Reklama

Polska

POLSA wesprze kierunek studiów. Technologie kosmiczne i satelitarne w Trójmieście

  • Fot. Andrzej Kozłowski/Cyberdefence24.pl
  • Fot. polsa.gov.pl

W Trójmieście powstanie kierunek studiów o nazwie „Technologie kosmiczne i satelitarne” prowadzony wspólnie przez trzy uczelnie: Politechnikę Gdańską, Akademię Morską w Gdyni oraz Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni. W przygotowanie programu kształcenia dla studentów włączy się Polska Agencja Kosmiczna POLSA, a jej eksperci poprowadzą zajęcia oraz wykłady. Studia II stopnia mają się rozpocząć w semestrze letnim roku akademickiego 2016/2017 i potrwać trzy semestry.

W Trójmieście powstanie "kosmiczny" kierunek studiów II stopnia o nazwie "Technologie kosmiczne i satelitarne". Umowę o jego utworzeniu i wspólnym prowadzeniu podpisali w dniu 17 grudnia 2015 r. w Gdańsku prorektorzy trójmiejskich uczelni technicznych: dr hab. inż. Marek Dzida, profesor Politechniki Gdańskiej, dr hab. inż. Mirosław Czechowski, profesor Akademii Morskiej w Gdyni i dr hab. Jerzy Kojkoł, profesor Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Zajęcia na "Technologiach kosmicznych i satelitarnych" obejmą treści przedmiotów podstawowych (matematyka, astrofizyka, astronomia, mechanika i inne) i specjalistycznych (globalne systemy nawigacji satelitarnej GNSS, podstawy mechaniki nieba, teledetekcja, komunikacja satelitarna, robotyka i mechatronika satelitarna, analiza przetwarzanie danych przestrzennych i inne). Kierunek ma być odpowiedzią na zapotrzebowanie powstających na Pomorzu i w całej Polsce firm z sektora inżynierii kosmicznej oraz satelitarnej na specjalistów w tej dziedzinie. 

Studia mają być realizowane wspólnie przez siedem jednostek organizacyjnych Politechniki Gdańskiej, Akademii Morskiej w Gdyni i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni: Wydział Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki PG, Wydział Mechaniczny PG, Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa PG, Wydział Nawigacyjny AMG, Wydział Elektryczny AMG, Wydział Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego AMG, Wydział Dowodzenia i Operacji Morskiej AMW. Będzie to pierwszy w Polsce kierunek interdyscyplinarny, którego program będzie realizowany dzięki współpracy tak wielu jednostek edukacyjnych.

Polska Agencja Kosmiczna włączy się w przygotowanie programu kształcenia na nowym kierunku. Będzie odpowiedzialna za identyfikowanie i analizowanie, we współpracy z ministrem właściwym do spraw szkolnictwa wyższego, potrzeb kształcenia na poziomie wyższym specjalistów w zakresie użytkowania przestrzeni kosmicznej. Eksperci agencji poprowadzą również zajęcia oraz wykłady. POLSA pomoże także w nawiązaniu i koordynowaniu współpracy z krajowymi i zagranicznymi uniwersytetami oraz instytucjami badawczymi.

Inicjatywa utworzenia kierunku studiów Technologie kosmiczne i satelitarne została wysunięta przez prof. Andrzeja Stepnowskiego z Politechniki Gdańskiej i przedstawiona na zorganizowanej wspólnie przez Politechnikę Gdańską i Polską Agencję Kosmiczną pierwszej międzynarodowej konferencji IRMAST 2015 (International Conference on Innovative Research and Maritime Applications of Space Technology) w kwietniu 2015 r. Następnie w tę inicjatywę, wraz z podjęciem prac nad programem kierunku, włączyli się prof. Edmund Wittbrodt z Politechniki Gdańskiej i prof. Cezary Specht z Akademii Morskiej w Gdynii, przy poparciu Rektora Politechniki Gdańskiej prof. Henryka Krawczyka oraz prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, profesora Marka Banaszkiewicza.

Czytaj więcej: Gdańsk stawia na wsparcie firm z branży kosmicznej

 

Reklama

Komentarze

    Reklama