Reklama

Polska

2,9 mld zł na drony i systemy satelitarne dla polskiej armii

  • Fot. Kpt. Dariusz Kudlewski/10 BKPanc.
    Fot. Kpt. Dariusz Kudlewski/10 BKPanc.

Sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki poinformował, że na program rozpoznania obrazowego i satelitarnego do 2022 roku przewidziano kwotę około 2,9 mld zł. Fundusze te zostaną przeznaczone między innymi na zakupy bezzałogowców i systemów satelitarnych.

W odpowiedzi na interpelację Pawła Szramki oraz grupy posłów z Kukiz'15, podsekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki stwierdził, iż „zakup bezzałogowych statków powietrznych w Siłach Zbrojnych RP został zaplanowany w Programie operacyjnym na osiągnięcie zdolności operacyjnej do prowadzenia rozpoznania obrazowego w latach 2013-2022, zatwierdzonym w dniu 17 grudnia 2012 r. przez Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Aneksu do tego dokumentu zatwierdzonego w dniu 7 listopada 2016 r.”

Zasadniczymi powodami budowy zdolności Sił Zbrojnych RP do prowadzenia rozpoznania obrazowego na taktycznym, operacyjnym i strategicznym poziomie dowodzenia są zidentyfikowane potrzeby operacyjne w zakresie zwiększenia efektywności obecnego systemu rozpoznania wojskowego oraz zobowiązania sojusznicze wynikające z Celów NATO edycji 2013 oraz aktualnie negocjowanych Celów NATO edycji 2017 r.

Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w MON

Kownacki podkreślił, że „jednym z kluczowych elementów do prowadzenia rozpoznania obrazowego są bezzałogowe statki powietrzne, a rozwinięcie podsystemu rozpoznania obrazowego, oparte między innymi na różnej klasie tego sprzętu, pozwoli na zwiększenie również kolejnych zdolności operacyjnych Sił Zbrojnych RP, do których należy zaliczyć zdolności do rozpoznania, dowodzenia, rażenia, przetrwania i ochrony oraz wsparcia układu pozamilitarnego”.

Czytaj także: "Drony chronią nas przed cyberterrorystami" [WYWIAD]

W planie modernizacji technicznej sił zbrojnych na realizację Programu Operacyjnego „Rozpoznanie obrazowe i satelitarne” w latach 2017-2022 Ministerstwo Obrony Narodowej zabezpieczyło nakłady finansowe w wysokości około 2,9 mld zł. Wiceminister Kownacki zaznaczył, że w tej kwocie mieszczą się również wydatki na zamierzenia dotyczące rozpoznania satelitarnego.

Systemy bezzałogowe stanowią jeden z priorytetowych programów realizowanych przez resort obrony. Najszybciej zrealizowane będą programy bezzałogowców pionowego startu, przeznaczonych przede wszystkim do użycia w terenie zurbanizowanym – mini BSL typu „Ważka” oraz jeszcze mniejszy BSL „Mikro”. W 2017 roku mają zostać podpisane kontrakty i rozpoczęcie dostaw „Mikro” oraz w 2018 roku – BSL „Ważki”. Jeśli chodzi o największe i najbardziej kosztowne bezzałogowce „Zefir” i „Gryf”, to zakończono dialogi techniczne i trwają obecnie rozmowy z potencjalnymi dostawcami. Plan zakłada jednak dostawy dopiero od roku 2020, co może oznaczać, że na podpisanie kontraktów trzeba będzie jeszcze poczekać. W 2017 roku ma zostać podpisany również kontrakt na dostarczenie systemów bezzałogowych klasy taktycznej krótkiego zasięgu „Orlik”, chociaż MON nie chce zdradzać szczegółów.

Czytaj także: MON: Kontrakt na Orliki w 2017 roku. Szczegóły – niejawne

 

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Interesujesz się kosmosem i chciałbyś wiedzieć więcej na temat eksploracji, przemysłu, wojska i nowych technologii? Dołącz do grona naszej społeczności zapisując się do newslettera i zaobserwuj nas na social mediach, aby zawsze być na bieżąco!