Bezzałogowy statek kosmiczny Cygnus firmy Orbital ATK wykonujący misję CRS OA-6 z sukcesem został przyłączony do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Lot trwał 4 dni, a statek dostarczy astronautom w sumie ponad 3,6 tony ładunku, w tym zaopatrzenie dla załogi, sprzęt komputerowy i wyposażenie naukowe. Cygnus pozostanie podłączony do ISS do 20 maja br.
Bezzałogowy statek kosmiczny Cygnus, w wersji powiększonej firmy Orbital ATK wykonujący misję CRS OA-6 z sukcesem został przyłączony do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w dniu 26 marca br. Lot po starcie z przylądka Canaveral na Florydzie do ISS trwał więc 4 dni. Na pokładzie Cygnusa znajduje się ponad 3,6 tony ładunku przeznaczonego dla astronautów przebywających na stacji kosmicznej. Jest to m.in. zaopatrzenia dla załogi, w tym żywność i wyposażenie osobiste, sprzęt dla stacji, w tym komputery i kamery, a także instrumenty naukowe, które posłużą do przeprowadzenia w kosmosie kilku eksperymentów. Do połączenia z modułem Unity ISS doszło z wykorzystaniem robotycznego ramienia Canadarm2.
Cygnus S.S. Rick Husband pozostanie podłączony do ISS do 20 maja br., co ma pozwolić na efektywny transfer przywiezionego zaopatrzenia na stacje, a także przeniesienie na statek kosmiczny 1,3 tony odpadków ze stacji kosmicznej. Zostaną one spalone w atmosferze nad Pacyfikiem. Po odłączeniu Cygnusa od ISS NASA planuje też przeprowadzić eksperyment Saffire-I, którego celem będzie sprawdzenie rozprzestrzeniania się ognia w warunkach mikrograwitacji. Test ma pozwolić na opracowanie efektywnych systemów przeciwpożarowych dla statków kosmicznych.
Na koniec swojej misji, już po opuszczeniu ISS statek zostanie także użyty, z wykorzystaniem specjalnego urządzenia wyprodukowanego przez NanoRacks, do umieszczenia na orbicie kilku miniaturowych satelitów cubesat . Jednym z nich jest pierwszy mikrosatelita z Filipin Diwata-1. Kolejny lot zaopatrzeniowy na ISS jest przewdziany na 8 kwietnia br. z użyciem statku kosmicznego Dragon konsorcjum SpaceX.