Reklama

KOSMONAUTYKA

Pierwszy start rakiety nośnej Arianespace w 2016 roku

Fot. ESA
Fot. ESA

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała o pomyślnym przeprowadzeniu w dniu 27 stycznia pierwszego z planowanych na ten rok startów ciężkich rakiet Ariane 5. Odpalenie miało miejsce w Europejskim Centrum Kosmicznym w Gujanie Francuskiej. Był to równocześnie pierwszy z lotów mających na celu wyniesienie na orbitę geostacjonarną nowego typu satelitów komunikacyjnych Intelsat.

Misja rakiety Ariane 5 wystrzelonej w dniu 27 stycznia br. polegała na umieszczeniu na orbicie pierwszego z dwóch satelitów wysokiej przepustowości typu Epic, jednostki Intelsat 29e. Całe przedsięwzięcie było dedykowane temu konkretnemu zamierzeniu, choć nośność rakiety umożliwiała wyniesienie ładunku o prawie dwukrotnie większej masie. Zleceniodawca misji, amerykańsko-luksemburskie konsorcjum Intelsat, zdecydował się jednak na nadanie jej szczególnego priorytetu, mając na uwadze przewidywaną poprawę parametrów przesyłu danych i potencjalne wysokie zainteresowanie technologią na rynku telekomunikacyjnym.

Krótko po starcie rakiety Ariane 5 z centrum lotów w Gujanie Francuskiej, Intelsat poinformował o powodzeniu operacji umieszczenia satelity na orbicie. Sprzęt rozpoczął nadawanie sygnału i został zdiagnozowany jako sprawny. Całkowita przepustowość nowego satelity Intelsat ma wynosić 25 gigabitów danych na sekundę. Wartość ta ma gwarantować optymalny współczynnik wydajności przesyłu informacji przy odpowiednio niskim zużyciu energii. Ocenia się, że pojedyncza jednostka typu Epic jest w stanie zapewnić efektywność odpowiadającą łącznemu potencjałowi dziesięciu standardowych satelitów Intelsat.

Dostawcą technologii Epic jest korporacja Boeing – zamówienie dla Intelsat obejmuje dostawę sześciu satelitów nowego typu. Działają one w oparciu o szóstą generację cyfrowych przetworników sygnału, które umożliwiają wydajniejsze sterowanie przekazem i wykorzystaniem energii przez urządzenia satelitarne.

(MK)

Reklama
Reklama

Komentarze