej: NASA buduje flotę miniaturowych satelitów
(AH)