Reklama

KOSMONAUTYKA

Fot. Emirates Mars Mission

Misja na Marsa na 50-lecie ZEA

Zjednoczone Emiraty Arabskie z okazji 50-lecia swojej państwowości planują wysłanie sondy na Marsa. Jednym z celów misji jest także rozwój potencjału technicznego i intelektualnego emiratów w dziedzinie programów kosmicznych. Wpisuje się to w plany rozwojowe ZEA, które dywersyfikuje źródła dochodów, obecnie oparte przede wszystkim na handlu ropą naftową, m.in. inwestując w innowacyjne technologie. 

Pierwsza arabska sonda na orbicie Czerwonej Planety

Zjednoczone Emiraty Arabskie, które uzyskały niepodległość od Wielkiej Brytanii 2 grudnia 1971 roku rozpoczęły już przygotowania do obchodów 50-lecia państwa w 2021 roku. Jednym z elementów tych uroczystości ma być misja na Marsa, którą planują wysłać Emiraty. Aby dotrzeć w okolice Czerwonej Planety zgodnie z planem czyli w pierwszym kwartale 2021 roku sonda musi wystartować z Ziemi w lipcu 2020 roku. Lot ma potrwać ok. 200 dni. Sonda pozostanie na orbicie Marsa na wysokości pomiędzy 22000, a 44000 km na powierzchnią planety przez 2 lata z opcją przedłużenia misji o kolejne 2 lata. 

Orbiter Hope (pol. nadzieja) użyty w Emirates Mars Mission, która wystartuje za 4 lata ma ważyć ok. 1,5 tony i mieć 2,37 m szerokości i 2,9 m wysokości (bez trzech 600W paneli słonecznych). Zostanie także wyposażony w kilkanaście silników sterujących. Jego operatorem będzie Mohammed bin Rashid Space Centre z ZEA. Głównymi instrumentami naukowymi wykorzystanymi w orbiterze będą kamera Emirates Exploration Imager (EXI) a także spektrometry: UV - Emirates Mars Ultraviolet Spectrometer (EMUS) i podczerwieni - Emirates Mars Infrared Spectrometer (EMIRS). Do wystrzelenia sondy zostanie wykorzystana japońska rakieta nośna H-IIA. Start ma mieć miejsce z Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima. 

Cele naukowe misji: czy poznamy przyczyny utraty atmosfery Marsa? 

Wśród głównych celów naukowych wysłania Emirates Mars Mission należy wymienić badanie atmosfery Czerwonej Planety. Naukowcy pracujący przy programie chcą porównać dzisiejszą pogodę na Marsie, z warunkami panującymi tam w przeszłości, a także zbudować pierwszy, holistyczny model cykli pogodowych i zmian zachodzących w atmosferze w różnych porach. Cel ma zostać osiągnięty dzięki monitorowaniu warunków atmosferycznych w skali całej planety. Zjednoczone Emiraty Arabskie chciałyby także, aby rocznicowa misja marsjańska znalazła odpowiedź na pytanie dlaczego Mars traci swoją atmosferę. W tym celu sonda zbada naturę ucieczki wodoru i tlenu w przestrzeń kosmiczną. W sumie sonda ma dostarczyć na Ziemię ponad 1000 gigabajtów nowych danych na temat Czerwonej Planety. 

Ilustracja: Emirates Mars Mission

Misja na Marsa rozwija potencjał kraju

Władze Emiratów Arabskich nie ukrywają jednak, że oprócz celów naukowych ważny jest dla nich także rozwój potencjału technicznego i intelektualnego w dziedzinie technologii kosmicznych, co wpisuje się w plany rozwojowe kraju oparte na  innowacyjnych technologiach. Już teraz w program zaangażowanych jest 80 lokalnych specjalistów, a docelowo ich liczba ma wzrosnąć do 150. Wspierać ich będzie 200 naukowców oraz instytucji badawczych zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Głównymi partnerami Emiratów są w Emirates Mars Mission instytucje badawcze z USA: University of Colorado/Laboratory for Atmospheric and Space Physics , University of California Berkeley Space Sciences Lab oraz Arizona State University School of Earth and Space Exploration. 

Fot. Emirates Mars Mission

Obecnie wartość przemysłu kosmicznego w ZEA szacowana jest na 300 mld USD przy tempie wzrostu na poziomie 8% rocznie. Na orbicie znajdują się już cztery satelity należące do Emiratów: dwa teledetekcyjne i dwa komunikacyjne. Kolejny satelita Khalifa Sat służący do obserwacji Ziemi ma trafić na orbitę w 2018 roku. 

Technologie kosmiczne, a plany dywersyfikacji gospodarki ZEA

Zjednoczone Emiraty Arabskie, dywersyfikują swoje źródła dochodów oparte obecnie przede wszystkim o eksport ropy naftowej i innych surowców naturalnych. Już w chwili obecnej ta druga największa (PKB na poziomie 571 mld USD w 2014 roku) po Arabii Saudyjskiej gospodarka w świecie arabskim jest najbardziej różnorodną i jedną z najbardziej liberalnych w rejonie Zatoki Perskiej. Zgodnie z zatwierdzonym na poziomie federalnym planem rozwojowym "2021 Vision" celem kraju jest ulokowanie innowacji, nauki, badań i technologii w centrum bazującej na wiedzy, bardzo produktywnej i konkurencyjnej gospodarki, do jubileuszu kraju za 5 lat. Podobne cele stawiają też plany rozwojowe dwóch najbogatszych emiratów: Abu Zabi, co zostało wyrażone w Abu Dhabi’s Economic Vision 2030 i Dubaju, który opracował Dubai Strategic Plan 2015. Wysoce innowacyjne i zapewniające znaczną stopę zwrotu technologie kosmiczne idealnie wpasowują się więc w te cele, a ambitna misja na Marsa jest jednym z kluczowych elementów pobudzających rozwój całego sektora kosmicznego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.  

 

Reklama

Komentarze

    Reklama